پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | لغو شدن مراسم حج تمتع از سوی عربستان

تاریخ خبر: // کد خبر: 305313 // // //


لغو شدن مراسم حج تمتع از سوی عربستان

وزارت حج و عمره عربستان سعودی از احتمال لغو مراسم حج امسال به علت همه‌گیری جهانی ویروس کرونا و رسیدن تعداد مبتلایان در این کشور به بیش از ۱۰۰ هزار نفر خبر داد.


لغو شدن مراسم حج تمتع از سوی عربستان

فایننشال تایمز اعلام کرد عربستان سعودی در نظر دارد برای نخستین بار، برگزاری مراسم حج را به علت همه‌گیری جهانی ویروس کرونا و رسیدن تعداد مبتلایان در این کشور به بیش از ۱۰۰ هزار نفر، لغو کند.

یک مقام ارشد وزارت حج و عمره عربستان سعودی گفت تصمیم رسمی در این زمینه ظرف یک هفته آینده اتخاذ خواهد شد.

این در حالی است که پیش‌تر رسانه‌ها اعلام کرده بودند تاثیر بحران کرونا بر مراسم حج در دو شکل تمتع و عمره است؛ شیوع کرونا برگزاری مراسم حج عمره را در عربستان متوقف کرد و برگزاری حج عمره را نیز در سایه‌ای از ابهام فرو برد؛ سیر صعودی شمار مبتلایان به کرونا در عربستان در روز‌های اخیر سبب شده تا برگزاری مراسم حج در آستانه فرا رسیدن موسم آن همچنان مبهم باشد.

رسانه‌ها اعلام کرده بودند عربستان قصد دارد این مراسم را با شمار محدودتری یعنی ۲۰ درصد سهمیه هر کشور به شرط عدم حضور سالمندان و بیماران برگزار کند.

شماری از کشور‌ها مانند مالزی و اندونزی و سنگاپور اعلام کردند سفر حج شهروندان خود را در سال جاری لغو می‌کنند.

این مراسم که سالانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را راهی عربستان می‌کند، درآمدی معادل ۱۲ میلیارد دلار برای این کشور دارد؛ ناگفته نماند که ارز آوری این مراسم برای عربستان به حدی مهم است که در برنامه‌های محمد بن‌سلمان، جایگاه ویژه‌ای برای افزایش ظرفیت برگزاری آن در نظر گرفته شده است؛ در چشم انداز ۲۰۳۰ بن‌سلمان، شمار زائران حج عمره و تمتع به ۳۰ میلیون و درآمد حاصل از آن نیز به رقمی بالای ۱۳ میلیارد دلار افزایش می‌یابد.

البته بحران کرونا تاکنون ضربات مهلکی بر ساختار اقتصادی این کشور زده و سبب توقف پروژه‌های بزرگ، افزایش مالیات بر ارزش افزوده، کاهش ذخایر مالی خارجی و البته قطع یارانه دولتی در عربستان سعودی شده است.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت دنیای اقتصاد


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو