پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تداوم حملات هوایی و توپخانه‌ای سعودی‌ها به یمن

تاریخ خبر: // کد خبر: 305924 // // //


تداوم حملات هوایی و توپخانه‌ای سعودی‌ها به یمن

تهاجم جنگنده‌ها و همچنین حملات بی وقفه توپخانه‌ای رژیم سعودی به استان‌های مختلف یمن ادامه دارد.


تداوم حملات هوایی و توپخانه‌ای سعودی‌ها به یمن

در ۲۴ ساعت گذشته حملات هوایی و توپخانه‌ای سعودی به استان‌های صعده، الجوف و مارب همچنان ادامه داشت. همچنین یک شهروند یمنی بر اثر اصابت گلوله نیرو‌های گارد مرزی سعودی در ناحیه شدی در استان صعده زخمی شد.
خبرنگار المسیره اعلام کرد: جنگنده‌های سعودی در ساعات گذشته ۳۲ بار استان مارب را بمباران کردند.
در استان الجوف نیز جنگنده‌های متجاوز سعودی – آمریکایی در ۵ نوبت ناحیه خبوه الشعف را هدف قرار دادند و ۳ بار نیز ناحیه الظاهر و یک بار نیز ناحیه حرض را در استان صعده بمباران کردند.
اتاق عملیات افسران هماهنگی پایش نقض آتش بس در استان الحدیده، در ۲۴ ساعت گذشته ۸۷ مورد نقض آتش بس توسط متجاوزان سعودی در این استان را به ثبت رساند.
یک منبع نظامی یمنی اعلام کرد: این موارد نقض آتش بس شامل یک مورد هدف قرار دادن استحکامات دفاعی در الجبیله و التحیتا و ۱۴ مورد نقض آتش بس با حملات توپخانه‌ای می‌شود به طوری که این مناطق با ۴۹ گلوله توپ گلوله باران شدند. همچنین ۶۸ مورد نقض آتش بس با حملات مختلف بوده است.
این منبع نظامی افزود: نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تلاش مزدوران سعودی را برای پیشروی در سه محور در جنوب و شرق روستای الشعب و غرب روستای مغازی در ناحیه حیس، خنثی کردند و حملات مزدوران را ناکام گذاشتند.

ائتلاف متجاوز سعودی ۹ آوریل از آغاز آتش‌بس یک‌طرفه در یمن خبر داد و مدعی شد، همه حملات هوایی و زمینی خود علیه یمن را با هدف کمک به تلاش‌ها برای مقابله با کرونا متوقف و در صورت استقبال طرف مقابل، این آتش بس قابل تمدید است، اما هنوز ساعاتی از اعلام آتش بس نمایشی سعودی‌ها در یمن نگذشته بود که این ائتلاف، آتش‌بس یکجانبه خود را نقض کرد.
عربستان با حمایت آمریکا، امارات و چند کشور دیگر از مارس ۲۰۱۵ اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، دریایی و هوایی این کشور کرده است که بر اثر آن بیش از شانزده هزار یمنی کشته و ده‌ها هزار نفر زخمی شده اند.
اذعان امارات به توانایی‌های کمیته‌های مردمی یمن 
امارات به شکست کشور‌های متجاوز به خصوص رژیم سعودی و به توانایی‌های ارتش و کمیته مردمی یمن به خصوص در زمینه ساخت پهپاد‌های نظامی اذعان کرد.
به گزارش پایگاه اینترنتی یمنی پرس، امارات از کشور‌های شرکت کننده در تجاوز به یمن اعتراف کرد نیرو‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن که ابوظبی آنان را حوثی‌ها می‌نامد طی چند سال گذشته توانسته اند در زمینه فناوری پهپادها، دانش زیادی کسب کنند و همین آنان را قادر کرده است صنعت ویژه خودشان را در این زمینه به وجود آورند.
این اعتراف در گزارشی که روزنامه انگلیسی زبان نشنال امارات به چاپ رسانده، منتشر شده است.
این روزنامه به نقل از شماری از کارشناسان غربی و به تعبیر خودش نوشت گروه الحوثی از حمایت‌های تسلیحاتی ایران بخصوص فناوری پهپاد‌ها بهره برداری کرده و توانسته است صنعت پهپادی ویژه خودش را ایجاد کند.
نشنال امارات به نگرانی‌های فزاینده امنیتی کشور‌های عضو ائتلاف متجاوز به یمن در قبال توانایی‌های موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی از طریق ساخت هواپیما‌های بدون خلبان دورپرواز و قادر به حمل مواد منفجره اعتراف کرده است.
این روزنامه همچنین به موفقیت نیرو‌های ارتش و کمیته مردمی یمن در اجرای عملیات موفقیت آمیز در عمق عربستان سعودی از جمله حمله به تأسیسات نفتی شرکت آرامکو در سپتامبر گذشته اذعان کرد.
نشنال امارات به نقل از برخی منابع که آنان را منابع اطلاعاتی توصیف کرد نوشت ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دارای صنعت ویژه خودشان هستند و توانسته اند صنعت پهپادی ویژه خودشان را در صحنه نبرد ایجاد کنند.
این روزنامه اماراتی همچنین اذعان کرد توانایی‌های نظامی و موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، تهدیدی خطرناک برای کشور‌های متجاوز به خصوص عربستان است که نشنال امارات آن را دارای زیرساخت‌های حیاتی در منطقه پهناور جغرافیایی دانست تاجایی که یک حمله می‌تواند مشکلات زیادی به وجود آورد. همچنین دفاع از این زیرساخت‌ها در برابر حملات پهپاد‌ها غیر ممکن است.
نشنال امارات تأیید کرد انصار الله توانسته است امتیاز نظامی در زمینه‌های اطلاعاتی و رصد و شناسایی از طریق پرواز پهپاد‌ها بر فراز صحنه نبرد به دست آورد.
شماری از ناظران معتقدند اعتراف امارات به توانایی‌های موشکی و شکست سعودی در حالی است که منازعه امارات و سعودی که طی روز‌های گذشته نشانه‌های جدیدی از آن ظاهر شده، تشدید شده است به خصوص آنکه رویارویی‌ها بین نمایندگان ریاض و ابوظبی در ابین شدت یافته است.
ادامه دخالت‌های عربستان در استان المهره یمن
شبکه الجزیره گزارش داد: کفیل استاندار المهره یمن گفت نماینده نیرو‌های سعودی، در امور گذرگاه تجاری (مرزی با عمان) دخالت می‌کند.
وی افزود: در برابر تهدید نماینده سعودی‌ها در مورد بر عهده گرفتن اداره گذرگاه سکوت نمی‌کنیم.
نماینده نیرو‌های سعودی با گروگان گرفتن کارمندان گذرگاه مرزی تهدید کرده بود اداره این گذرگاه را بر عهده خواهد گرفت.
مقام یمنی: چرا سازمان ملل در برابر جنایت‌هایی که در یمن رخ می‌دهد سکوت کرده است؟
عضو شورای ملی کمیته هماهنگی یمن تاکید کرد: کمیته اعزامی سازمان ملل به یمن خواسته‌های کمیته هماهنگی یمن را درباره پایان دادن به خشونت متجاوزان نادیده می‌گیرد.
به گزارش شبکه تلویزیونی المسیره؛ سرلشکر محمد القادری در گفتگو با این شبکه تلویزیونی تصریح کرد: سازمان ملل که همواره در حال هشدار درباره شیوع بیماری کرونا در یمن است هیچ اقدامی در این زمینه انجام نمی‌دهد و هیچ گامی برای حمایت از مردم یمن در برابر ویروس کرونا برنمی دارد.
عضو شورای ملی کمیته هماهنگی یمن همچنین افزود: با حضور مقامات محلی و کارکنان شرکت نفت و پزشکان همه بیمارستان‌ها سندی را به کمیته اعزامی سازمان ملل به یمن ارائه دادیم تا تدابیری قاطعی دربرابر ائتلاف جنایتکار اتخاذ نماید، اما تاکنون هیچگونه پاسخی از سازمان ملل نشنیدیم ما درخواست برداشته شدن محاصره از بندر الحدیده یمن را ارائه دادیم تا کشتی‌های محاصره شده در دریا وارد این بندر شوند.
محمد القادری ادامه داد: شهروندان یمن در شهر الحدیده و همه مناطق یمن از گرمای شدید، محاصره کشور یمن و شیوع بیماری کرونا در این کشور می‌میرند چرا سازمان ملل در برابر یمن و جنایت‌هایی که در آن صورت می‌گیرد سکوت اختیار کرده است؟ این همه سکوت وحشتناک برای چیست؟ سازمان ملل متحد باید مسئولیت خود را در این زمینه به عهده بگیرد ما به رئیس کمیته اعزامی سازمان ملل به یمن این سند درخواست را ارائه دادیم، اما تاکنون هیچگونه پاسخی ندیده ایم و نشنیده ایم.
عضو شورای ملی کمیته هماهنگی یمن همچنین گفت: ما می‌خواهیم بندر الحدیده باز شود و کشتی‌ها به این بندر محاصره شده وارد شوند این در حالی است که قیمت این کشتی‌ها به طور نقدی پرداخت شده است و اظهارات رسمی سازمان ملل متحد در زمینه ورود این کشتی‌ها نیز وجود دارد چرا این همه ترس و وحشت برای نجات مردم یمن وجود دارد؟
درخواست انجمن علمای یمن برای ایجاد وحدت بین مردم این کشور 
به گزارش شبکه تلویزیونی المسیره؛ انجمن علمای یمن از همه جریان‌ها و طرف‌های یمنی خواست یکپارچه و متحد کنار هم قرار بگیرند تا فرصت را از کسانی که از شرایط سوء استفاده کرده و اسلام و مسلمانان را هدف قرار می‌دهند بگیرند.
انجمن علمای یمن با صدور بیانیه‌ای بر ضرورت رویارویی با خطر آمریکا و صهیونیسم ضد امت اسلام تاکید کرد.
در این بیانیه آمده است: هدف قرار دادن شخصیت‌های امت اسلام و مخدوش کردن چهره آن‌ها با هدف ایجاد شکاف و تفرقه افکنی بین مسلمانان دنبال می‌شود.
انجمن علمای یمن همچنین رفتار‌های احمقانه برخی اشخاصی را که ادعای پیاده کردن اسلام دارند و بدترین اشتباهات را ضد دین، ملت و میهن خود مرتکب می‌شوند محکوم کرد.
انجمن علمای یمن افزود: انتشار مقاله‌ها و یادداشت‌های تفرقه انگیز در رسانه‌ها و پایگاه‌های اجتماعی دل‌ها را از یکدیگر دور می‌سازد این در حالی است که امت در خطرناکترین مراحل خود قرار دارد.
افشاگری درباره زندان تحت مدیریت سعودی در یمن
مجتهد، فعال توییتری مشهور که اطلاعات زیادی از خاندان آل سعود دارد در توییتی نوشت: گزارشی درباره وضع زندانیان سابق زندان تحت اداره نیرو‌های عربستان در یمن به دستم رسیده است.
چکیده این گزارش به این شرح است: وجود زندان و اتفاقاتی که در آن رخ داده، سانسور شده است. توجیهات و شیوه‌ای که از آن برای بازداشت استفاده شده، نمایانگر بی ارزش بودن حقوق بشر نزد آنان است.اوضاع زندان و خدمات آن شایسته یک حیوان نیست (چه رسد به انسان).
مجتهد افزود، زندان تحت نظارت دستگاه قضایی یمن نیست. بر این زندان نظارت بین المللی نمی‌شود. صد‌ها و شاید هزاران بازداشتی به این زندان وارد یا از آن خارج شده اند. تعدادی از آنان زیر شکنجه جان باخته اند و برخی هم معلول شده اند. بیشتر بازداشت شدگان از بستگان و آشنایان فرد مظنون هستند. کسانی که این گزارش را به دست من رساندند، از سازمان‌های حقوق بشری، پارلمان‌های جهان و دادگاه‌های بین المللی خواسته اند ارتش عربستان را وادار کند تحت نظارت بین المللی قرار گیرد.
مزدوران اماراتی و سعودی منابع طبیعی چند استان را به سرقت می‌برند
به گزارش شبکه تلویزیونی المسیره؛ شورای انتقالی وابسته به امارات بر میلیارد‌ها ریال یمنی که دولت عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن بدون پشتوانه به چاپ رسانده تسلط یافت.
در مقابل شبه نظامیان وابسته به عبدربه منصور هادی و گروه موسوم به حزب الاصلاح، نفت و گاز استان‌های شبوه و حضرموت را به سرقت می‌برند.
طالب الحسنی خبرنگار المسیره در گزارشی گفت: شهروندان یمنی در عدن در انتظار اخبار مسرت بخشی هستند که آن‌ها را از شرایط ناگواری که در این شهر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند نجات دهد. اما تنها بر هرج و مرج در شهر و مشکلات آن‌ها افزوده می‌شود؛ به طوری که درگیریها، سرقت‌ها و ترور‌ها در این مناطق حاکم است.
شورای انتقالی وابسته به امارات بر اسکناس‌هایی که اخیرا به چاپ رسیده تسلط یافته است. این مبالغ به ۶۵ میلیارد ریال یمنی می‌رسد. این شورا خودرو‌های حامل این اسکناس‌ها را مجبور کرد تا محموله خود را خالی کنند.
این اسکناس‌های چاپ شده نیز بر مشکلات اقتصادی یمن می‌افزاید، زیرا این اسکناس‌ها بدون پشتوانه به چاپ رسیده است همزمان ارزش واحد پول ملی یمن نیز به شدت کاهش یافته است.
درگیری‌های اخیر بیانگر درگیری بین سارقان و راهزنان است، زیرا این حادثه اولین بار نیست که در عدن یا شهر‌ها و استان‌های جنوبی یمن اتفاق می‌افتد. از بانک موجود در مرکز شهر، بار‌ها و بار‌ها در روز روشن سرقت شده است.
درمقابل نیرو‌های وابسته به عبدربه منصور هادی و گروه موسوم به حزب الاصلاح، نفت را از استان‌های شبوه و حضرموت و مارب به سرقت می‌برند. رژیم‌های عربستان سعودی و امارات چشم خود را به روی سرقت‌های متقابل می‌بندند. این در حالی است که هر دو رژیم ریاضت مالی شدیدی را بر مزدوران خود اعمال کرده اند. این ریاضت‌ها به جایی رسید که برخی از پایگاه‌های نظامی از بین رفت و اموالی که به نیروهایشان پرداخت می‌شود بیش از چهار ماه است که قطع شده است.
شرایط موجود بر اوضاع سیاسی نیز تحمیل شده است به طوری که ریاض کسانی را که از نظر سیاسی و رسانه‌ای تحریک می‌کند به کشور‌های دیگری منتقل می‌کند تا عواقب سنگین میهمانی از آن‌ها کاهش یابد.
با گسترش بحران اقتصادی در کشور‌های متجاوز آینده متجاوزان ناگوارتر خواهد بود به طوری که به بن بست رسیده اند و چشم اندازی برای خروج از باتلاقی که در یمن برای خود ایجاد کردند ندارند.
این در حالی است که به رغم اینکه ریاض و ابوظبی می‌خواستند استان‌های جنوبی یمن به میدان‌های سیاسی و نظامی آن‌ها تبدیل شوند به میدانی برای درگیری بین نیرو‌های وابسته به این رژیم‌ها تبدیل شده است.
البته هزینه‌های درگیری بین دو طرف درگیری سعودی و اماراتی کاهش یافته است، اما ریاض و ابوظبی هنوز به توافقی که به فروپاشی کامل این نیرو‌ها منجر نشود نرسیده اند. این در حالی است که عربستان در زمینه راهبرد خاموش کردن آتش‌هایی که از سال ۲۰۱۷ برافروخته ناتوان مانده است.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو