پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | طغیان ملخ‌ها در مراتع نهبندان/ هواپیمای سم‌پاش به خراسان‌جنوبی نرسید!

تاریخ خبر: // کد خبر: 305351 // // //


طغیان ملخ‌ها در مراتع نهبندان/ هواپیمای سم‌پاش به خراسان‌جنوبی نرسید!

فرماندار نهبندان گفت: تاکنون حدود 63 هزار هکتار از مراتع و مزارع نهبندان در دام ملخ صحرایی افتاده و به‌صورت روزانه و گاهی ساعتی این سطح در حال افزایش است.


طغیان ملخ‌ها در مراتع نهبندان/ هواپیمای سم‌پاش به خراسان‌جنوبی نرسید!

مجید بیکی با بیان اینکه سال گذشته سه کانون آلوده به ملخ صحرایی در شهرستان نهبندان شناسایی شد، اظهار داشت: امسال با توجه به بارندگی‌های خوب و افزایش رطوبت نخستین ریزش ملخ صحرایی مهاجر را در شهرستان نهبندان شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه موج جدید ملخ‌های صحرایی از اوایل اردیبهشت‌ماه امسال در مزارع نهبندان مشاهده شد، افزود: ملخ صحرایی از سال گذشته وارد شهرستان شد ولی این آفت در سال جاری هجوم طغیانگری دارد که باید به موضوع هجوم ملخ صحرایی به عنوان چالش استانی نگاه شود.

فرماندار نهبندان از افزایش سطح کانون آلودگی نسبت به سال گذشته خبر داد و بیان داشت: با شناسایی یک کانون 20 هزار هکتاری جدید وسعت مناطق آلوده به این آفت در شهرستان به 63 هزار هکتار افزایش یافته است.

بیکی از کمبود نیروی انسانی، تجهیزات و ماشین‌آلات برای مقابله با ملخ‌های صحرایی خبر داد و مطرح کرد: بضاعت شهرستان برای مبارزه با ملخ‌های صحرایی ضعیف‌تر است چراکه آمادگی مبارزه با ملخ صحرایی با این حجم وسیع را نداریم.

وی با بیان اینکه مبارزه و سم‌پاشی برای ریشه‌کن کردن آفت در حدود 22 هزار هکتار از اراضی شهرستان انجام شده است، بیان داشت: اکنون پوره‌های ملخ در حال تبدیل شدن به ملخ کامل است لذا باید مبارزه با ملخ صحرایی به‌صورت جدی و ضربتی انجام شود.

فرماندار نهبندان تبیین کرد: احتمال هجوم ملخ‌های صحرایی به مزارع و باغات شهرستان بسیار بالاست که باید تمام دستگاه متولی استانی و ملی در این زمینه مشارکت کنند تا عملیات مبارزه با ملخ‌ها به‌صورت ضربتی انجام شود.

بیکی با تأکید بر اینکه در صورت عدم مبارزه، ریزش ملخ‌ها را به تمام شهرستان‌های استان خواهیم داشت در خصوص آخرین وضعیت ارسال هواپیمای سم‌پاش، مطرح کرد: هنوز هواپیمای سم‌پاش از مرکز کشور به شهرستان ارسال نشده در حالی که با توجه به تکثیر پوره‌ها و تبدیل شدن آن‌ها به ملخ کامل ارسال آن ضروری است.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس

دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو