پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اقدام تحریک‌آمیز آمریکا در اعزام دو ناو هواپیمابر به دریایی چین جنوبی

تاریخ خبر: // کد خبر: 310098 // // //


اقدام تحریک‌آمیز آمریکا در اعزام دو ناو هواپیمابر به دریایی چین جنوبی

به گفته مقامات نیروی دریایی آمریکا، این کشور در میانه تمرینات نظامی پکن در دریای چین جنوبی، دو ناو هواپیمابر را به این منطقه برای شرکت در یک تمرین نظامی اعزام کرده است.


اقدام تحریک‌آمیز آمریکا در اعزام دو ناو هواپیمابر به دریایی چین جنوبی

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از دریابان «جورج ام. ویکوف» فرمانده آمریکایی اعلام کرد نیروی دریایی این کشور دو ناو هواپیمابر را به دریای چین جنوبی برای شرکت در یک تمرین نظامی اعزام کرده است.

بنابر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، به گفته این مقام نظامی آمریکایی، دو ناو «یواس‌اس نیمیتز» و «یواس‌اس رونالد ریگان» به همراه چند کشتی دیگر اواخر روز شنبه به این منطقه می‌رسند.

ویکوف بدون ذکر منطقه دقیق تمرین نظامی آمریکا، افزود: هدف فرستادن سیگنال‌های واضح به شرکا و متحدانمان است در این خصوص که ما به امنیت و ثبات منطقه‌ای متعهد هستیم.

وی همچنین مدعی شد که این تمرینات پاسخی به تمرینات نظامی پکن که هم‌اکنون در دریای چین جنوبی در جریان است، نیست.

«جو جیلی» سخنگوی ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا هم ادعاهای مشابهی را در خصوص حضور این دو ناو هواپیمابر در منطقه مورد مناقشه دریای چین جنوبی اعلام کرد.

وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه از اقدام چین در برگزاری رزمایش نظامی در دریای جنوبی چین انتقاد کرد و مدعی شد این اقدام اوضاع در آب‌های مورد مناقشه را بی‌ثبات‌تر خواهد کرد.

در بیانیه پنتاگون آمده است: «این مانورهای نظامی جدیدترین اقدام از زنجیره اقدامات جمهوری خلق چین برای پیشبرد ادعاهای غیرقانونی دریایی است».

اظهارات ضد چینی مقامات آمریکایی، واکنش منفی وزارت خارجه چین را به دنبال داشت. «لی جیان» سخنگوی وزارت خارجه چین با دفاع از حق این کشور برای برگزاری رزمایش نظامی در دریای چین جنوبی، مواضع اخیر آمریکایی‌ها علیه چین و همچنین این رزمایش را رد کرد.

وی گفت: «موضوع اساسی تاثیر گذار بر ثبات دریای چین جنوبی این است که برخی کشورهای خارج از منطقه هزاران مایل سفر می‌کنند تا به اقدامات نظامی گسترده در منطقه دست بزنند».

بیانیه پنتاگون در انتقاد از اقدام چین در حالی صادر شد که تحلیلگران می‌گویند مداخله آمریکایی‌ها در اختلافات موجود در دریای جنوب چین به تشدید تنش در این منطقه منجر شده است.

هفته گذشته منابع خبری از پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا بر فراز «دریای چین جنوبی» و آبراهی که محل تردد زیردریایی‌های مجهز به موشک‌های بالستیک چین است خبر دادند.

چین هفته گذشته اعلام کرد قصد دارد از روز ۱ ژوئیه (۱۱ تیر) تا ۵ روز به برگزاری رزمایش نظامی در نزدیکی جزایر «پاراسل» اقدام کند که چین و ویتنام هر دو ادعای مالکیت آن را دارند.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو