پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | صرفه جویی در مصرف سوخت هواپیما با برنامه رایانه‌ای

تاریخ خبر: // کد خبر: 307533 // // // //


صرفه جویی در مصرف سوخت هواپیما با برنامه رایانه‌ای

محققان آلمانی از طراحی یک برنامه رایانه‌ای خبر داده‌اند که نه تنها باعث کاهش مصرف سوخت هواپیماها می‌شود، بلکه از سروصدای ناشی از فعالیت آنها می‌کاهد.


صرفه جویی در مصرف سوخت هواپیما با برنامه رایانه‌ای

دو مورد از چالش‌های مهم خطوط هواپیمایی کاهش مصرف سوخت و سروصدای زیاد ناشی از پرواز هواپیماها است. این مشکلات به خصوص در زمان برخاستن و نشستن هواپیماها به اوج می‌رسد.

پژوهشگران مرکز هوافضای آلمان موسوم به دی ال آر برنامه‌ای رایانه‌ای به نام LNAS عرضه کرده اند که با دریافت داده‌های مربوط به وضعیت آب و هوا و نیز مشخصات فنی هر هواپیما به خلبان اطلاعات و توصیه‌هایی در مورد شیوه آغاز پرواز و اوج‌گیری ارائه می‌کند. این فرایند در زمان فرود هواپیما نیز تکرار می‌شود.

از جمله دیگر توصیه‌های ارائه شده توسط این برنامه می‌توان به سرعت بهینه پرواز پس از صعود، زمان مناسب استفاده از ترمزهای هوایی و تجهیزات مربوط به فرود، سرعت مناسب برای اوج‌گیری و افزایش ارتفاع و غیره اشاره کرد. توصیه‌های مذکور بر مبنای تغییر شرایط جوی و وضعیت هواپیما ممکن است در لحظه تغییر کنند.

سیستم یادشده توسط گروهی از خلبانان سوئیسی و آلمانی بر روی هواپیماهای ایرباس ای ۳۲۰ ATRA مورد آزمایش قرار گرفته و بررسی‌ها نشان می‌دهد این امر موجب کاهش سروصدای هواپیماهای مذکور تا یک سوم شده است. برآوردهای هواپیمایی سوئیس نشان می‌دهد استفاده از سیستم یادشده می‌تواند سالانه به صرفه‌جویی ۵۰۰ تنی در مصرف سوخت نیز منجر شود.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو