پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گردشگری برای نجات جان مردم مجبور به سکوت شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 307729 // // //


گردشگری برای نجات جان مردم مجبور به سکوت شد

رئیس کمیته گردشگری مرکز مطالعات و پژوهش های شورای اسلامی شهر همدان با اشاره به اینکه کروناویروس خسارت زیادی به بخش گردشگری وارد کرده است، گفت:‌ گردشگری به علت حفظ جان مردم و عبور از کرونا مجبور شد سکوت کند.


گردشگری برای نجات جان مردم مجبور به سکوت شد

مسعود ملکی چهارشنبه ۴ تیرماه در دومین نشست تخصصی «کرونا و ‌کسب و کارهای آسیب دیده با محوریت گردشگری» که به همت مرکز افکارسنجی دانشجویان(ایسپا)، دفتر همدان برگزار شد، اظهار کرد: کروناویروس و شعار «در خانه بمانیم» که در دنیا مرسوم شد نقطه مقابل شعار گردشگری که به سفر برویم بود، قرار داشت و گردشگری برای حفظ جان مردم و عبور از کرونا سکوت کرد و خسارات زیادی متحمل شد.

وی با بیان اینکه خدمات گردشگری قابل انباشت نیست، افزود: هتلدار، هواپیما و تأسیسات گردشگری نمی تواند اموالش را مانند سایر مشاغل نگهداری کند بلکه دچار ضرر و زیان می شود.

معاون گردشگری شرکت علیصدر خاطرنشان کرد: دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی اعلام کرد که کرونا بین پنج تا هفت سال آینده هم به گردشگری آسیب وارد خواهد کرد یعنی اینگونه نیست که اگر کرونا مهار شود گردشگری به حالت سابق برمی گردد.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی شده در سال ۲۰۲۰ در دنیا ۴۴۰ میلیون نفر کاهش سفر داشته باشیم، ادامه داد: در استان همدان در سه ماهه نخست سال تنها ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته استقبال ار سفر شده است و در شرکت علیصدر نیز اگر ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته گردشگر داشته باشیم، بسیار خوب عمل کرده‎ایم.

ملکی با اشاره به اینکه شورای جهانی سفر و گردشگری اعلام کرده اقتصاد جهانی با تهدید روبروست، گفت: رئیس شورای جهانی گردشگری در نامه ای به رؤسای جمهور کشورها خواسته برای نجات ۵۰ میلیون شغل در وضعیت فعلی استمداد بطلبند.

رئیس کمیته گردشگری مرکز مطالعات شورای شهر همدان خاطرنشان کرد: حمایت از تأسیسات گردشگری، پرداخت وام سفر و برداشتن مالیات سفر برای سال ۲۰۲۰ پیشنهاد شورای جهانی خطاب به دولت‌ها بوده است.

وی با اشاره به اینکه در نُرم جهانی در زمینه استقبال از توریست خارجی چندین سال است پایین هستیم، بیان کرد: انقلاب و جنگ ناامنی می شود به طوریکه در سال ۵۷ توریست خارجی ایران ۵۰۰ هزار نفر بود اما در اثر جنگ ۱۰ سال عقب افتادیم‌، بعد از کرونا هم برای رسیدن به نرم جهانی خیلی باید تلاش کنیم.

این مدرس دانشگاه با تأکید بر اینکه کشور ما تحریم گردشگری است و به کرونا هم ربطی ندارد، ادامه دهد: تحریم گردشگری لطمات زیادی به ما زده است به طوریکه اقدامات ترامپ در زمینه گذرنامه ایران، بی حرمتی در مرزها و تبلیغات در شبکه های رسانه‌ای به شدت بالا رفته که آمار استقبال را کاهش داده است.

وی با بیان اینکه راهکار نجات ما از این وضعیت حمایت بخش دولتی است، خاطرنشان کرد: وضعیت وضعیت خوبی نیست و حمایت های مالیاتی برای تداوم ماندگاری و زنده ماندن گردشگری خوب است.

ملکی یکی دیگر از راهکار رونق گردشگری را گردشگری داخلی دانست و اظهار کرد: ما در تحریم هستیم و از طرفی برای ورود گردشگر خارجی هم هزینه بالایی باید بپردازیم بنابراین باید به سمت گردشگری داخلی برویم که پیشنهاد ما رونق گردشگری محلی است.

معاون گردشگری شرکت سیاحتی علیصدر بیان کرد: در پذیرش توریست خارجی در رده ۶۰ به بالا هستیم و نسبت به هم رده‌های خود خیلی پایین هستیم بنابراین باید به سمت رونق گردشگری داخلی و محلی برویم.

وی با اشاره به اینکه کرونا و در خانه بمانیم عوارض دارد و باعث افسردگی در جامعه می‌شود، ادامه داد: سیر و سفرها یکی از برنامه های اوقات فراغتی است که باعث ایجاد شادی و شادابی در بین مردم می‌شود و با توجه به اینکه اوضاع اقتصادی ما به گونه‌ای نیست که ارزبری به خارج داشته باشیم رسالت ما باید توجه به گردشگری داخلی باشد.

درآمد بساط‌گستران همدان از تأسیسات گردشگری بیشتر بوده است

مدیرعامل توسعه گردشگری ایران و آسیا با بیان اینکه حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد شرکت‌های گردشگری نیروی انسانی خود را بر اثر شیوع کروناویروس از دست داده‌اند، گفت: در این مدت درآمد بساط گستران همدان از تأسیسات گردشگری بیشتر بوده است.

بهنام ‌افتخاریان  ضمن اشاره به اتفاقاتی که از سال ۹۷ در حوزه گردشگری افتاده است، گفت: در اواخر سال ۹۷ ورود تورهای خارجی به ایران کاهش یافت، نوروز ۹۸ سیل عظیمی اتفاق افتاد، آبان ماه بنزین گران شد و سفرهای داخلی از مدار خارج شد، دی‌ماه هواپیمای اوکراینی سقوط کرد و تمام تورهای ورودی به ایران کنسل شد و ‌پس از آن با شیوع کرونا همراه بود که تمام این اتفافات تأثیر زیادی در حوزه گردشگری داشت.

وی با اشاره به اینکه حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد درآمدهای بزرگ گردشگری در ایام نوروز است، اضافه کرد: در دوره یک‌ساله ذکر شده گردشگری روزهای پرحاشیه و سختی را طی کرد، راهنماها و آژانس‌ها کم کار شدند و مهمانان هتل‌ها کنسل شد.

وی با بیان اینکه در ایران بین پنج تا هفت سال طول می‌کشد تا صنعت گردشگری به شرایط دو سال قبل برگردد، ادامه داد: در این مدت درآمد بساط گستران همدان از تأسیسات گردشگری بیشتر بوده است.

افتخاریان بیان کرد: حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد شرکت‌های گردشگری نیروی انسانی خود را بر اثر شیوع کروناویروس از دست داده‌اند و این بزرگترین آسیبی است که به این حوزه وارد شده است.

این راهنمای گردشگری با بیان اینکه تا به امروز کسی وام‌های وعده داده شده را دریافت نکرده است، اظهار کرد: در حال حاضر تأسیسات و تورهای گردشگری در اوج بحران و وسط میدان جنگ هستند.

وی با تأکید بر اینکه در ایام اوج شیوع کرونا خانه مسافرهای غیرقانونی فعال بودند، افزود: خانه مسافرهای غیرقانونی از تورهای مجاز گردشگری درآمد بیشتری دارند و کاش همان‌طور که خبرنگاران در آن دوران برای اسکان مسافر به هتل‌ها زنگ می‌زدند و پیگیر بودند، خانه مسافرها را هم رصد می‌کردند.

افتخاریان با اشاره به اینکه شرایط جهانی گردشگری در وضعیت بدی است، اظهار کرد: گردشکری داخلی هم یکسان با شرایط جهانی است اما باید پیش و پس از این بازه و میزان اندوخته این حوزه را هم در نظر بگیریم، مثلاً هتل‌های ما در بهمن‌ماه ۹۸ چقدر اندوخته داشته‌اند؟

مدیر عامل توسعه گردشگری ایران و آسیا با تأکید بر اینکه مسافر کم حجم پر درآمد داخلی و خارجی باید جایگزین مسافر پر حجم کم درآمد شود، گفت: متأسفانه برای جذب مسافر برنامه‌ریزی نداشته‌ایم.

وی با بیان اینکه هیچ یک از وعده‌هایی که درباره وام، بیمه بیکاری و مالیات به تأسیسات گردشگری داده شده عملی نشده است، خاطرنشان کرد: اگر حمایت صورت می‌گرفت این تأسیسات می‌توانستند نیروهای خود را حفظ کنند و حتی در این مورد یک جلسه درباره موضوعات این حوزه توسط دست‌اندرکاران برگزار نشده است.

افتخاریان اضافه کرد: متأسفانه دولت تنها از دور با فعالان این حوزه همراه شد و اگر قرار بود حمایتی انجام شود تا امروز باید اتفاق می‌افتاد، همچنین از این به بعد بحران دوم حوزه گردشگری شروع شده است.

این راهنمای گردشگری با بیان اینکه کرونا در کنار تمام بدی‌ها یک حُسن هم داشت، گفت: این ویروس باعث شد تمام اتفاقات ناگواری که در عرصه بین‌الملل برای ایران اتفاق افتاد کمرنگ شود و کاش از این فرصت برای تبلیغات استفاده شود، همچنین همدلی‌هایی که با شیوع کروناویروس در داخل مشاهده شد را می‌توانیم به عنوان تبلیغ گردشگری و ‌مهمان‌نوازی ایرانی‌ها به کار بگیریم.

وی با بیان اینکه دولت می‌تواند با تزریق بودجه سفر از صنعت گردشگری حمایت کند، خاطرنشان کرد: آزادسازی نرخ گردشگری هم باید اتفاق بیفتد و با تبلیغات درست سیاهی تورهای خارجی رفع شود.

یک‌فعال گردشگری هم در حاشیه نشست بیان کرد: بهتر است آموزش و پرورش پای خود را از سیستم اقامتی بیرون بکشد، وقتی که بخش دولتی به این حوزه کمک نمی‌کند بهتر است ضرر هم نزند.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا (لینک1 ) / ( لینک 2 )


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو