پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تکلیف زائرین حج ۹۹ چی شد؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 308734 // // //


تکلیف زائرین حج ۹۹ چی شد؟

مدیر سازمان حج و زیارت استان کرمان بیان کرد: زائرین سال ۹۹ که انصراف می‌دهند، از لیست کاروان ها خارج شده و کمبود زائرین هر کاروان‌ها با نرخ سال ۱۴۰۰ از ثبت نام زائرین جدید، تکمیل خواهد شد.


تکلیف زائرین حج ۹۹ چی شد؟

“محمود عرب‌نژاد” ، با اشاره به لغو حج تمتع سال ۹۹، گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار بود تقریبا ۳۰۰۰ زائر در قالب ۲۰ کاروان از کرمان برای حج تمتع ۹۹ اعزام شوند که متاسفانه بنا به تصمیم کشور عربستان این حج لغو شد.

وی بیان کرد: سازمان حج و زیارت همه تدابیر برای اعزام زائرین به حج را در نظر گرفته بود، به ‌طوری‌که در بحث کرونا چندین پروتکل بهداشتی از لحظه ورود به فرودگاه عربستان تا ورود به شهرهای مدینه، مکه، زیارت دوره و … تهیه و تدوین شده بود.

مدیر سازمان حج و زیارت استان کرمان ادامه داد: سازمان حج و زیارت هر سال بعد از اعمال حج تمتع، با شرکت‌های حمل و نقلی، هتل‌ها و … برای سال بعد قراردادهای لازم را منعقد می‌کند که ما در سال ۹۸ برای امسال همه قراردادها با شرکت‌های خدمات رسان را منعقد کرده بودیم.

وی با بیان این مطلب که ما برای هر شرایطی که کشور عربستان اعلام می‌کرد، آماده بودیم، تصریح کرد: ما تدابیر لازم برای همه شرایط حتی با کاهش ۱۰ درصد و ۲۰ درصدی تعداد زائرین را اتحاذ کرده بودیم و در این راستا سازمان حج و زیارت حتی ۱۵۰ تخته وسایل بهداشتی را آماده کرده بود و ما آمادگی کامل اعزام حجاج در هر شرایطی را داشتیم.

عرب‌نژاد با اشاره به تکلیف زائرینی که در حج ۹۹ ثبت‌نام کرده‌ بودند، تصریح کرد: زائرین حج ۹۹ می توانند در حج سال ۱۴۰۰ اگر ویروس کرونا وجود نداشته باشد و عربستان مجوز ورود حجاج را از کشورهای اسلامی صادر کند، در همین قالبی که امسال ثبت نام کرده‌اند، اعزام شوند.

وی با اشاره به ودیعه گذاری زائرین سال جاری افزود: زائرین قسط اول خود را به مبلغ ۲۵ میلیون تومان پرداخت کرده‌ بودند که این مبلغ به حساب سازمان حج و زیارت نیست بلکه به حساب بانک جمهوری اسلامی برای تهیه ارز زائرین بوده و براساس اعلام سازمان حج و زیارت اگر زائرین انصراف ندهند و همین پولی را که پرداخت کرده‌اند در حسابشان باقی بماند، سال آینده می توانند با همین مبلغی که امسال از آنها اخذ شده حجشان را انجام دهند و برای این مهم مصوبه شورای عالی حج نیز به زودی تصویب و ابلاغ خواهد شد و براساس مجوز شورای عالی حج، اگر پولی که از زائرین تبدیل به ارز شده در بانک مرکزی باقی‌بماند، سال آینده این زائرین با همین پول به حج اعزام خواهند شد.

مدیر سازمان حج و زیارت استان کرمان بیان کرد: زائرین سال ۹۹ که انصراف می‌دهند، از لیست کاروان ها خارج شده و کمبود زائرین هر کاروان‌ها با نرخ سال ۱۴۰۰ از زائرین جدید ثبت نام خواهند شد.

وی در مورد برگزاری مراسم پیاده روی اربعین حسینی سال ۹۹ نیز گفت: ستاد اربعین کشور و استان، در راستای هرچه بهتر برگزاری کردن مراسم پیاده روی اربیعن سال ۹۹ جلساتی را تشکیل و برنامه ریزی های لازم را انجام داده است اما از اینکه آیا این اعزام انجام می‌شود یا خیر تاکنون مشخص نشده و هیچ دستورالعملی ابلاغ نشده است.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو