پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پلیس آمریکا اجازه استفاده از فناوری تشخیص چهره آمازون را ندارد

تاریخ خبر: // کد خبر: 305315 // // //


پلیس آمریکا اجازه استفاده از فناوری تشخیص چهره آمازون را ندارد

در پی اعتراضات علیه نژادپرستی و خشونت پلیس در ایالات متحده شرکت‌های فناوری در حال بررسی مجدد همکاری خود با مقامات پلیس هستند. آمازون اعلام کرد که استفاده از نرم‌افزار تشخیص چهره خود را برای پلیس یک سال ممنوع می‌کند.


پلیس آمریکا اجازه استفاده از فناوری تشخیص چهره آمازون را ندارد

شرکت بزرگ آمریکایی آمازون روز پنجشنبه ۲۲ خرداد (۱۱ ژوئن) اعلام کرد که برای مدت یک سال استفاده پلیس آمریکا از نرم افزار تشخیص چهره این غول اینترنتی را ممنوع می‌کند. این محدودیت به دنبال مطرح شدن انتقادهای زیادی از سوی سازمان‌های حقوق‌بشری و نهادهای مردمی در باره سوءاستفاده و تبعیض احتمالی در کاربرد این نرم افزار توسط نیروهای پلیس آمریکا مطرح شده است.

به گفته سخنگوی آمازون این ممنوعیت برای یک سال اعتبار دارد و در این فاصله باید به کنگره آمریکا فرصت بدهد تا “قوانین مناسب” را برای استفاده از چنین فناوری‌هایی اتخاذ کند.

آمازون همزمان اعلام کرده که این نرم افزار که به نام “Rekognition” خوانده می‌شود همچنان در دسترس سازمان‌هایی قرار خواهد گرفت که به دنبال فرزندان مفقود شده خانواده‌ها هستند. به عنوان نمونه برای کسانی که احتمال داده می‌شود فرزندان آن‌ها قربانی قاچاقچیان انسان شده باشند، این نرم افزار که توسط شرکت وابسته آمازون (AWS) ساخته شده، همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

غول‌های اینترنتی دیگر

در شروع هفته جاری شرکت فناوری IBM اعلام کرد که به طور کامل از بخش تجاری نرم‌افزاری تشخیص چهره خارج خواهد شد. سخنگوی شرکت آی بی ام گفت که مقامات این شرکت در نامه ای به نمایندگان مجلس آمریکا نوشته‌اند که این شرکت نمی‌خواهد اجازه دهد از این فناوری به عنوان “ابزاری برای کنترل جمعی، تبعیض نژادی یا نقض حقوق بشر” استفاده شود.

آمازون تا کنون از استفاده از این نرم افزار توسط مقامات امنیتی و پلیس دفاع کرده بود. این نظر آمازون حتی با وجود آن ابراز شده بود که محققان پس از انجام چندین آزمایش این انتقاد  را مطرح کرده بودند که این برنامه اشتباه‌های زیادی، به ویژه در تشخیص چهره‌هایی با رنگ پوست غیرسفید، داشته است.

انتقادها در هفته گذشته از سوی نهادهای مدنی و فعالان حقوق بشر آمریکایی نیز مطرح شده بودند. آنها هشدار داده‌اند که نرم افزارهای تشخیص چهره و دوربین‌های مداربسته آمازون می‌توانند توسط مقامات آمریکا برای تبعیض نسبت به سیاه پوستان استفاده شوند. آنها دست به جمع‌آوری طوماری علیه آمازون زدند که در آن از این شرکت به عنوان نهادی در خدمت “امپراتوری کنترل جمعی” نام برده شده بود. نهادهای مدنی از آمازون خواستند که به همکاری با پلیس و مقامات مهاجرت پایان دهد.

کشته شدن جورج فلوید، مرد سیاه‌پوست آمریکایی توسط یک مامور پلیس اعتراضات زیادی را در شهرهای گوناگون ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان در پی داشت. مرگ فلوید نگرانی‌ها درباره استفاده از فناوری تشخیص چهره در باره اعتراض‌کنندگان را افزایش داده است.

فناوری تشخیص چهره در خدمت پلیس و نهادهای امنیتی فناوری تشخیص چهره در خدمت پلیس و نهادهای امنیتی

گزینه های دیگر پلیس 

سخنگوی آمازون تأکید کرد که این شرکت مدت‌هاست به دنبال موضوع “تعیین مقررات بیشتر دولتی برای استفاده اخلاقی از فناوری‌های تشخیص چهره” است.  جف بزوس، مدیرعامل آمازون پیش از این نیز در پاییز گذشته از لزوم تنظیم مقرراتی برای استفاده از این فن‌آوری سخن گفته بود.

مایکروسافت که از تولیدکنندگان نرم افزار تشخیص چهره است نیز  از سال ۲۰۱۸ خواستار این امر بوده است.

مقامات پلیس آمریکا اما گزینه های دیگری را نیز در اختیار دارند. در شروع سال جاری موضوع جمع‌آوری اطلاعات از سوی شرکت Clearview باعث ایجاد جنجال بزرگی شد. این شرکت بانک اطلاعاتی و عکس‌های میلیون‌ها تن از کاربران خدمات اینترنتی را جمع‌آوری کرده و از جمله امکان دسترسی به این اطلاعات را در  اختیار مقامات پلیس گذاشته بود.

غول اینترنتی گوگل نیز ابزار فناوری تشخیص چهره را ارائه می‌دهد. با این وجود برخی از شهرهای آمریکا مانند سان فرانسیسکو استفاده از این نرم افزار را ممنوع اعلام کرده‌اند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فضای مجازی


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو