پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سرنگونی هواپیمای آمریکایی در حریم هوایی ونزوئلا + تصاویر

تاریخ خبر: // کد خبر: 311740 // // //


سرنگونی هواپیمای آمریکایی در حریم هوایی ونزوئلا + تصاویر

مرکز فرماندهی عملیات راهبردی نیروهای مسلح ونزوئلا اعلام کرد که یک هواپیمای متجاوز با شماره ثبت آمریکا را ساقط کرده است


سرنگونی هواپیمای آمریکایی در حریم هوایی ونزوئلا + تصاویر

نیروهای نظامی ونزوئلا موسوم به مرکز «فرماندهی استراتژیک عملیات‌های نیروهای مسلح ملی بولیواری» شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که یک فروند هواپیمای آمریکایی را در حریم هوایی ونزوئلا ساقط کرده‌اند.

خبرگزاری «اسپوتنیک» در صفحه رسمی توئیتر خود نوشت: «فرماندهی پدافند هوایی یکپارچه در شامگاه هشتم جولای، هواپیمای متجاوز به حریم هوایی ونزوئلا را با شماره بدنه آمریکایی شناسایی کرده و طبق پروتکل‌ها با استفاده از جنگنده‌های نظامی، آن را سرنگون کرد».

اسپوتنیک، تحلیل کرده که چنین اتفاق‌هایی معمولا به دلیل قاچاق مواد مخدر رخ می‌دهد و ماه قبل نیز ارتش ونزوئلا یک هواپیمای آمریکایی دیگر را که در حال قاچاق مواد مخدر بود، منهدم کرد.

فرمانده نیروی دفاع هوایی ونزوئلا با اشاره به سرنگونی هواپیمای آمریکایی حامل مواد مخدر اعلام کرد: در ونزوئلا قانون حکمفرماست و هیچ مجوز و مصونیتی برای قاچاق مواد مخدر در این کشور وجود ندارد و هر هواپیمایی که به طور غیرقانونی وارد حریم هوایی کاراکاس شود، هدف قرار می گیرد.

شبکه تلویزیونی تله سور در گزارشی با بیان اینکه دولت ونزوئلا هواپیمای آمریکایی حامل مواد مخدر را ساقط کرد، به نقل از نیروهای نظامی ونزوئلا موسوم به مرکز «فرماندهی استراتژیک عملیات‌های نیروهای مسلح ملی بولیواری» اعلام کرد: ارتش بولیواری در شامگاه هشتم جولای، هواپیمای دارای شماره ثبت آمریکا را در حال ورود به حریم هوایی کاراکاس شناسایی و سرنگون کرد.

«خوان تچیرا دیّاس» فرمانده نیروی دفاع هوایی ونزوئلا در پیام توئیتری خود اظهار داشت: در ونزوئلا قانون حکمفرماست. هیچ مجوز و مصونیتی برای قاچاق موادمخدر در این کشور وجود ندارد. هر هواپیمایی که به طور غیرقانونی وارد حریم هوایی کاراکاس شود، هدف اجرای این قانون قرار می گیرد. تجارت موادمخدر بین تولیدکننده و مصرف کننده در این کشور راهی ندارد.

دولت رئیس جمهور «نیکلاس مادورو» بارها اعلام کرده که اجازه نخواهد داد قلمرو ونزوئلا را برای عبور مواد مخدر مورد استفاده قرار دهند و در بسیاری از مواقع گزارش شده که هواپیماهای قاچاق مواد مخدر دائما در تلاشند تا وارد حریم هوایی این کشور شوند.

شبکه تلویزیونی روسیه RT  به زبان اسپانیولی نیز با تیتر «نیروهای مسلح ونزوئلا هواپیمای حامل مواد مخدر دارای شماره ثبت آمریکا را در حریم هوایی خود سرنگون کرد» به این موضوع پرداخت. این شبکه تلویزیونی با ارجاع به پیام توئیتری  فرماندهی دفاع هوایی ونزوئلا، اقدام برای خنثی سازی هواپیمای حامل موادمخدر آمریکایی را در چارچوب پروتکل و قوانین این کشور دانست.

این شبکه تلویزیونی با استناد به گزارش مرکز «فرماندهی استراتژیک عملیات‌های نیروهای مسلح ملی بولیواری»، به سرنگونی دو نمونه هواپیمای مشابه به دلیل نقض حریم هوایی کاراکاس در نهم و شانزدهم ماه گذشته اشاره کرد.

خبرگزاری «اسپوتنیک» نیز در صفحه رسمی توئیتر خود نوشت: «فرماندهی پدافند هوایی یکپارچه در شامگاه هشتم جولای، هواپیمای متجاوز به حریم هوایی ونزوئلا را با شماره بدنه آمریکایی شناسایی کرده و طبق پروتکل‌ها با استفاده از جنگنده‌های نظامی، آن را سرنگون کرد.»

بر این اساس، این مرکز در پیام توئیتری خود، تصاویری را از لاشه در حال سوختن هواپیما منتشر کرد که در یکی از آنها شماره بدنه آمریکایی آن مشخص است.

به نوشته اسپوتنیک، اطلاعات وبسایت مکان‌یابی «فلایت‌رادار» نشان می‌دهد که پرنده سرنگون شده، یک هواپیمای خصوصی مدل «هاوکر ۸۰۰» با شماره بدنه N339AV بود که آخرین مسیر پروازی آن در مکزیک ثبت شده است.

هنوز اطلاعات بیشتری از محل سرنگونی این هواپیما، مسافران و محموله احتمالی آن منتشر نشده است اما احتمال می‌رود که مافیای مواد مخدر در این مساله دست داشته باشد.

ارتش ونزوئلا ماه گذشته هم یک هواپیمای مشابه با محموله مواد مخدر را سرنگون کرده بود.

برخی از مقامات آمریکایی در قالب باندهای مافیایی به طور پنهانی اقدام به قاچاق مواد مخدر از کشورهای آمریکای لاتین می کنند.

پیشتر «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا به مناسبت فرا رسیدن روز نیروهای مسلح این کشور بر لزوم تقویت ارتش ونزوئلا در زمینه های مختلف از جمله تجهیز به تسلیحات جدید تاکید کرده بود.

رئیس جمهوری ونزوئلا در سال ۲۰۱۳ فرمانی صادر کرده که بر اساس آن هر هواپیمای متعلق به مافیای مواد مخدر که به طور غیرقانونی وارد حریم این کشور شود، بلافاصله سرنگون خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


تصویری که گفته می‌شود مربوط به این هواپیما پیش از سرنگونی است

منابع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری مهر / ایرنا / فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو