پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | استفاده از پهپاد برای تهیه نقشه‌های توپوگرافی و تصاویر ماهواره‌ای

تاریخ خبر: // کد خبر: 305475 // // //


استفاده از پهپاد برای تهیه نقشه‌های توپوگرافی و تصاویر ماهواره‌ای

معاون سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از همکاری ارگان‌های دفاعی و سازندگی مانند سپاه پاسداران و قرارگاه خاتم‌الانبیا با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استقبال کرده و این همکاری را سبب افزایش سرعت کار و کاهش موازی‌کاری‌ها دانست.


استفاده از پهپاد برای تهیه نقشه‌های توپوگرافی و تصاویر ماهواره‌ای

سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، به‌تازگی از توانمندی این ارگان در ارتقای توانمندی‌های بخش اکتشاف مواد معدنی کشور خبر داده است. به گفته سردار حاجی‌زاده سپاه از توانمندی‌های فضایی و تهیه عکس‌های ماهواره‌ای برخوردار  است و به طور نمونه، می‌تواند زمان مورد نیاز برای نقشه‌برداری از محدوده‌ای معدنی را از ۶ تا ۷ ماه با استفاده از امکانات پروازی به ۵ تا ۶ روز کاهش دهد.

علیرضا شهیدی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور، لزوم این همکاری را تایید کرد و گفت: از جمله خدماتی که سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در بخش اکتشافات معدنی انجام دهد، استفاده از پهباد برای تهیه نقشه‌های توپوگرافی و هچنین تهیه تصاویر ماهواره‌ای است.

او افزود: این اتفاق دستاوردهای قابل‌توجهی برای اکتشاف مواد معدنی در پی خواهد داشت. استفاده از پهباد در دستیابی به تصاویر دقیق توپوگرافی است و سرعت کار را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد، به طور مثال داده‌هایی که دستیابی به آن یک ماه زمان نیاز دارد با استفاده از این فناوری به یک هفته کاهش پیدا می‌کند.

او همچنین گفت: قرار بر این است که کارگروه‌های مشترکی بین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی برگزار شود تا بررسی شود طرفین چه خدماتی می‌توانند به یکدیگر ارائه دهند. تاکنون تنها کلیات مطرح شده اما این همکاری به یقین پیگیری خواهد شد چون نیروهای نظامی، توانمندی‌هایی دارند که در پیشرفت امر زمین‌شناسی تاثیرگذار باشند.

شهیدی خاطرنشان کرد: در همین راستا سازمان زمین‌شناسی قصد دارد با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا هم در زمینه جانمایی‌ها وارد همکاری شود و در مقابل خدماتی از این قرارگاه دریافت کند. ما اطلاعات زمین‌شناسی و نقشه‌های کاربردی در اختیار داریم که در جریان همکاری با قرارگاه خاتم می‌توانیم آنها را ارائه دهیم، کمترین بهره‌ای که این همکاری‌ها خواهد داشت کاهش موازی‌کاری‌هایی است که تاکنون صورت می‌گرفته است. 2/5

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از برنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو