پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ۴۰۰ میلیارد تومان پول بلیط هواپیما دست چه کسانی است؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 306874 // // // // //


۴۰۰ میلیارد تومان پول بلیط هواپیما دست چه کسانی است؟

صنعت گردشگری و هوایی دو تا از صنعت های مهم جهانی می باشند که پس از شیوع کرونا به شدت آسیب دیده اند. این دو صنعت هم تمامی فعالیت هایشان متوقف شده و هم مجبور به بازپرداخت مبالغ بسیاری به مسافران شدند.


۴۰۰ میلیارد تومان پول بلیط هواپیما دست چه کسانی است؟

پس از شیوع ویروس کرونا در اسفند ماه سال ۹۸نه تنها فروش بلیط هواپیما تقریبا به صفر رسید بلکه بلیط های خریداری شده نیز کنسل و شرکت های هواپیمایی موظف به بازپرداخت تمامی مبالغ شدند. صنعت گردشگری و هوایی دو تا از صنعت‌های مهم جهانی می‌باشند که پس از شیوع کرونا به شدت آسیب دیده اند. این دو صنعت هم تمامی فعالیت هایشان متوقف شده و هم مجبور به بازپرداخت مبالغ بسیاری به مسافران شدند.

کارشناس حمل و نقل هوایی کشور آقای بیات با تاکید به این مسئله که در چند ماه اخیر خسارات زیادی به صنعت هوایی وارد شده است پیشنهاد کرده اند که مردم نیز برای کمک به ایرلاین‌ها به جای باز پس گیری مبالغ بپذیرند که پروازی جایگزین پس از کرونا داشته باشند.

در این صورت ایرلاین‌ها نیز می‌توانند پس از کرونا به حالت قبل خود بازگشته و خدماتی جایگزین ارائه دهند.

به گفته آقای رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری کشور براساس مطالعات انجام شده مبلغی بالغ بر ۴۰۰ میلیارد تومان از پول مردم در اختیار ایرلاین‌ها و مقداری بیشتر از این در اختیار هتل و دیگر مراکز اقامتی چه خارجی و چه داخلی می‌باشد.

همچنین وی اضافه کرد که بازپرداخت این مقدار پول از عهده انجمن خارج بوده و به کرات از مسئولان نظارتی درخواست شده که با مسئولان دستگاه قضا مکاتبه نموده تا به طور مستقیم وارد عمل شوند. چرا که در حال حاضر حدود ۴ ماه می‌باشد که پول مردم را در اختیار دارند.

این در حالی است که ایرلاین‌های خارجی که در ایران پرواز داشته اند نیز هنوز مبالغ را برنگردانده و در عوض پیشنهاد ووچر الکترونیکی معتبر را داده اند تا در فرصتی دیگر از آن استفاده کنند.

۴۰۰ میلیارد تومان پول بلیط هواپیما دست چه کسانی است؟

کارشناس حمل و نقل هوایی در گفتگو با این خبرگزاری به این موضوع اشاره کرد که هنوز تکلیفی برای برای بازپرداخت هزینه بلیط هواپیما فروخته شده عید تعیین نشده است. آرمان بیات اشاره کرد که فروش شرکت های هواپیمایی در زمستان بسیار کم می باشد و برنامه ریزی و جبران فصل رکود آن ها تعطیلات عید نوروز می باشد.

استرداد بلیط هایشان به این صورت می باشد که مبلغی را از بلیط کم کرده و مابغی هزینه به مسافر بازگردانده می شد اما امسال با کنسل شدن تمامی پرواز ها به دلیل شیوع ویروس کرونا ایرلاین ها می بایست تمامی بلیط هایی که پیش فروش کرده بودند را نیز به مسافران بازگردانند.

وی ادامه داد که به گفته ایرلاین ها مبالغ کاملا تسویه شده است. اما مسئله این است که این مبالغ به آژانس های هواپیمایی بازگردانده شده و یا در قبال خرید های مستقیم انجام شده؟

بخشی از بلیط های فروخته شده ایرلاین ها توسط چارتر کننده و بخشی نیز توسط آژانس های هواپیمایی بند الف به فروش رسیده است. دیگر بلیط های فروخته شده نیز به طور مستقیم از ایرلاین خریداری شده است. حال سوالی که پیش می آید این است که این مبالغ یه چه کسی بازگردانده شده است.

آقای بیات در اخر با تاکید بر این کرونا خسارات بسیاری به ایرلاین های زده است پیشنهاد خود را مطرح کرد. که مردم برای کمک به ازانس ها به جای دریافت مبالغ خود بلیط پروازی دیگر پس از کرونا را بپذیرند.

البته ایرلاین های ایرانی با مشکل تحریم ها نیز درگیر هستند که خود باعث ایجاد خسارات و مشکل های بیشتری شده است.

 

۴۰۰ میلیارد تومان پول بلیط هواپیما دست چه کسانی است؟

در حال حضر تنها برخی از مسیرهای می باشند که تقاضا دارند و ایرلاین ها نیز در این مسیر ها در حال فعالیت می باشند.البته در مسیر های فعال نیز هیچ پروازی با ظرفیت تکمیل انجام نمی شود و به همین خاطر قیمت ها بسیار کاهش پیدا کرده است.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت پارسینه


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو