پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | انتقال و تدفین اجساد در حوادث جمعی بر عهده پزشکی قانونی نیست

تاریخ خبر: // کد خبر: 305623 // // // //


انتقال و تدفین اجساد در حوادث جمعی بر عهده پزشکی قانونی نیست

رئیس گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل سازمان پزشکی قانونی کشور، گفت: در بحران ها و حوادث جمعی انتقال و تدفین اجساد وظیفه پزشکی قانونی نیست.


انتقال و تدفین اجساد در حوادث جمعی بر عهده پزشکی قانونی نیست

محمدرضا قدیرزاده، در دوره آموزشی مقابله با بحران که به صورت ویدئوکنفرانس و با شرکت تیم‌های بحران استان‌ها برگزار شد، اظهار کرد: در هنگام وقوع حوادث و بلایا پزشکی قانونی شناسایی و تعیین هویت اجساد به جای مانده از حادثه را بر عهده دارد و کار انتقال و تدفین، وظیفه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌هاست.

وی خاطرنشان کرد: حضور کارشناسان پزشکی قانونی در صحنه وقوع حادثه نظارت بر امر انتقال اجساد و جمع‌آوری بقایا بنا بر پروتکل‌های پزشکی قانونی است تا کار شناسایی قربانیان و نیز قطعات به جای مانده از اجساد با مشکل مواجه نشود.

قدیرزاده همچنین به جایگاه مدیریت بحران در قوانین و مقررات کشور و نیز نهادهای مسئول در مدیریت بحران اشاره کرد و گفت: بنا بر این قانون همه دستگاه‌ها در صورت وقوع بحران دارای وظایف و مسئولیت‌هایی هستند که باید به خوبی وظیفه خود را ایفا کنند؛ پزشکی قانونی نیز بحث مدیریت اجساد را بر عهده دارد.

رئیس گروه مدیریت بحران و پدافند غیرعامل سازمان پزشکی قانونی کشور به برخی حوادث اتفاق افتاده در کشور طی سال‌های اخیر اشاره کرد و افزود: پزشکی قانونی در این حوادث تلاش کرد تا کار شناسایی اجساد را با دقت لازم و در کمترین زمان ممکن انجام دهد ضمن آنکه باید توجه داشته باشیم در تعیین هویت اجساد دقت را فدای سرعت نکرده و به درستی این کار تخصصی را به نتیجه برسانیم.

در این نشست همچنین مهرداد علی بخشی مدیر گروه پزشکی معتمد سازمان درباره انواع و اندازه‌های مختلف بحران و بهداشت عمومی در حوادث و بلایا، ورسه‌ای مدیرکل حفاظت و اطلاعات سازمان درباره  راهکارهای اصلی جلوگیری از گسترش بحران، هدایت شده متخصص پزشکی قانونی در مورد نحوه مدیریت اجساد در بحران، علی محمدی متخصص پزشکی قانونی در مورد راهکارهای مقابله با آسیب‌های بحران (آسیب‌های شناختی، رفتاری، کارکردی، ساختاری و فراساختاری)، سخنانی را ارائه کردند.

در ادامه نمازی دکترای حرفه‌ای علوم آزمایشگاهی سخنانی در مورد نقش آزمایشگاه ژنتیک در حوادث دسته جمعی، نائیجی مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سخنانی با موضوع روابط عمومی و ارتباطات در بحران و  مهدی فروزش مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در مورد نقش پزشکی قانونی در فجایع و بحران‌های بزرگ سخنانی را ارائه کردند.

گفتنی است در این نشست آموزشی، در قالب کار گروهی و با حضور تیم‌های عملیاتی مدیریت بحران استان‌ها (از طریق ویدئوکنفرانس) و تمام مدرسین دوره، مانور سقوط هواپیما و چگونگی عملکرد پزشکی قانونی در این حوادث برگزار شد.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو