پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | با رفع موانع قانونی عهده‌دار تکمیل فرودگاه قم می‌شویم + سوالات ایرلاین پرس درباره فرودگاه قم

تاریخ خبر: // کد خبر: 304593 // ٬ // // // // // خبر مهم


با رفع موانع قانونی عهده‌دار تکمیل فرودگاه قم می‌شویم + سوالات ایرلاین پرس درباره فرودگاه قم

وزیر راه و شهرسازی گفت: با رفع معارضات و موانع قانونی از طریق مراجع قضایی، عهده‌دار تکمیل پروژه فرودگاه قم می‌شویم.


با رفع موانع قانونی عهده‌دار تکمیل فرودگاه قم می‌شویم + سوالات ایرلاین پرس درباره فرودگاه قم

محمد اسلامی در حاشیه آئین کلنگ‌زنی آزادراه قم – سلفچگان – راهجرد – اراک “شهید قاسم سلیمانی” اظهار داشت: این قطعه از آزادراه شمال به جنوب کشور در واقع یک قطعه جامانده از کریدور در این مسیر بوده که در چند سال گذشته تاکنون مطالعات آن انجام شده است و سرمایه‌گذار دارای قابلیت را شناسایی کرده و قرارداد بسته‌ایم. وزیر راه و شهرسازی افزود: با پیگیری استاندار و نمایندگان قم مطالعات اولیه طرح تمام شده و عملیات اجرایی در قم آغاز شد؛ در فرآیند مردمی کردن اقتصاد، از منابع بخش خصوصی در اجرای پروژه‌ها استفاده می‌کنیم. تامین منابع از بخش خصوصی و به کارگیری ظرفیت‌های مردمی در پروژه‌های راهسازی، سبب اشتغال‌زایی و صرفه جویی در سوخت و افزایش ایمنی سفر و کاهش ترافیک می‌شود.

اسلامی عنوان کرد: قم در نقطه تلاقی از چند کریدور قرار دارد و این آزاد راه کمک می‌کند، بخش زیادی از ترافیک در راه‌های مواصلاتی قم رفع شود.‌ زمان‌بندی پروژه تا سال 1402 است و در سطح استانی و ملی پیگیر هستیم تا طبق زمان بندی خودش پیش رود. وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: 12 پروژه را در جهت سرمایه‌گذاری با سازمان بورس هماهنگ کرده‌ایم و وزیر اقتصاد، اسناد را برای بورس ارائه کرده تا از بازار سرمایه، برای پروژه تامین مالی و روان تر و منابع با هزینه کمتری برای پروژه ایجاد شود و توجیهات سرمایه گذاری را افزایش دهد. وی گفت: این پروژه عاملی در باز شدن مسیر می‌شود تا در پیشبرد پروژه‌های راهبردی از منابع مالی بهتری برخوردار شود و ما را به مقصد برساند.

اسلامی در مورد فرودگاه قم اظهار داشت: از روزی که وارد وزارت شدم اعلام کردم با توجه به اینکه فرودگاه فرآیند قضائی را می‌پیمود با حکم قضائی هر نهادی که تصمیم‌گیری می‌کند، نسبت به آن وارد عمل می‌شویم. وی تصریح کرد: با رفع معارضات و موانع قانونی از طریق مراجع قضایی، عهده‌دار تکمیل پروژه فرودگاه قم می‌شویم، به ویژه اینکه سرمایه گذار بخش خصوصی است و اراضی ملی وارد پروژه شده است، با هر حکمی که در استان توسط مرجع قضائی و مدیریت استان تصمیم‌گیری شود و اختیار آن را به ما بدهند این پروژه را تکمیل می‌کنیم‌، به شرط اینکه معارض حقوقی نداشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: در شرکت بنادر و حمل و نقل جاده‌ای و ریلی و شرکت فرودگاه‌ها دارای الگوهای بخش خصوصی و مدل‌های مختلفی هستیم و در سازمان فرودگاه از الگوهای مشارکت مردمی و بخش خصوصی استفاده می‌کنیم تا فرودگاه به سرانجام برسد.

وی گفت: بخش حاکمیتی فرودگاه در اختیار وزارت راه و فرودگاهی و شرکت ناوبری ایران و بخش خدمانی بر عهده شرکت های گوناگون است و این پروژه پس از تعیین تکلیف، به بهره‌برداری می‌رسد.

سوالات ایرلاین پرس درخصوص فرودگاه قم:

از وزیر محترم تقاضامندیم به سوالات زیر بشکل شفاف پاسخ دهند.

*** وزیر مسلما می دانند که رویه های قضایی ، رویه هایی زمان بر بوده و برای پرونده ای چون فرودگاه قم، ممکن است بالغ بر 5 سال طول بکشد. آیا قول ساخت فرودگاه دادن در شرایطی که از عمر دولت  یازدهم، در حدود یک سال باقیمانده است را پای زرنگ بازی بگذاریم یا کم اطلاعی؟

*** با وجود تاکیدات و درخواست های برخی از مقامات سیاسی (خصوصا پافشاری برخی از نمایندگان مجلس) و درخواست تنی چند از آیات عظام (که عموما بنظر می رسد ، اطلاع رسانی جهت دار برایشان صورت گرفته باشد) ، بخش زیادی از بدنه مدیریتی و کارشناسی حوزه هوانوردی کشور، معتقد هستند که تاسیس چنین فرودگاهی به صلاح و صرفه نیست. بر این قاعده، چرا وزیر محترم قول ساخت فرودگاه را داده اند؟

*** آیا وزیر محترم فکر نمی کنند که ارایه صوری و ظاهری این حرف ، می تواند در آینده برای دولت بعدی و وزیر بعدی، ایجاد مشکل کند؟

راستی ، جناب وزیر از کدام مطالعات اولیه صحبت می کنند ؟ لطفا نام مهندس مشاور ، تاریخ و مبلغ قرارداد و صورت وضعیت پرداختی ها را منتشیر کنید . منتظر توضیحات آقای اسلامی هستیم.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تسنیم

اختصاصی شده توسط ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو