پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | راهکارهای پاکستان برای مدیریت گردشگری مذهبی با ایران

تاریخ خبر: // کد خبر: 309341 // // //


راهکارهای پاکستان برای مدیریت گردشگری مذهبی با ایران

وزارت امور مذهبی پاکستان که از یک سال گذشته مامور تدوین و اجرای سیاست جامع با هدف ساماندهی سفرهای زیارتی زائران شیعه این کشور به جمهوری اسلامی ایران را در دستور کار قرار داده بود، اکنون پس از تکمیل برای تائید در اختیار دولت قرار داده است.


راهکارهای پاکستان برای مدیریت گردشگری مذهبی با ایران

سالانه ۱۲۰ هزار شهروند پاکستانی در قالب گردشگری مذهبی، سیاحتی و فرهنگی برای زیارت اماکن مذهبی به ایران ،عراق و سوریه سفر می کنند.با توجه به دشواری سفرهای زمینی برای زائران پاکستانی و حوادث ناگوار بویژه حمله به کاروان زائران در ایالت بلوچستان رخ داد عمران خان سال گذشته دستورالعمل ویژه‌ای برای حل مشکلات زائران در گذرگاه مرزی تفتان (مرز مشترک با میرجاوه ایران) صادر و ابلاغ کرد.

دولت اسلام آباد با تاکید بر پیروی از سیاست جامع برای تسهیل در سفر زائران پاکستانی به مقصد ایران و عراق، از اوایل سال گذشته رایزنی برای اجرای سیاستی جامع مانند برنامه حج برای مدیریت سفرهای زیارتی زائران شیعه، فعال شدن  خط دریایی و اختصاص پروازهای ویژه برای رفت و آمد زائران، را آغاز کرد.

به گزارش روز چهارشنبه شبکه خبری «۹۲» پاکستان، وزارت امور مذهبی این کشور پیش نویس نهایی سیاست مدیریت زائران مطابق سیاست حج، را آماده کرده و برای تایید و اجرا، آن را به کابینه دولت پاکستان ارجاع داده است.

براساس آنچه که این شبکه پاکستانی به نقل از اسناد رسمی اعلام کرد: مطابق سیاست جدید، سفرهای زیارتی اتباع پاکستانی خارج از کاروان، تورهای مسافرتی و نمایندگی‌های رسمی ممنوع می‌شود و وزارت امور مذهبی پاکستان با همکاری وزارت امور خارجه کشور با جمهوری اسلامی ایران و عراق تفاهم نامه صدور روادید براساس سیاست جدید امضا خواهد کرد.

در این گزارش آمده است: سیاست مدیریت زائران، براساس سیاست حج خواهد بود که مطابق آن دفاتر ویژه خدمات رسانی به زائران در گذرگاه مرزی تفتان، شهزهای نجف و کربلا تاسیس شده و یک مسئول پاکستانی در سطح مدیرکل در شهر مشهد مستقر شده و یک دبیرخانه ویژه امور زائران نیز در شهر کویته پاکستان تاسیس خواهد شد.

براساس سیاست جدید وزارت امور مذهبی پاکستان، امکان حضور شرکت‌های هواپیمایی ایران در شهرهای بزرگ پاکستان برای حمل و نقل زائران فراهم شده و متقابلا شرکت‌های هواپیمایی پاکستان نیز مجوز برقراری پرواز به مقصد ایران را دریافت خواهند کرد.

دولت پاکستان همچنین برای تسهیل سفرهای زمینی و تامین امنیت زائران شیعه از جمله ساکنان ایالت “سِند” در جنوب این کشور، گذرگاه‌های جدید مرزی «مند» و «گبد» در ایالت بلوچستان را برای تردد زائران فعال می‌کند.

کمیته ایمنی زائران نیز تشکیل خواهد شد که براساس آن دولت پاکستان در صورت بروز حادثه برای زائران که منجر به فوت و یا مصدومیت آنان شود غرامت پرداخته کرده و از افرادی که در دوران سفر در کشورهای مذکور بیمار می‌شود، حمایت مالی خواهد کرد.

راه‌اندازی خط کشتیرانی در بندر گوادر

وزارت امور مذهبی پاکستان در سیاست جدید مدیریت زائران اعلام کرد که خط دریایی با ایران راه‌اندازی شده و گذرگاه مرزی در بندر «گوادر» تاسیس خواهد شد. سهمیه‌بندی برای سفرهای زیارتی در پاکستان و دریافت مالیات اضافه از شهروندان نیز لغو می‌شود.

دولت پاکستان همچنین تشکیل کمیته ویژه زائران در ایالت بلوچستان متشکل از نمایندگان مجالس ملی و سنا و همچنین رهبران گروه‌های شیعه و روحانیون را در دستور کار خود قرار داده است.

«پیر نورالحق قادری» وزیر امور مذهبی پاکستان اواسط شهریورماه سال گذشته اعلام کرد: مذاکرات با نهادهای مربوطه در پاکستان برای راه‌اندازی مسیرهای دریایی و پروازهای ویژه زائران شیعه به ایران و عراق در جریان است.

استان سیستان و بلوچستان تنها راه ارتباطی پاکستان به حوزه آسیای میانه، اروپا و نیز کشور عراق و قلب آن یعنی کربلا است که مرز این استان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به روی زوار پاکستانی برای رسیدن به این قلب زمین باز شده است.

ایران اسلامی از طریق استان سیستان و بلوچستان افزون بر ۹۰۰ کیلومتر با کشور پاکستان مرز زمینی دارد و زوار پاکستانی از مرز تفتان (میرجاوه) واقع در ۷۵ کیلومتری شرق زاهدان وارد استان سیستان و بلوچستان می‌شوند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو