پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رهگیری هواپیماهای آمریکایی توسط جنگنده روسی بر فراز دریای سیاه

تاریخ خبر: // کد خبر: 308379 // // //


رهگیری هواپیماهای آمریکایی توسط جنگنده روسی بر فراز دریای سیاه

وزارت دفاع روسیه از شناسایی چند هواپیمای شناسایی و سوخت گیری متعلق به نیروی دریایی آمریکا در نزدیکی حریم هوایی این کشور در آسمان دریای سیاه خبر داد که یک جنگنده روسی برای دور کردن آنها مجبور به پرواز شد.


رهگیری هواپیماهای آمریکایی توسط جنگنده روسی بر فراز دریای سیاه

وزارت دفاع روسیه از شناسایی چند هواپیمای شناسایی و سوخت گیری متعلق به نیروی دریایی آمریکا در نزدیکی حریم هوایی این کشور در آسمان دریای سیاه خبر داد که یک جنگنده روسی برای دور کردن آنها مجبور به پرواز شد.

 وزارت دفاع فدراسیون روسیه اعلام کرد که یک فروند جنگنده سوخو-30 متعلق به نیروهای هوایی ناوگان دریای سیاه روز جمعه برای رهگیری هواپیماهای شناسایی نیروی هوایی آمریکا بر فراز آب های بین المللی دریای سیاه، به هوا برخاست.

بر اساس این اطلاعات، در تاریخ 26 ژوئن (جمعه، ششم تیر ماه) نیروهای وظیفه پدافند هوایی منطقه نظامی جنوبی به موقع حضور هواپیماهای شناسایی متعلق به نیروی هوایی ایالات متحده را بر فراز آب های بین المللی دریای سیاه را کشف کردند و یک جنگنده روسی سریعاً برای اسکورت آنها اعزام شد.

وزارت دفاع روسیه یادآور شد که خلبانان جنگنده سوخو-30 روسی هواپیمای گشت نیروی دریایی آمریکا از نوع R-8A Poseidon، هواپیمای شناسایی راهبردی RC-135 و هواپیمای سوختگیری KS-135نیروی هوایی آمریکا را شناسایی کردند که با دیدن جنگنده روسی، بلافاصله جهت پرواز خود به طرف مرزهای ملی روسیه را تغییر دادند.

ضمن اینکه فعالیت هواپیماهای شناسایی نیروی هوایی ایالات متحده به طور مداوم توسط رادارهای روسیه کنترل می شد و آن ها در فاصله قابل توجهی از مرز روسیه حضور داشته و حریم هوایی این کشور نقض نگردید.

وزارت دفاع روسیه تأکید کرد که پرواز هواپیماهای جنگی روسی کاملاً مطابق با قوانین بین المللی و با استفاده از حریم هوایی آزاد صورت گرفت. جنگنده روسی پس از انجام ماموریت موفق خود، به پایگاه هوایی خود بازگشت. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط مرکز کنترل دفاع ملی روسیه، روز ۱۷ ژوئن، یک ناوشکن آمریکایی وارد دریای سیاه شد.

بر اسا گزارشات یک فروند بوئینگ متعلق به نیروی دریایی آمریکا بر فراز سواحل کریمه روسیه به انجام عملیات شناسایی مبادرت کرده است. بر اساس داده‌های منبع پایش Plane Radar، در ساعت ۰۷:۴۰ امروز شنبه به وقت مسکو، هواپیمای بوئینگ «پی -۸ پوسایدون» با کد ثبت ۱۶۹۳۲۸ از پایگاه هوایی سیگونلا واقع در در جزیره سیسیل به هوا برخاسته است.

گزارش این نهاد در ادامه می افزید: این بوئینگ از فضای هوایی بلغارستان عبور کرده و در ساعت ۱۱:۰۰ به وقت مسکو در دریای سیاه، جایی که عملیات اطلاعاتی خود را در نزدیکی مرزهای روسیه آغاز کرد، مشاهده شده است.

این گزارش در ادامه اضافه کرد: بوئینگ پی -۸ پوسایدون با سرعتی در حدود ۷۸۶ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کرد و ارتفاع پرواز آن بیش از ۹ کیلومتر بود.لازم به ذکر است، به دنبال الحاق دوباره کریمه در همه پرسی سال ۲۰۱۴ به روسیه، غرب به سرکردگی آمریکا تلاش‌های زیادی را مقابله با مسکو در پیش گرفته است.

در ماه می گذشته نیز ارتش روسیه اعلام کرد که یک بمب افکن راهبری B-B1 آمریکا را بر فراز دریای بالتیک و سیاه ردیابی کرده و جنگنده‌های روسیه برای مقابله با آن به هوا برخواستند. با نزدیک شدن جنگند‌های روسیه، بمب‌افکن روسیه مسیر خود را تغییر داده و از مرزهای روسیه دور شد.

علاوه بر این، بر اساس گزارش جدید وزارت دفاع روسیه که روز جمعه در روزنامه «کراسنایا ازوزدا» (نشریه داخلی این وزارتخانه) منتشر شد، طی هفته گذشته 35 فروند هواپیمای شناسایی خارجی در نزدیکی مرزهای روسیه مشاهده شدند. همچنین شش فروند هواپیمای بدون سرنشین بیگانه نیز در امتداد مرزهای این کشور پرواز کرده‌اند.

در این گزارش یادآوری شده که طی هفت روز گذشته، جنگنده‌های روسی مجبور شدند  19 بار برای رهگیری این هواپیماها به هوا بلند شوند. البته در هیچ یک از موارد  مرزهای ملی روسیه نقض نشده است.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم / خبرگزاری فارس / خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو