پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | کل پروازهای فرودگاه سنندج قطع شد / برقراری مجدد پروازها پیگیری می‌شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 304596 // // // خبر مهم


کل پروازهای فرودگاه سنندج قطع شد / برقراری مجدد پروازها پیگیری می‌شود

مدیرکل فرودگاه‌های استان کردستان با بیان اینکه در حال حاضر پروازهای فرودگاه سنندج به‌خاطر شیوع ویروس کرونا و مسائل فنی قطع شده است، گفت: پیگیر برقراری مجدد پروازها هستیم.


کل پروازهای فرودگاه سنندج قطع شد / برقراری مجدد پروازها پیگیری می‌شود

امیرعباس نظری‌زاده، با بیان اینکه در حال حاضر پروازهای فرودگاه سنندج به‌خاطر شیوع ویروس کرونا و مسائل فنی قطع شده است، اظهار داشت: این مشکل تنها مربوط به استان کردستان نبوده و کل کشور و شرکت‌های هواپیمایی درگیر این مسئله هستند.

وی با بیان اینکه ویروس کرونا همچون دیگر صنعت‌ها، اقتصاد هوانوردی را نیز تحت تأثیر قرار داده است، افزود: در این مدت اخیر، دو سه بار پروازهای هواپیمایی از تهران به سنندج با ظرفیت بسیار کم (5 تا 8 نفر) برقرار شد اما شرکت‌های هواپیمایی به‌دلیل عدم استقبال مسافرین، کل پروازها را قطع کردند.

مدیرکل فرودگاه‌های استان کردستان گفت: پروازهای تهران به سنندج و بالعکس وجود داشته اما شرکت‌های هواپیمایی هر روز مدام طی مکاتباتی لغو پروازها را اعلام و عملاً قطع کرده‌اند اما پیگیر برقراری مجدد پروازها هستیم.

وی با بیان اینکه از چند شرکت جدید هواپیمایی برای برقراری پروازها در فرودگاه سنندج، دعوت به همکاری کرده‌ایم، گفت: متأسفانه در حال حاضر به‌خاطر یک‌سری ساخت و سازها در حریم فرودگاه، دستگاه ILS (سیستم نشستن به وسیله دستگاه) را به اجبار خاموش کرده که این هم مزید بر علت است چراکه شرکت‌های هواپیمایی به‌دلیل کوهستانی بودن منطقه، خواستار روشن بودن این دستگاه هستند.

نظری‌زاده ادامه داد: در این راستا رایزنی‌هایی برای معافیت دستگاه ILS در برقراری پروازهای فرودگاه سنندج با شرکت‌های هواپیمایی کشوری انجام داده‌ایم، که باید این موضوع حل و فصل شود.

وی با بیان اینکه برقراری و افزایش پروازهای فرودگاه سنندج نیاز به پیگیری بیشتر مسئولان ارشد و نمایندگان مردم کردستان در مجلس دارد، اظهار کرد: البته باید بخش‌های خصوصی نیز همکاری لازم داشته باشند چراکه بخش دولتی محدودیت‌های خاص خود را نیز دارد.

مدیرکل فرودگاه‌های استان کردستان با اشاره به اینکه قبل از شیوع ویروس کرونا، در طول هفته به‌جز روزهای یکشنبه، هر روز یک پرواز در مجموع شش پرواز داشتیم؛ عنوان کرد: در استانی همچون کردستان به‌دلیل شرایط توپوگرافی و کوهستانی بودن منطقه، هواپیمای 100 نفره، اجازه سوارکردن بیش‌تر از 65 مسافر را ندارد و تنها هواپیماهای خاص همچون (RJ و Fokker 100EJ) توانایی پرواز در منطقه را دارد که دو سه تا شرکت هواپیمایی بیشتر از این ظرفیت برخوردار نیستند.

وی با بیان اینکه شرکت‌های هواپیمایی به‌دلیل شرایط کنونی و تعداد کم مسافران عملاً رغبتی به برقراری پروازهای فرودگاه سنندج ندارند، ابراز کرد: باید این بخش از ضرر و زیان‌ها به‌نحوی جبران شود که در استانی محروم همچون کردستان بخش خصوصی قدرتمندی وجود ندارد و این وضعیت همچنان به حال خود مانده و به کلاف سردرگمی تبدیل شده است.

نظری‌زاده با ذکر اینکه اگر مردم استان مقداری آستانه تحملشان را بالا ببرند شاید اتفاقات خوبی بیفتتد، افزود: برای حل مشکل پروازهای فرودگاه سنندج راهکارهایی و رایزنی‌هایی با یک‌سری شرکت‌های هواپیمایی استان‌های دیگر انجام شده که در صورت عملی شدن آن را اعلام کرده اما در حال حاضر کاری جز، دست و پا زدن، از دست ما هم بر نمی‌آید.

مدیرکل فرودگاه‌های استان کردستان یادآور شد: فرودگاه بجنورد شرایطی همچون فرودگاه سنندج را داشته اما در آنجا هواپیمای بخش دولتی «ایران ایر» ورود کرده و منطقه را پوشش داده که در صورت همکاری بخش دولتی مشکل ما نیز در استان کردستان برطرف می‌شود اما این شرکت برای برقراری مجدد پروازها همچنان بهانه می‌گیرد.

به گفته نظری‌زاده، برای حل مشکل پروازهای فرودگاه سنندج باید همه مسئولان، نمایندگان و بخش‌ها دست به دست هم داده و با هم‌افزایی کارها پیش برود تا پروازها به‌صورت منظم برقرار و حالت روتین به خود بگیرد.

بهزاد رحیمی نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس یازدهم نیز در پاسخ به این سؤال که آیا از تعطیلی پروازهای فرودگاه سنندج خبر دارید یا خیر، اظهار داشت: بله، امروز در مجلس مشکل پروزاهای فرودگاه سنندج را با وزیر راه و شهرسازی مطرح کردم.

وی تصریح کرد: حل مشکل تعطیلی و برقراری مجدد پروازهای فرودگاه سنندج را به صورت ویژه از وزیر راه و شهرسازی پیگیری کرده و نتیجه آن را نیز اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

گفتنی است؛ مدیرکل فرودگاه‌های استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اعلام کرده که در حال حاضر پروازهای فرودگاه سنندج به‌خاطر شیوع ویروس کرونا و مسائل فنی قطع شده است.

منابع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تسنیم (لینک 1)، (لینک 2)


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین