پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | از سرنوشت پول‌های حجاج تا گمانه‌زنی درباره حج سال آینده

تاریخ خبر: // کد خبر: 308472 // // //


از سرنوشت پول‌های حجاج تا گمانه‌زنی درباره حج سال آینده

مدیرکل حج و زیارت خراسان ‌جنوبی گفت: باتوجه به لغو سفر حج در سال جاری، زائرانی که قصد انصراف دارند، می‌توانند مبلغ ودیعه خود را پس گرفته و زائرانی که مایل به این کار نیستند، می‌توانند مبلغ پرداختی خود را نزد سازمان نگه دارند و سال آینده حج با قیمت امسال برای آنان محاسبه خواهد شد.


از سرنوشت پول‌های حجاج تا گمانه‌زنی درباره حج سال آینده

ابوالفضل نوفرستی، اظهار کرد: بنابر بیانیه بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت، زائران ایرانی امسال به دلیل شیوع کرونا به سرزمین وحی اعزام نخواهند شد و مناسک حج با حضور شهروندان و خارجی‌های مقیم عربستان برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه وزارت حج و عمره عربستان اعلام کرد امسال مراسم حج به صورت محدود و داخلی برگزار خواهد شد، افزود: امسال خسارتی متوجه زائران ایرانی، دولت ایران و حتی سایر کشورها نخواهد شد.

مدیرکل حج و زیارت خراسان‌جنوبی با بیان اینکه قرار بود امسال نزدیک ۲۲۰۰ زائر و عوامل اجرایی از خراسان‌جنوبی به سرزمین وحی عازم شوند، اظهار کرد: مدت اعتبار واکسیناسیونی که حجاج انجام دادند، دو سال بوده و سال آینده نیاز به تزریق واکسن نیست.

نوفرستی ادامه داد: بیشتر این زائران که برای حج ۹۹ ثبت‌نام کرده بودند، هر یک در قسط اول، ۲۵ میلیون تومان پرداخته‌اند که می‌توانند در صورت انصراف ودیعه خود را پس بگیرند.

وی یادآور شد: باتوجه به نبود امکان برگزاری مراسم حج برای زائران ایرانی، ضمن محفوظ ماندن نوبت و اولویت اعزام حجاج ثبت‌نام شده، تمامی برنامه‌ریزی‌های حج نیز به سال بعد موکول می‌شود.

رییس سازمان حج و زیارت ۱۹ فروردین‌ماه امسال، زمانی که گمانه‌زنی‌ها درباره لغو حج شدت گرفته بود، درباره تکلیف پول‌های واریز شده حج و زائرانی که می‌خواهند انصراف بدهند، گفته بود: در صورت برگزار نشدن حج، سازمان حج و زیارت به جای سرمایه‌گذاری ریالی به نیابت از این زائران، قراردادهای مسکن و حمل و نقل و تدارکات را با لحاظ شرایط اضطراری در عربستان می‌بندد و این خدمات در سال بعد بر مبنای قراردادهای امسال به زائران ما ارائه می‌شود و تحولات اقتصاد جهانی و نرخ برابری ارز و ریال و هرگونه افزایشی در نرخ‌ها متوجه هزینه‌های اعزام حجاج ما در سال آینده نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرده بود: هزینه‌های ارزی صرفاً در صورت برگزار نشدن حج و موکول شدن قراردادها به سال آینده، تغییر نخواهد کرد و فقط درصد اندکی از هزینه‌های حجاج مانند عوارض، ویزا، هواپیما، سازماندهی و آموزش ممکن است در سال آتی تغییر کند، اما بخش عمده هزینه سفر حج برای زائران ثبت‌نامی امسال ثابت خواهد بود و مشمول افزایش‌ها نمی‌شود.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو