پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | صدها ساعت پرواز هواپیماها و پهپادهای آمریکایی برای شناسایی تظاهرات‌کنندگان +عکس

تاریخ خبر: // کد خبر: 306835 // // //


صدها ساعت پرواز هواپیماها و پهپادهای آمریکایی برای شناسایی تظاهرات‌کنندگان +عکس

یکی از پرنده‌های به کار گرفته شده برای جاسوسی از مردم معترض، دارای پاد مخصوص حمل حسگرها و جمع آوری اطلاعات است که به صورت استاندارد، جهت مبارزه با قاچاق مواد مخدر در آمریکا به کار می رود.


صدها ساعت پرواز هواپیماها و پهپادهای آمریکایی برای شناسایی تظاهرات‌کنندگان +عکس

 قتل وحشیانه جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی به دست پلیس در منطقه مینیاپولیس آمریکا، این بار بر خلاف دفعات قبلی، جرقه اعتراضی بزرگی را زد که نه فقط آمریکا که امروزه بسیاری از کشورهای غربی را فرا گرفته است. یکی از مسائلی که در جریان این اعتراضات باعث جلب توجه علاقمندان حوزه نظامی بویژه هوایی شده حضور پرشمار ناوگان تقریبا بی نام و نشان از پرنده های بدون سرنشین و با سرنشین در آمریکا است که بر فراز نقاط پر اعتراض به پرواز درآمده و عملیات های شناسایی و رد یابی تماس های تظاهرکنندگان را انجام می دهند؛ اقدامی که به علت دفعات فراوان و فعالیتهای مشکوک، با اعتراض برخی از قانونگذاران و فعالان مدنی در آمریکا رو به رو شده است.

با توجه به اینکه این موضوع در رسانه های کشورمان کمتر مورد توجه قرار گرفته، در ادامه نگاهی به این پرنده ها خواهیم داشت.

پهپاد شناسایی MQ-۹ به عنوان یک هواپیمای بدون سرنشین شناسایی و تهاجمی در نقاط مختلف دنیا برای آمریکا به جاسوسی و عملیات تهاجمی می پردازد و حالا در جدیدترین سرفصل از خدمت به حکام آمریکایی و سرکوب مردم، زیر نظر گرفتن تظاهرات در این کشور نیز به وظایف آن اضافه شده که عملا حضور رسمی نیروهای مسلح برای سرکوب مردم معترض را نشان می دهد.

پهپاد ریپر اداره مرزبانی و گمرک آمریکا

این پهپاد که به اسم “پردیتور بی” نیز شناخته می شود در خدمت یگان گمرک و مرزبانی آمریکا بوده و مدلی بدون توانایی حمل سلاح است اما از نظر شناسایی همچنان پرنده ای توانا محسوب می شود. مینیاپولیس از جمله مناطقی بود که این پهپاد پروازهای طولانی را بر فراز آن به انجام رساند و علاقمندان به بحث های هوایی از طریق سایت های آنلاین مسیر یاب پروازی، حضور این پهپاد را بر فراز این شهر رصد کردند. این پهپاد معمولا در ارتفاع ۶.۵ کیلومتری بر فراز این شهر حضور داشته تا به راحتی در تصاویر و دوربین های غیرحرفه ای امکان ثبت ترددهای آن وجود نداشته باشد.

پرواز پهپاد اداره مرزبانی و گمرک آمریکا با کد CBP۱۰۴ بر فراز مینیاپولیس

یگان گمرک و مرزبانی آمریکا ۱۰ فروند از این پهپادها را در اختیار گرفته بود که ۲ فروند از آنها را در جریان دو سانحه مختلف از دست داده و هم اکنون ناوگانی ۸ فروندی از آنها را در اختیار دارد. پرنده مذکور، سیستم دیده بانی و شناسایی الکترواپتیک با توان تصویر برداری در شب و روز و تمام شرایط آب و هوایی، رادار SAR، سیستم ارتباط ماهواره ای و امکان مداومت پروازی به مدت ۲۱ ساعت را دارد. این پهپاد ها با کد عملیاتی CBP شناخته می شوند و برای نمونه نام هایی مثل CBP ۱۰۴، CBP۱۰۸ دارند. این پهپادها را می توان برای ماموریت های شناسایی در شرایط دیگر خصوصا بحث رصد ترافیک دریایی نیز مجهز کرد.

FBIو یگان پروازی کمتر شناخته شده برای جاسوسی

یکی دیگری از بحث های مطرح شده در خصوص پرواز های اخیر برای رصد فعالیت های معترضین در آمریکا، مربوط به سازمان تحقیقات فدرال یا همان FBI بوده است. البته باید گفت که این اولین حضور اف بی آی برای رصد تظاهرکنندگان از آسمان نبوده چراکه در جریان تظاهرات ها به دلیل قتل یک سیاه پوست دیگر توسط پلیس در سال ۲۰۱۵ نیز چندین شهر آمریکا صحنه اعتراضات گسترده شد و در این جا اف بی آی نیز با انواع پرنده ها به پرواز درآمده و رصد تظاهرات و اجتماع ها را زیر نظر گرفت.

رصد تظاهرات در سال ۲۰۱۵ توسط اف بی آی

یکی از پرنده های مورد استفاده توسط اف بی آی برای رصد تظاهرات های اخیر در آمریکا، مدل RC-۲۶B است که هم توسط این سازمان و هم گارد ملی آمریکا مورد بهره برداری قرار می گیرد. این پرنده یک هواپیمای سرنشین دار مجهز به دو موتور توربوپراپ ساخت شرکت Fairchild Aircraft آمریکا است. این پرنده در اصل یک هواپیمای ترابری سبک است که در بخش های مختلف نیروهای مسلح آمریکا وارد خدمت شده و البته به کشورهایی مثل کلمبیا، مکزیک و پرو هم صادر شده است.

هواپیمای RC-۲۶B با پاد جمع آوری اطلاعات

هواپیمای RC-۲۶B مجهز به سیستم تصویربرداری الکترواپتیکال

نقشه پروازی یک هواپیما RC-۲۶B بر فراز واشنگتن در جریان تظاهرات اخیر

این پرنده سبک البته قابلیت تبدیل شدن به گونه شناسایی را نیز دارد. در مدل RC-۲۶B یا یک پاد مخصوص حمل حسگرها و جمع آوری اطلاعات یا یک سیستم تصویربرداری با قابلیت فروسرخ نصب می شود. این هواپیما بیشتر برای بحث های مرزبانی و یا مبارزه با قاچاق مواد مخدر به کار می رود که البته در شرایط فعلی برای رصد تظاهرات از آن استفاده می شود. در جریان تظاهرات اخیر، پرواز این هواپیما بر فراز واشنگتن، لاس وگاس و مینیاپولیس رصد شده است. این پرنده می تواند با سرعت نهایی ۵۳۰ کیلومتر در ساعت پرواز کرده و ارتفاع پروازی آن نیز بیش از ۹ کیلومتر است.

نقشه پروازی یک فروند جت سسنا متعلق به اف بی آی بر فراز واشنگتن مربوط به ۲ ژوئن

تصویری از جت مورد نظر که احتمالا توسط یک شرکت پوششی برای اف بی آی فعالیت می کند

اما یکی دیگر از دارایی های قابل توجه FBI در این خصوص، تعدادی از پرنده های جت کوچک سری Cessna Citation است که معمولا توسط شرکت های پوششی نیز فعالیت می کنند. در جریان تظاهرات های اخیر؛ خصوصا در شهر واشنگتن، شاهد پرواز چندین باره این هواپیماها بر فراز مناطق پرواز ممنوع در آسمان پایتخت آمریکا بودیم. این هواپیما در صورتی که یک پرواز شخصی یا تجاری بود به سرعت با رهگیری نیروی هوایی آمریکا از محل خارج یا در صورت عدم خروج سرنگون می شد اما باقی ماندن و بر اساس اطلاعات موجود چرخش ادامه دار آن بر فراز این شهر، نشان از خودی بودن آن برای دولت آمریکا دارد.

برخی از کارشناسان در شبکه های اجتماعی ماموریت این پرنده را رصد تماس های تلفن همراه در منطقه مورد نظر می دانند. البته با توجه به تجمع سنگین در اطراف کاخ سفید در روزهای گذشته مشخصا حضور این پرنده در آن منطقه عجیب نخواهد بود.

پرواز پر حاشیه بالگرد گارد ملی بر فراز واشنگتن

در روز اول ژوئن و در جریان یکی از روزهای شلوغ در واشنگتن و ادامه اعتراضات به نژادپرستی در اطراف کاخ سفید، یک فروند بالگرد UH-۷۲ Lakota گارد ملی آمریکا در ارتفاع ۳۰ متری یا کمتر از آن در بالای سر تظاهرکنندگان به پرواز درآمده و با پرواز سریع و مانور دادن خود باعث پرتاب شدن برخی از اجسام کوچک موجود در روی زمین به سمت تظاهرکنندگان شد. این مسئله از جهت دیگری نیز جالب است که بر اساس تصاویر و آرم های نصب شده روی بالگرد، این پرنده مخصوص امداد رزمی نیز بوده است.

پرواز بالگرد گارد ملی بالای سر معترضین در واشنگتن

بالگرد مورد نظر ساخت کنسرسیوم اروپایی یوروکاپتر است. این پرنده در نقش هایی مثل آمبولانس هوایی، آموزش خلبانی و شناسایی مسلح سبک امکان انجام ماموریت دارد و به غیر از نیروهای مسلح آمریکا به کشور تایلند نیز صادر شده است. نیروهای مسلح آمریکا بیش از ۳۲۰ فروند از این بالگرد را وارد خدمت کرده اند. این بالگرد می تواند با سرعت ۲۴۶ کیلومتر بر ساعت پرواز کرده و ارتفاع پروازی نهایی نیز در حدود ۴ کیلومتر است.

البته این پرنده ها تنها بخشی از مواردی است که توسط علاقمندان حوزه هوانوردی مورد بررسی قرار گرفته و قطعا دهها پرنده دیگر بدون امکان رصد و شناسایی آن توسط سایت های تخصصی، بر فراز مناطقی که مردم معترض در آنها حضور یافته اند به پروازهای شناسایی و جاسوسی مبادرت می کرده اند تا احتمالا امکان شناسایی لیدرها و برنامه های آینده معترضان را برای فرماندهان خود، بهتر فراهم کرده و اینگونه عملا نیروهای مسلح ایالات متحده، در خدمت دولتمردان برای سرکوب مردمان خود باشند.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از  مشرق نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو