پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | زمین فرودگاه یاسوج را شخم بزنید و کشاورزی کنید!

تاریخ خبر: // کد خبر: 305186 // // //


زمین فرودگاه یاسوج را شخم بزنید و کشاورزی کنید!

در پیشنهادی جالب از استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواسته شده تا کاربری فرودگاه یاسوج را برای سوددهی بیشتر به کشاورزی تغییر دهند.


زمین فرودگاه یاسوج را شخم بزنید و کشاورزی کنید!

خاک حاصلخیز ، آب فراوان ، هوای سالم و نیروی کار را می توان از اصلی ترین داشته های کهگیلویه و بویراحمد در بخش کشاورزی عنوان کرد که باعث شده است تا استان را محوری مناسب در کشاورزی معرفی کنند.

متاسفانه در سال های اخیر باغات به تالار عروسی و زمینهای مرغوب این استان با تغییر کاربری به ساختمانهای شیک مسکونی و تجاری تبدیل شده است .

تغییر کاربری ها باعث شده است تا حدودی امنیت غذایی استان مدیون همت کشاورزان و با غداران سایر استانها باشد و کهگیلویه و بویراحمد به یک مصرف کننده در بخش محصولات کشاورزی و باغی تبدیل شود.

تغییر کاربری اراضی کشاورزی و بی توجهی به صنایع تبدیلی محصولات ، مصرف کنندگی استان را در کشور نمایان کرده و متاسفانه در این خصوص مسئولان احتمامی در مبارزه با تغییر کاربری های بی رویه ندارند.

در مرکز استان یکی از بکر ترین اراضی کشاورزی به فرودگاهی بدون پرواز پایدار والبته با سقوط مشهورش تغییر کاربری داده شده و 303 هکتار زمین حاصلخیز را به تصرف هیچ تبدیل کرده است.

حال که فرودگاه یاسوج سود آوری خاصی برای استان ندارد به استاندار و مسئولان استانی پیشنهاد می شودبا شخم زدن اراضی این فرودگاه ، گامی موثر در تولید و اشتغالزایی در بخش کشاورزی بردارند.

به طور حتم هزینه فرودگاه یاسوج از هزینه ایجاد زیر ساخت های کشاورزی بیشتر بوده و با یک تغییر کاربری ساده زمینهای فرودگاه یاسوج را به یک فرصت تولیدی در کشاورزی و باغداری تبدیل کنند.

برای رسیدن به این نتیجه می توان مقایسه ای را در سود آوری چند گلخانه ضلع شرقی فرودگاه یاسوج با درآمد سالانه فرودگاه انجام داد تا مشاهده شود فرودگاهی با وضعیت نامعلوم و مبهمش در توسعه ، پروازی که در دنا سقوط کرد ،معاون گمشده و مدیریت فراری از رسانه؛ زیان آن از سودش بیشتر است.

اگر چه فرودگاه نقش اساسی در توسعه استان و رونق گردشگری و سایر حوزه ها دارد و یکی از اصلی ترین ابزارهای توسعه است اما تعطیل بودن فرودگاه ،هزینه بر بودن و سوء مدیریت درآن تنها فرصت سوزی در تولید و بخش کشاورزی زمینهای ان را بدنبال خواهد داشت.

 

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از صبح زاگرس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو