پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هند جنگنده و بالگرد در نزدیکی مرز با چین مستقر کرد

تاریخ خبر: // کد خبر: 306744 // // //


هند جنگنده و بالگرد در نزدیکی مرز با چین مستقر کرد

مقامات هندی روز شنبه اعلام کردند که دهلی نو جنگنده و بالگردهای بیشتری را در پایگاه‌های نزدیک به مرزهای مشترک با چین در شمال این کشور مستقر کرده است تا بتواند در صورت نیاز از نیروهای خود پشتیبانی کند.


هند جنگنده و بالگرد در نزدیکی مرز با چین مستقر کرد

یک مقام هندی گفت: از جمله تجهیزات سنگین هند در مناطق مرزی با چین شامل بالگردهای آپاچی و بالگردهای چینوک می‌شوند.  وی افزود: نیروی هوایی و سازمان‌های اطلاعاتی هند به صورت مکرر در مناطق مرزی در لاداخ اقدام به انجام عملیات‌های شناسایی و گشت زنی می‌کنند. نیروی هوایی هند همچنین جنگنده‌های میراژ ۲۰۰۰، میگ ۲۹، سوخوی ۳۰‌ام کی آی خود را به پایگاه‌های هوایی در منطقه لاداخ منتقل کرده است.
روز گذشته نارندرا مودی نخست وزیر هند به همراه وزرای دفاع و کشور با مقامات نظامی این کشور دیدار و گفت و گو کرد. پس از این دیدار، فرمانده نیروی هوایی هند از پایگاه‌های هوایی این کشور در لاداخ و منطقه “له” دیدار کرد.
همچنین نیروهای هوایی و دریایی هند به حالت آماده باش کامل درآمده‌اند. نیروی دریای هند نیز کشتی‌های جنگی خود را به خلیج بنگال منتقل کرده است.
از سوی دیگر ارتش چین نیز مشغول افزایش نیروها و همچنین تجهیزات و تامین زیرساخت‌ها در مناطق مرزی با هند بوده است.
این در کشور در نزدیکی دریاچه “پانگونگ تسو” سنگرهای بیشتری را ایجاد کرده و جنگنده‌های جی-۱۱ و جی-۸ خود را در پایگاه‌های هوایی در تبت و در نزدیکی دره “گالوان” منتقل کرده است.

نخست وزیر هند: هیچ بخشی از خاک هند اشغال نشده است 
نارندرا مودی نخست وزیر هند روز گذشته در یک پیام تلوزیونی اعلام کرد : هیچ بخشی از خاک هند توسط نیروهای خارجی اشغال نشده است.  نخست وزیر هند همچنین تصریح کرد که به ارتش این کشور اختیارات لازم را داده است تا این نیرو بتواند با اقدامات لازم برای محافظت از مرزهای هند را انجام دهد.
او گفت: “تمام کشور از این واقعه و اقدامات چین ناراحت و جریحه‌دار است … هند خواستار صلح و دوستی است اما از استقلال خود با تمام وجود محافظت می‌کند.  پکن در میان مناقشه مرزی هند و چین،روز گذشته ۱۰ نیروی هندی که در جریان درگیری‌های هفته گذشته توسط ارتش چین بازداشت شده بودند را آزاد کرد.
دولت هند هنوز هیچ واکنشی نسبت به آزادی سربازان این کشور از خود نشان نداده است، اما کارشناسان این اقدام چین را یک تحول مثبت در راستای کاهش تنش‌ها ارزیابی کرده‌اند.
ارتش هند روز سه شنبه اعلام کرد: در درگیری میان نیروهای هندی و چینی در دره گالوان،  ۲۰ سرباز هندی کشته شده‌اند.
طبق این گزارش ؛ در درگیری نیروهای هندی و چینی، مجموعا ۷۶ سرباز هندی مجروح شده‌اند که حال ۱۸ تن آن‌ها وخیم گزارش شده است.
مقامات هندی از سوی دیگر اعلام کرده‌اند حدود ۴۰ سرباز چینی نیز در این درگیری کشته یا زخمی شده‌اند. اگرچه چین وقوع تلفات در میان نیروهای خود را تایید کرده است اما این کشور هنوز آمار دقیقی از تعداد کشته‌ها یا زخمی‌ها منتشر نساخته است.
درگیری مرزی هند و چین زمانی اتفاق می‌افتد که دو کشور بیش از یک ماه است در منطقه لاداخ در مقابل یکدیگر صف آرایی کرده‌اند.
مناقشه مرزی میان هند و چین یکی از جدی‌ترین مناقشه‌های مرزی میان دو کشور از سال ۲۰۱۷ تاکنون است. هند و چین در سال ۲۰۱۷ در منطقه دو کلم واقع در شرق هیمالیا شاهد تنش مرزی بودند که پس از ۷۳ روز و با دخالت رهبران دو کشور حل شد. همچنین هند و چین در سال ۱۹۶۲ یک جنگ مختصر بر سر اختلاف‌های مرزی داشتند.
ناظران نظامی معتقدند یکی از دلایل افزایش تنش‌های مرزی میان هند و چین، ساخت یک باند فرودگاه و همچنین جاده در نزدیکی مرزها با چین است. هند سعی کرده است تجهیزات و زیرساخت‌های خود در امتداد مرزهای مشترک با چین را گسترش دهد.
مقامات آگاه هندی پیشتر اعلام کردند: با وجود مذاکرات میان مقامات نظامی دو کشور، هنوز ارتش‌های دو کشور حاضر به عقب نشینی از مواضع خود نیستند. دهلی نو معتقد است که نیروهای چینی به خاک هند تجاوز کردند و برای پایان تنش، باید به درون خاک چین عقب نشینی کنند.  از سوی دیگر چین می‌خواهد هند ساخت و ساز را در تمام مناطق مورد اختلاف متوقف کند.
هند و چین در مرزهای مشترک به طول بیش از ۳ هزار کیلومتر دارای اختلاف هستند و با وجود برگزاری مذاکرات مختلف مرزی، دو کشور هنوز نتوانسته‌اند این اختلافات را رفع کنند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو