پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سریال تکراری تعطیلی تنها فرودگاه کردستان؛ وقتی هیچ مسئولی پاسخ‌گو نیست

تاریخ خبر: // کد خبر: 305763 // // // // //


سریال تکراری تعطیلی تنها فرودگاه کردستان؛ وقتی هیچ مسئولی پاسخ‌گو نیست

سریال تکراری تعطیلی پروازهای تنها فرودگاه استان کردستان در سنندج در حالی باز اتفاق افتاده که هیچ مسئول ارشد استانی و کشوری خود را حاضر به پاسخ‌گویی مشکلات مردم نمی‌داند.


سریال تکراری تعطیلی تنها فرودگاه کردستان؛ وقتی هیچ مسئولی پاسخ‌گو نیست

وجود زیرساخت‌های حمل‌ونقل به‌عنوان شاخص اساسی در توسعه هر منطقه‌ای تأثیرگذار بوده و از این رو فرودگاه‌ها نقش انکارناپذیری در عصر حاضر در این عرصه ایفا می‌کنند.

فرودگاه سنندج در 5 کیلومتری جنوب غربی شهر سنندج و در ابتدای جاده سنندج-کرمانشاه واقع شده است. عملیات ساختمان اولیه آن در سال 1347 آغاز و در سال 1350 به‌عنوان تنها فرودگاه عملیاتی استان کردستان و با امکانات بسیار اندک شروع به کار کرد. نخستین پرواز فرودگاه در سال 1350 توسط شرکت هواپیمایی «هما» و با هواپیمای فوکر F-27 انجام شد. پس از آن، شرکت هواپیمایی آسمان با همین نوع هواپیما با دو پرواز هفتگی، پروازهای فرودگاه را توسعه داد.

از سال 1377 تا سال 1379، شرکت هواپیمایی «ایران ایرتور» پروازهای خود را با هواپیماهای یاک YAK-42 به صورت روزانه آغاز کرد، اما پس از سانحه هوایی حامل شهید مهندس «دادمان» وزیر فقید راه و ترابری (سقوط در ساری با پرواز یاک 40) پروازهای فرودگاه سنندج به‌کلی قطع شد و با پیگیری‌های مستمر، مجدداً شرکت هواپیمایی ایران ایرتور با هواپیماهای استیجاری آنتونف An-74، پروازهای این فرودگاه را روزانه با دو نوبت آغاز کرد.

این پروازها نیز پس از سانحه دلخراش توپولف Tu-154 در خرم‌آباد که به مرگ تمامی سرنشینان آن انجامید، قطع و بعد از سه ماه پیگیری مقامات استان و با مساعدت ریاست سازمان هواپیمایی کشوری و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور، پروازهای این فرودگاه توسط شرکت هواپیمایی آسمان با هفته‌ای سه پرواز با هواپیمای فوکر F-28 آغاز و در ادامه بعد از تغییرات و گذشت سال‌ها و تصمیمات غیرکارشناسی، نهایتاً هم‌اکنون کل پروزاها قطع شده است!

21 خردادماه جاری بود که «امیرعباس نظری‌زاده» مدیرکل فرودگاه‌های استان کردستان از قطع کل پروازهای فرودگاه سنندج و عدم رغبت شرکت‌های هواپیمایی نسبت به برقراری مجدد پروازهای این فرودگاه خبر داد.

براساس گفته کارشناسان، فرودگاه سنندج از لحاظ امکانات و سیستم‌های ناوبری در حد بزرگ‌ترین فرودگاه‌های کشور و از نظر سیستم‌های ناوبری در حد فرودگاه مهرآباد تهران و مشخصات باند و سطوح پرواز از نظر پارکینگ هواپیما، سطوح پروازی، ترمینال و ساختمان و برج مراقبت آن در وضعیت مطلوبی بوده اما اینکه چرا شرکت‌های هواپیمایی تمایلی برای برقراری پرواز در این فرودگاه همانند دیگر فرودگاه‌های استان‌های کشور را ندارد، قابل تأمل و جای سؤال دارد.

در راستای پیگیری مطالبات مردم، موضوع را از طریق مسئولان ارشد استانی و نمایندگان مردم کردستان در مجلس پیگیری شد.

استاندار کردستان که قبلاً هم وعده افزایش پروازهای فرودگاه سنندج در طول هفته را داده بود، علی‌رغم چندین بار تماس، همانند همیشه پاسخگو نبود و یکی از نمایندگان مردم استان در مجلس هم وعده پیگیری حل مشکل تعطیلی و برقراری مجدد پروازهای فرودگاه سنندج از وزیر راه و شهرسازی و اعلام نتیجه در این‌باره را به ما داد که با گذشت سه روز و پیگیری مجدد خبرنگار تسنیم، خبری از آن هم نیست.

پس از چندین بار پیگیری موضوع تعطیلی پروازهای فرودگاه سنندج را از «رضا جعفرزاده» مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، «علی عابدزاده» رئیس سازمان هواپیمایی کشوری و «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی، هیچ کدام از این مسئولان هم پاسخ‌گو نبودند.

البته، مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری پس از تماس‌های مکرر تلفن‌شان را پاسخ داده و اعلام کردند که 10 دقیقه دیگر تماس بگیرید، که پس از آن دیگر پاسخ‌گو تماس‌ها نشدند.

«امیرعباس نظری‌زاده» مدیرکل فرودگاه‌های استان کردستان 24 خردادماه جاری در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم که آیا مشکل تعطیلی پروازهای فرودگاه سنندج برطرف شد یا خیر، گفت: خیر، علی‌رغم همه پیگیری‌ها تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده و متأسفانه مسئولان کشوری هم نگاه مثبتی به رفع این مشکل استانی ندارند.

فرودگاه سنندج در حالی روزانه هیچ پروازی نداشته و تنها نام فرودگاه را یدک کشیده و زمین این فرودگاه در حسرت فرود و پرواز هواپیماهاست که  از یک سو «سیاوش امیرمکری» مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور 24 خردادماه اعلام کرده در راستای افزایش ظرفیت و ایمن‌سازی فرودگاه‌های کشور، توسعه فرودگاه‌ها در دستور کار و اولویت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی قرار دارد و از سویی دیگر مسئولان این سازمان علی‌رغم اطلاع از این مطالبه مردمی، حاضر به پاسخگویی نیستند و در واقع گوشی برای شنیدن مشکلات مردم کردستان ندارند.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو