پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش جامع مراسم تحویل سه فروند هواپیمای جت جنگنده پیشرفته کوثر + فیلم و تصاویر

تاریخ خبر: // کد خبر: 308094 // // // // // خبر مهم


گزارش جامع مراسم تحویل سه فروند هواپیمای جت جنگنده پیشرفته کوثر + فیلم و تصاویر

طی مراسمی با حضور وزیر دفاع و فرمانده کل ارتش، رئیس سازمان برنامه و بودجه، فرمانده نیروی هوایی ارتش و مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع سه فروند هواپیمای جت جنگنده پیشرفته کوثر در صنایع هوایی وزارت دفاع در اصفهان تحویل نیروی هوایی ارتش شد.


گزارش جامع مراسم تحویل سه فروند هواپیمای جت جنگنده پیشرفته کوثر + فیلم و تصاویر

طی مراسمی با حضور وزیر دفاع و فرمانده کل ارتش، رئیس سازمان برنامه و بودجه، فرمانده نیروی هوایی ارتش و مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع سه فروند هواپیمای جت جنگنده پیشرفته کوثر در صنایع هوایی وزارت دفاع در اصفهان تحویل نیروی هوایی ارتش شد.

گفتنی است، پس از آئین الحاق، سه فروند هواپیمای جت کوثر در حضور مقامات لشکری و کشوری برفراز آسمان به پرواز در آمدند.

قطعا برای توسعه صنعت دفاعی منتظر اجازه دولت‌های مستکبر نیستیم

وزیر دفاع گفت: قطعا برای پیشرفت و توسعه صنعت دفاعی خود منتظر اجازه دولت های مستکبر و زورگو همچون آمریکا نخواهد ماند.

امیر سرتیپ حاتمی اظهار داشت: امروز متخصصین صنعت دفاعی با تلاش شبانه روزی و همتی جهادی موفق شدند علی رغم تحریم های ظالمانه، سه فروند هواپیمای جت جنگنده پیشرفته کوثر را در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام «جهش تولید» نامگذاری شده است، تولید و تحویل نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی نمایند.

وی گفت: شرکت صنایع هسا با تکیه بر تجارب ناشی ازتولید هواپیماهای آذرخش، ‌صاعقه و صاعقه ۲ و با حمایت های امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، اقدام به ساخت هواپیمای کاملا بومی کوثر نمود به طوری که در این هواپیما شاهد بکارگیری سامانه های الکترواویونیک، جنگال و سلاح های پیشرفته و ارتقاء نسل وتوان رزم و ماموریتی هواپیما به صورت چشمگیر هستیم.

وزیر دفاع با تقدیر از حمایت های بی دریغ نیروی هوایی ارتش در تعامل سازنده با مجموعه صنایع هوایی وزارت دفاع، گفت: مجموعه نیروی هوایی ارتش در فرایند  تکمیل، ساخت و مونتاژ سازه، ساخت و مونتاژ سیستم های هواپیما انجام تست های کامل زمینی و  پروازی همواره به عنوان پشتیبان و حامی این طرح در کنار متخصصین وزارت دفاع بوده و در نهایت کلیه تست های زمینی و پروازی این هواپیماها توسط خلبانان شجاع نیروی هوایی به صورت موفقت آمیز انجام شده است.

امیر حاتمی با بیان موفقیت های بدست آمده در مراحل مختلف جت کوثر، تصریح کرد: بحمدالله با تلاش متخصصین صنایع هوایی، ساماندهی شبکه همکار دانش بنیان و تعامل مجموعه صنعت هوایی نیروهای مسلح، زیر ساخت های تولید هواپیمای جت جنگنده  کوثر با بومی سازی کامل همه اجزای هواپیما بصورت انبوه در سازمان صنایع هوایی آماده شده و انشاء الله در آینده نزدیک قطعاً می توانیم به فن آوری تولید جنگنده های پیشرفته تر دست یابیم.

وی با بیان اینکه  مجموعه صنعت دفاعی از آغاز انقلاب شکوهمند اسلامی و از زمانی که کشورهای خارجی به موضوعات پیشرفت نظامی ایران «نه» گفته اند حرکت شتابنده خود را با قوت ادامه داده است، افزود: تحریم ها برای مجموعه امنیت آفرین نیروهای مسلح تبدیل به فرصتی شد که شکوفایی و پیشرفت درون زا و مولد را در سایر حوزه ها بخصوص صنعت دفاعی ، برای جمهوری اسلامی به ارمغان آورد.

وزیر دفاع افزود:  امروز صنعت دفاعی در تمامی حوزه ها  به بلوغ و بالندگی رسیده است و آماده است نیاز سایر بخش های کشور در حوزه تولید قطعات گلوگاهی و پیشرفته را با توجه به ظرفیت های خود و از سرریز دانش دفاعی برطرف نماید.

امیر حاتمی با اشاره به تحرکات نظام سیاسی آمریکا برای فشار به نهادهای بین المللی برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اسلامی گفت: مسئولان کم خرد آمریکایی فراموش کرده اند ایران اسلامی که در سایه تحریم های چهل ساله و فشارهای سیاسی و نظامی توانسته است از نظر قدرت نظامی به بالاترین سطح از بازدارندگی برسد و قطعا برای پیشرفت و توسعه صنعت دفاعی خود منتظر اجازه دولت های مستکبر و زورگو همچون آمریکا نخواهد ماند.

تأکید وزیر دفاع بر صادرات تجهیزات نظامی / امکان ساخت همه زیرسامانه‌های هوایی کشور فراهم است

امیر سرتیپ امیر حاتمی اظهار داشت: بعد از اینکه ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ نخستین فروند جت پیشرفته کوثر رونمایی و تحویل نیروی هوایی شد و خط تولید آن از آبان ماه آغاز به کار کرد، امروز شاهد بهره‌برداری از ۳ فروند هواپیمای کوثر تولید شده در «هسا» هستیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ادامه داد: در حال حاضر امکان ساخت همه زیرسامانه‌های این کشور در حالی فراهم شده که شرکت‌های متعدد دانش‌بنیان در حال همکاری با ما هستند و نوید این را می‌دهد که تجهیزات پیشرفته‌تر هوایی را به عرصه تولید برسانیم.

وی تصریح کرد: شرکت‌های همکار با ما در این پروژه‌ها در بالاترین سطح از استانداردها کار می‌کنند، از آنجا که سطح فعالیت در حوزه هوایی و فضایی استاندارهایی بالایی دارد، کسانی که در این طرح‌ها مشارکت دارند می‌توانند در بخش‌های دیگر هم کمک کننده باشند.

حاتمی یادآور شد: رونمایی امروز پیامی را برای دشمنان به همراه دارد؛ به ویژه آمریکایی‌ها که بدانند تحریمی که انجام دادند نتیجه عکس داده، ۴۰ سال قبل ما را تحریم کردند که نتوانیم از امکانات موجودمان استفاده کنیم، امروز نه تنها تمام امکان موجود ما قابل استفاده است بلکه می‌خواهند صادرات ما را محدود کنند اما باید بدانند که ما صادرات هم انجام خواهیم داد.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح عنوان کرد: این اتفاق پیام بزرگی برای تمامی آزادگان جهان هم دارد که بدانند اگر ایستادگی کنند به اینجایی که امروز ما هستیم خواهند رسید، راهی که به اینجا ختم نمی‌شود و ادامه پیدا خواهد کرد.

وی گفت: جا دارد از امیر فرماندهی کل ارتش، نیروی هوایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه تقدیر کنم که از این پروژه ملی حمایت کردند، در کنار ساخت این هواپیما به دستاوردهای بزرگی رسیدیم که برای کشور ارزشمند است.

مانور هوایی ٣ فروند جنگنده جدید کوثر

نقطه اتکای جمهوری اسلامی ورای تسلیحات و تجهیزات دفاعی است

امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع پس از پرواز موفق خلبانان نیروی هوایی ارتش با جنگنده‌های پیشرفته بومی کوثر با گرامیداشت نام و یاد همه ی شهدای عرصه هوایی گفت: شجاعت خلبانان با تمسک به تجربه دفاع مقدس بی نظیر است و امروز ایران اسلامی به وجود این سرمایه‌های ارزشمند به خود می بالد.

وی با بیان پیشرفت‌های گسترده دفاعی و وجود سرمایه‌های نخبه و متعهد انسانی در این عرصه تصریح کرد: دشمن ازوجود خلبانان دلیر و غیور مردان نیروهای مسلح که شجاعانه در آوردگاه‌های مختلف با تکیه بر قدرت لایزال الهی حماسه آفرینی می‌کنند در هراس است.

وی نقطه‌ای اتکای جمهوری اسلامی را ورای تسلیحات و تجهیزات دفاعی برشمرد و گفت: نیروهای مؤمن، انقلابی، مجاهد، متعهد و متخصص نیروهای مسلح با بهره گیری و تاسی به سیره اهل بیت (ع) تحت سایه ولی امر مسلمین حضرت امام خامنه ای توانستند با مقاومت، پیشرفت و ایجاد خود کفایی در عرصه‌های مختلف دفاعی، تحریم‌های دشمنان و نظام سلطه را بی اثر نمایند و سنگین‌ترین ضربه را به هیمنه پوشالی نظام‌های شیطانی وارد سازند.

مدافعان آسمان ایران آماده پاسخگویی به هر نوع تهدید هستند

فرمانده نیروی هوایی ارتش گفت: خلبانان شجاع و بی باک وریزیده و انقلابی نیروی هوایی ارتش نشان دادند که برای مقابله با هر تهدیدی آماده هستند.

امیر سرتیپ عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش با بیان اینکه امروز روز بسیار افتخار آمیزی برای میهن اسلامی است، گفت: مهندسین فنی صنعت هوایی در وزارت دفاع و خلبانان جنگی نیروی هوایی ارتش نشان دادند که از بهترین های عرصه هوانوردی در دنیا محسوب می شوند.

وی افزود: تولید هواپیمای شکاری بمب افکن کوثر و فعال نگه داشتن خط تولید این نسل از جنگنده  توسط متخصصین صنایع هوایی وزارت دفاع خط بطلانی بر تفکرات دشمنان مبنی بر تحریم های همه جانبه است که گمان می کنند می توانند چرخه نظامی و بویژه صنعت هوایی کشور را از کار بیاندازند.

فرمانده نیروی هوایی ارتش تاکید کرد: دستاوردهای صنعت دفاعی نشان می دهد که جوانان با دانش و سخت کوش صنایع هوایی به عمق راهبردی دانش نفوذ کرده اند و هیچ گلوگاه و سدی برای خود متصور نیستند.

امیر نصیرزاده،  پرواز خلبانان نیروی هوایی به وسیله  جنگنده های تمام ایرانی را افتخار آمیز عنوان کرد و گفت: خلبانان شجاع و بی باک وریزیده و انقلابی نیروی هوایی ارتش نشان دادند که برای مقابله با هر تهدیدی آماده هستند.

وی پرواز همزمان و هماهنگ سه فروند جت جنگنده کوثر و اجرای مانورهای در ارتفاع پایین توسط خلبانان غیور نیروی هوایی ارتش را ستودنی عنوان کرد و اظهار داشت: درایت، هوشمندی، چالاکی و آموزش های به روز و پیچیده  توسط اساتید با دانش همین مرز و بوم در مانور امروز خلبانان متجلی بود.

امیر نصیر زاده با بیان اینکه مردم عزیز و قهرمان پرور کشورمان باید به داشتن چنین جوانان شجاع و با دانش اعم از مهندسین و خلبان افتخار کنند گفت: ملت بزرگ ایران مطمئن باشند که این  حافظان و مدافعان آسمان ایران اسلامی توانایی پاسخگویی به هر نوع تهدیدی را دارند چرا که سرمایه های انسانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی از ایمان و اعتقاد راسخ الهی برخوردارد هستند و ظرفیت این دریایی عظیم با سنجه های مادی قابل ارزیابی نیست.

اسکاداران نیروی هوایی ارتش تقویت می‌شود / تشریح ویژگی های جنگنده کوثر

مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع گفت: با الحاق جنگنده‌های کوثر اسکادران نیروی هوایی ارتش تقویت خواهد شد.

امیر سرتیپ دوم خواجه فرد مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در مراسم تحویل دهی ۳ فروند هواپیمای جت کوثر به نیروی هوایی ارتش، گفت:  این هواپیما در روز صنعت دفاعی سال ۹۷ با حضور رئیس جمهور و وزیر دفاع رونمایی شد.

وی افزود: هواپیمای کوثر یک هواپیمای جنگنده پیشرفته با ماموریت پشتیبانی نزدیک هوایی است که به صورت کاملا بومی ساخته شده است و ایران را در زمره معدود کشورهای دارای فناوری طراحی و ساخت هواپیمای جنگنده با سامانه‌های اویونیک و کنترل آتش نسل ۴ قرار داده است.

مدیر عامل سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع در توضیح مشخصات فنی این هواپیما، گفت: «کوثر» در ۲ نوع تک کابین و دو کابین قابل تبدیل خواهد بود که نوع دوکابینه آن علاوه بر قابلیت رزمی، برای آموزش خلبانان در مرحله پیشرفته کاربرد دارد.

امیر خواجه فرد نصب «موتور توربوجت بومی اوج» روی جنگنده کوثر را  از مهمترین اتفاقات در پروژه کوثر عنوان کرد و افزود: اوج اولین موتور جت ساخت ایران است که قابلیت عملکرد پروازی تا ارتفاع ۵۰ هزار پا را دارا بوده و مجهز به سامانه‌های متعددی است که در شرایط مختلف عملیاتی و آب‌وهوایی از توانمندی بالایی برخوردار است و قابلیت نصب بر ‌روی انواع پرنده‌های با وزن برخاست حداکثر ۱۰ تن را داراست.

وی ارتقا توان رزم و آموزش خلبانی نیروی هوایی ارتش، بومی‌سازی سامانه‌های اویونیک و کنترل آتش پیشرفته نسل ۴ و سامانه‌های مکانیکی و هیدرولیکی و موتور با به‌کارگیری شبکه گسترده شرکت‌های دانش‌بنیان و سازمان‌های صنعتی وزارت دفاع، مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی، بهره‌گیری از معماری یکپارچه پیشرفته اویونیک و کنترل آتش با استفاده از شبکه داده دیجیتال نظامی منطبق با نسل ۴، بهره‌گیری از فناوری نمایشگرهای چندمنظوره تمام دیجیتال، بهره‌گیری از کامپیوتر محاسبات بالستیک سلاح و سامانه پیشرفته نشانه‌روی مقابل خلبانان (HUD) به منظور افزایش دقت اصابت سلاح و مهمات، بهره‌گیری از رادار پیشرفته چندمنظوره کنترل آتش جهت بالا بردن کشف اهداف و تهدیدات و همچنین بهره‌گیری از ناوبری دقیق به صورت رادیویی و مستقل و استفاده از سامانه نقشه متحرک هوشمند را  مهمترین دستاوردهای تولید جنگنده کوثر عنوان کرد و گفت: با الحاق جنگنده های کوثر اسکادران نیروی هوایی ارتش تقویت خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر (لینک 1)، (لینک 2)، (لینک 3)، (لینک 4)، (لینک 5) / خبرگزاری فارس (لینک 1)، (لینک 2)، (لینک 3) / ایرنا / ایلنا / خبرگزاری صدا و سیما / جام نیوز / کانال تلگرامی تسنیم / کانال تلگرامی خبرآنلاین / کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو