پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تقابل جنگنده‌های چینی با تایوان و حضور هواپیمای آمریکایی در منطقه

تاریخ خبر: // کد خبر: 304187 // // //


تقابل جنگنده‌های چینی با تایوان و حضور هواپیمای آمریکایی در منطقه

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد، چندین جنگنده‌ چینی به مدت کوتاهی حریم هوایی تایوان را نقض کردند.


تقابل جنگنده‌های چینی با تایوان و حضور هواپیمای آمریکایی در منطقه

به موازات تشدید هشدارهای چین درباره هرگونه دخالت خارجی در زمینه تلاش برای استقلال تایوان، وزارت دفاع تایوان از تقابل کوتاه مدت هوایی جنگنده‌های چینی و تایوانی و حضور یک هواپیمای آمریکایی در منطقه خبر داد.

به نوشته رویترز، وزارت دفاع تایوان اعلام کرد نیروی هوایی تایوان به چندین جنگنده‌ سوخو-30 که پیشرفته‌ترین جنگنده‌های چین هستند، درباره حضورشان در منطقه هوایی شناسایی دفاعی تایوان و نقض حریم هوایی‌اش هشدار کلامی دادند.طبق اعلام این وزارتخانه، به دنبال این هشدار و پرواز جنگنده‌های نیروی هوایی تایوان، جنگنده‌های چینی منطقه را ترک کردند.

طبق گزارش رویترز، تایوان درباره تشدید تحرکات نظامی چین در ماه‌های اخیر گله کرده است اما چین تایوان را متعلق به خود می‌داند و اعلام کرده که چین تمرینات نظامی، چیز غیر طبیعی نیست.

تقریبا همزمان با اعلامیه امروز سه شنبه وزارت دفاع تایوان درباره حضور جنگنده‌های چینی در حریم هوایی تایوان، این وزارتخانه از «حضور با مجوز» یک  هواپیمای آمریکایی به منطقه خبر داد.

طبق اعلام این وزارتخانه، هواپیمای بوئینگ «سی-۴۰ ای» نیروی دریایی آمریکا با مجوز تایوان وارد حریم هوایی آن شد اما در هیچ یک از فرودگاه‌های تایوان به زمین ننشست.

طبق گزارش رسانه‌های تایوانی، این هواپیمای آمریکایی از پایگاه مستقر در جزیره اوکیناوا ژاپن به پرواز درآمد و بعد از پرواز بر فراز مناطق شمالی و غربی تایوان به پایگاه خود برگشت.در هفته‌های اخیر تنشها میان تایوان و پکن تشدید شده به ویژه بعد از سخنان رئیس‌جمهور تایوان و مواضع مداخله‌جویانه آمریکا تشدید شده است.

«تسای اینگ ون» در سخنرانی مراسم تحلیف آغاز دومین دوره ریاست جمهوری خود در تایوان اعلام کرد که او آمادگی مذاکره با چین را دارد اما نمی‌تواند پیشنهاد پکن درباره سیاست «یک کشور، دو سیستم» (یا سیاست چین واحد) را بپذیرد.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین دانسته و بارها درباره تلاش‌ها به منظور استقلال این منطقه هشدار داده و همچنین تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند.

دولت‌های آمریکایی از سال ۱۹۷۹ به بعد، رسما خود را متعهد به سیاست چین واحد خوانده‌اند اما در سال‌های گذشته به اقداماتی از قبیل فروش سلاح به تایوان دست زده‌اند.

با تشدید تنش‌ها، «لی ژو چنگ» رئیس دپارتمان مشترک ارتش و عضو کمیسیون مرکزی نظامی حزب کمونیست چین هشدار داد که اگر هیچ راهی برای توقف استقلال تایوان از چین نباشد گزینه حمله نظامی به تایوان یکی از گزینه‌های ماست.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو