پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | چرا پنجره هواپیما گرد است؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 311195 // // //


چرا پنجره هواپیما گرد است؟

در گذشته و در اوایل ساخت هواپیما پنجره های آن مربع شکل بودند اما امروزه تمام هواپیماها در جهان به دلیل افزایش امنیت و سلامت مسافران دایره ای شکل هستند.


چرا پنجره هواپیما گرد است؟

اولین قانون برای کمپانی هواپیما این است که امنیت و راحتی را برای مسافران خود فراهم کنند. مهمانداران مرد و خانم نیز در این زمینه تلاش می کنند تا حس امنیت را به مسافران انتقال دهند و یکی از چیزهایی که برای مسافران امنیت را به وجود می آورد، پنجره های هواپیما می باشد.

حتما تا به حال به این موضوع دقت کرده اید که این پنجره ها گرد هستند و دلیل خاصی برای گرد بودن پنجره ها وجود دارد که ربطی به نوع طراحی و زیبایی شناختی آن ندارد و دلیل این موضوع کاملاً جدی می باشد. در این بخش از آیا میدانید در سرگرمی  می خواهیم این راز را برای شما آشکار کنیم.
نگاهی به تغییر در روند ساخت پنجره هواپیما و رسیدن به علل گرد بودن پنجره هواپیما

پنجره های گرد

هر زمان که خانه خود را ترک می کنید و وارد فرودگاه می شوید، در واقع دیگر با دنیای پنجره های مربع شکل خداحافظی کرده اید و هر چقدر که به هواپیما نزدیک تر می شوید، تجربه گرد بودن لبه های پنجره برای شما بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. آیا تا به حال شده وارد یک هواپیما شوید و ببینید که شیشه های گوشه دار در آن قرار گرفته اند؟ نه. در واقع هیچ هواپیمایی در جهان وجود ندارد که پنجره های آن غیر از شکل دایره ای باشد.

تبلیغات در نیمه قرن بیستم

تبلیغات هواپیمایی به طور جدی مورد پیشرفت قرار گرفته است و در این زمان کمپانی های هواپیما شروع به تولید هواپیما هایی بیشتر برای درآمد بیشتر کرده اند اما علت آن این است که چگالی هوا در نقاط بلند و فراز آسمان ها بسیار کمتر است و افراد کمتر دچار خستگی می شوند.

انسان پرنده نیست

فراز بلند آسمان ها چالش های جدیدی را به وجود می آورد و باعث می شود که کمپانی های هواپیمایی در یک خط راست حرکت کند و همین موضوع باعث می شود که در فراز بلند آسمان ها توانایی زنده ماندن را داشته باشد اما چگونه افراد می توانند در فاصله 30 هزار متری نیز زنده بمانند که این زنده ماندن به فشار درون کابین بستگی دارد.

فشار کابین

زنده ماندن بر فراز آسمان ها و این ارتفاع بلند نیاز به دیدگاه خاص دارد و باید برای طراحی هواپیما مثال زیر را در نظر بگیرید و در واقع باید تغییرات ایجاد شده در هواپیما به گونه ای باشد که استاندارد های امنیتی را بالا ببرد.

تغییرات هواپیما

برای این که احساس امنیت را برای مسافران در نقاط بسیار مرتفع فراهم کنیم، مجبوریم که تغییراتی را در طراحی اعمال کنیم و اولین و مهمترین تغییری که باید انجام شود، در مورد کابین هواپیما می باشد که باید حالت استوانه ای داشته باشد تا بتواند هوای داخلی خود را حفاظت کند.

پنجره های مربعی

در وهله اول طراحان هواپیما و سازنده های آن پنجره های استاندارد مربع شکل را برای این هواپیما را طراحی کرده اند. بعد از آن خیلی زود تشخیص دادند که این تصمیم اصلاً درست نبوده است و با مطالعات بیشتر فهمیدند که فشار در گوشه های پنجره های مربعی شکل تجمع پیدا می کند و علاوه بر آن در سال 1953 هواپیما با پنجره های مربعی شکل سقوط کردند.

پنجره های مرگ

در طول این تصادفات و سقوط ها حدود 56 نفر از مردم کشته شدند و در طول این آزمایش انجام شده، تصمیم گرفته شد که پنجره ها طراحی بسیار ضعیفی دارند، زیراگوشه دار هستند.

بدنه هواپیما

در این سه سقوط، هواپیما ها زمانی سقوط کردند که بدنه آن ها کاملاً خرد و تکه تکه شده بود. بدنه هواپیما اصلی ترین بخش هواپیماست و در واقع مسافران در این قسمت قرار می گیرند که امنیت آن از قسمت های دیگر بسیار مهم تر است.

پنجره ها و فشار

تصمیم گرفته شد که پنجره های مربعی شکل برای هواپیما دیگر استفاده نشود، زیرا برای ارتفاع های بلند گزینه مناسبی نمی باشند و در واقع این پنجره های مربوط به پنجره های مرگ معروف شدند.

اگر در پنجره ها گوشه وجود داشته باشد، می توان گفت که این مکان اصلاً امن نیست و هر زمان که گوشه در پنجره هواپیما دیدید، بدانید که امنیت پایین است و به احتمال زیاد به علت فشار سقوط خواهد کرد.

فشار هواپیما

زمانی که افراد در مورد فشار هواپیما صحبت می کنند، در واقع این اصطلاح فشار با ضطراب معمول بین انسان ها تفاوت دارد و در واقع این استرس چیزی فراتر از خطر می باشد. یکی از کشنده ترین چیزهایی که یک هواپیما می تواند داشته باشد، این است که فشار هواپیما باعث ایجاد استرس می شود. این استرس به نوعی اصطلاح در افزایش فشار در هواپیما می باشد.

راز گردی پنجره هواپیما

بحران مربع

گوشه های تیز مکان های هستند که به طور طبیعی ضعف دارند و این فشار در این گوشه ها بیش از هر جای دیگر تجمع پیدا می کنند و با فشار هوا ضعیف تر می شود و زمانی که فشار داخل هوای کابین را چند بار تنظیم کنیم، ممکن است که این چهار گوشه به طرز کاملاً عجیبی به یکباره منفجر شود.

پنجره های گرد

خوشبختانه طراحان تشخیص دادند که پنجره های مربعی شکل یک اشتباه برای هواپیما می باشد و تصمیم گرفتند که این پنجره ها را منحنی کنند و با منحنی کردن پنجره فشار درون آن توزیع می شود و فرصت و احتمال شکستن پنجره ها به حداقل می رسد.

پنجره های منحنی

پنجره های منحنی نقطه مرکزی ندارد و بنابراین می تواند فشار هوا را به راحت توزیع کند بنابراین چنانچه نمناک اشاره کرده است احتمال شکستن یا خرد شدن را پنجره به شدت کاهش پیدا می کند و عموماً شکل های دایره ای قوی تر هستند و می توانند در برابر تغییر شکل و نابودی مقاومت کنند. پس احتمال زنده ماندن در این هواپیما بیشتر خواهد بود .

خط های گرد

از آن جایی که در حال صحبت درمورد جهان هواپیما هستیم ، ممکن است تشخیص دهید که یکی دیگر از چیزهای عجیب در مورد آن ها این است که این خط ها و پنجره ها حرکت می کنند و در بعضی موارد، پنجره های هواپیما با جایگاه نشیمن فرد موازی نیستند .

پنجره هواپیما از داخل

مشکل کجاست؟

در بیشتر موارد افراد باور دارند که کارخانه های هواپیماسازی از دور شدن پنجره ها نسبت به جایگاه نشیمن خجالت زده هستند اما این مشکل به تنهایی به شرکت هواپیماسازی ربطی ندارد و در واقع این یک ویژگی برای پنجره های هواپیما محسوب می شود.

ساخت هواپیما

زمانی که نوبت به ساخت هواپیما می رسد، معمولاً کارخانه ها پوزیشن های ردیفی را در هواپیما ایجاد می کنند که قرار گرفتن محل پنجره ها نیز در آن را شامل می شود. بنابراین کارخانه داران همیشه پیشنهادات را برای رعایت جزئیات در این خطوط هوایی را رعایت می کنند و تصمیم گیری همیشه با آنها می باشد .

درست یا غلط

کمپانی های هواپیمایی به ندرت تصمیم می گیرند که پیشنهادات کارخانه داران دیگر را انجام دهند . تمام اینها بستگی به ایرلاین دارد و بعضی از هواپیما فقط ردیف های بیشتری نسبت به دیگر هواپیماها دارند. از هر زمان که کمپانی هواپیمایی تصمیم بگیرد که یک ردیف را اضافه کند یا کم کند، تنظیم پنجره ها به هم می خورد .

پس دفعه بعدی که در هواپیما نشسته اید و کنار پنجره بودید، نباید از سازنده آن احساس تنفر داشته باشید. تنها اطمینان حاصل کنید که پنجره گرد باشد و مربع شکل نباشد .

عاشق پنجره های گرد باشید

در این قسمت باید از تمام طراحان هواپیما تشکر کرد که این پنجره های گرد را برای ما فراهم آوردند تا بتوانیم بیشترین احساس امنیت را در طول پرواز داشته باشیم .هر پنجره گرد برای تنظیم فشار به طور کاملا مناسبی طراحی شده است و از آن محافظت می کند و بهتر است که از پرواز خود لذت ببرید .

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت ناطقان


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو