پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | برقراری پرواز مستقیم بین مازندران و ارمنستان/ راه اندازی سرای تجاری مازندران در استان لری ارمنستان

تاریخ خبر: // کد خبر: 304305 // // //


برقراری پرواز مستقیم بین مازندران و ارمنستان/ راه اندازی سرای تجاری مازندران در استان لری ارمنستان

احمد حسین زادگان در این نشست؛ شیوع ویروس کرونا را مانع تلاش در جهت عملی کردن تفاهمات فی مابین مازندران و بازارهای هدف ندانست و افزود: نشست ویدیوکنفرانسی با استاندار ولگاگراد روسیه در هفته گذشته و برگزاری نشست حاضر با استاندار لری ارمنستان، تلاش برای تداوم دیپلماسی اقتصادی است. ‎


برقراری پرواز مستقیم بین مازندران و ارمنستان/ راه اندازی سرای تجاری مازندران در استان لری ارمنستان

احمد حسین زادگان در نشست ویدئو کنفرانسی با آندره قوکاسیان، استاندار لُری ارمنستان با اشاره به این که علیرغم شیوع ویروس کرونا، تلاش داریم تا روابط تجاری و اقتصادی خود با همسایگان را تداوم ببخشیم و در جهت عملی کردن تفاهمات فی مابین گام برداریم، افزود: نشست ویدیوکنفرانسی با استاندار ولگاگراد روسیه در هفته گذشته و برگزاری نشست حاضر با استاندار لری ارمنستان، تلاش برای تداوم دیپلماسی اقتصادی است.

مقام عالی دولت در مازندران با بیان این که گسترش ارتباطات با همسایگان نیازمند توسعه روابط و مراودات فرهنگی و اجتماعی است، یادآور شد: در این نشست پیشنهاد کردیم تا تفاهم نامه یی بین رادیو و تلویزیون دو استان مازندران و لری ارمنستان منعقد گردد تا برنامه های کیفی در قالب فیلم برای معرفی ظرفیت ها، مزیت ها، ویژگی ها و مختصات فرهنگی، اجتماعی، آداب، سنن، رسوم و … مردم این دو استان تهیه و پخش شود و در فاز نخست، رسانه های دو استان برای ترجمان و ترویج ظرفیت های مختلف استان های مازندران و لری و آشنایی مردم دو استان با مسایل هم به این مناطق سفر کنند.

استاندار مازندران خواستار پیگیری تفاهمات فی مابین دو استان در سفر استاندار لری به مازندران در سال 98 نظیر گردشگری، گردشگری سلامت، مراودات و ارتباطات ورزشی و روابط آموزشی و پژوهشی بین دانشگاه های دو  استان شد  و گفت: تبادل توریسم و دانشجو از موضوعاتی که برخی شرکت های مازندرانی، توانایی انجام این مهم را دارند و مازندران و ارمنستان داشته های عمیق فرهنگی و علمی برای تبادل در اختیار دارند.

حسین زادگان تعاملات اداری را زمینه ارتباطات گسترده تر عنوان کرد و افزود: برای مازندران سطح کنونی ارتباطات با کشور همسایه رضایت بخش نیست و به نظر ما ظرفیت اقتصادی و اجتماعی 2 استان بیش از شرایط کنونی است.

وی همچنین به توانایی استان جهت تامین نیازهای استان لری و دیگر استان های ارمنستان اشاره کرد و گفت: مازندران آمادگی دارد علاوه بر صادرات کنونی، اقلام جدید مانند تولیدات شیلاتی، صنایع دستی و دیگر تولیدات صنعتی را به سبد صادراتی خود به ارمنستان اضافه کند.

استاندار مازندران انجام سرمایه گذاری در بخش های مختلف دارای ظرفیت در دو استان را از زمینه های مهم همکاری عنوان کرد و بیان داشت: برای آشنایی با ظرفیت های دو استان لازم است نمایشگاه توانمندی های دواستان با مشارکت تجار، تولید کنندگان و صاحبان صنایع در مازندران و لری ارمنستان برگزار شود.

استاندار مازندران همچنین بر برگزاری نمایشگاه صنایع دستی استان مازندران و لری ارمنستان در دو استان تاکید کرد و افزود: ارایه صنایع دستی دو استان در هتل ها، اماکن و مراکز مختلف استان مازندران و لری ارمنستان از جمله محورهای خوب برای همکاری است.

برقراری پرواز مستقیم بین مازندران و ارمنستان، راه اندازی سرای تجاری مازندران در استان لری ارمنستان و معرفی تولیدات دو استان در بخش های مختلف بهم از جمله مسایل مطروحه از سوی استاندار مازندران برای توسعه مناسبات فی مابین دو استان در این جلسه بود.

حسین زادگان با تاکید بر علاقه مندی تجار مازندرانی برای صادرات و واردات میان 2 استان، افزود: متاسفانه برخی موانع مانع از انعطاف پذیری و فعالیت موثرتر تجار می شود که لازم رفع و تسهیل شود. وی خواستار تسهیل مسایل گمرکی برای تجار مازنی در ارمنستان شد و عنوان کرد: شرایط تضمینی برای سرمایه گذاری تجار مازندرانی در ارمنستان فراهم شود تا ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهد.

آبان سال گذشته مازندران میزبان استاندار لری ارمنستان بود. به منظور توسعه و تعمیق مناسبات و مراودات اقتصادی و تجاری استان‌های مازندران و لری ارمنستان، احمد حسین‌زادگان و آندره قوکاسیان با هدف ارتقای توسعه  دستاوردهای فرهنگی، توانمند سازی روابط در حوزه‌های مختلف از جمله کشاورزی، صنعتی ، بازرگانی ، گردشگری و دیگر موارد تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

استان مازندران آمادگی خود را جهت تامین انواع محصولات کشاورزی و باغی، مواد پروتئنی، فرآورده‌های لبنی وگیاهان دارویی آن جمهوری را اعلام کرد. این یادداشت تفاهم شامل یک مقدمه و هفت بند در 2 نسخه به زبان‌های فارسی و انگلیسی با اعتبار حقوقی یکسان به امضاء طرف ها رسیده است.

آندره قوکاسیان، استاندار لری ارمنستان نیز در این نشست با اعلام این که پیشنهادهای استاندار مازندران را کاملا مطلوب و عملیاتی می دانم و برای پیگیری آن ها علاقمندم، بیان کرد: این استان آماده فراهم کردن تمامی شرایط برای فعالیت اقتصادی تجار مازندران است و سرمایه‌گذاری در مازندران را در اولویت خود قرار می‌دهد.

آندره قوکاسیان گفت: استان لری آماده است تا تمام نیازهای تجار ایرانی و ارمنی جهت تعمیق روابط اقتصادی 2 استان را فراهم کند. وی تسهیل و تسریع در ترخیص کالاهای گمرکی تجار ایرانی و مازندران را وعده داد و افزود: سرمایه گذاری در مازندران نیز یک فرصت برای تجار ارمنی است که برای این منظر در کوتاه ترین زمان شرایط لازم فراهم می شود.

استاندار لری ارمنستان تعمیق روابط گردشگری میان مازندران و استان لری را یک ضرورت عنوان کرد و گفت: مازندران از زیرساخت های خوبی برخوردار است که می تواند هم در زمینه تجارت و هم گردشگری بهره برداری شود.

قوکاسیان پیشنهاد کرد برای توسعه ارتباطات فرهنگی، روز فرهنگی مازندران در استان لری ارمنستان و روز فرهنگی لری در مازندران طی جشنواره هایی را برنامه ریزی و برگزار شود.وی یادآور شد: مازندران از تولیدات خوبی در زمینه های باغی ، غذایی ، لبنی و دیگر صنایع برخوردار است که می توانند بخش قابل توجهی از نیازهای استان لری و استان های دیگر ارمنستان را برطرف کند.

استاندار لری به تفاهم‌نانه 2 استان در سال گذشته اشاره کرد و گفت: ما بر اجرایی شدن این تفاهم‌نامه پایبند هستیم.

منبع : با اندکی تلخیصو اضافات برگرفته از خبرگزاری آریا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو