پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هلند از روسیه به دلیل حادثه برای هواپیمای خطوط مالزی شکایت می‌کند

تاریخ خبر: // کد خبر: 311985 // // // // //


هلند از روسیه به دلیل حادثه برای هواپیمای خطوط مالزی شکایت می‌کند

هلند اعلام کرد که قصد دارد از روسیه به دلیل حادثه سقوط هواپیمای خطوط مالزی که سال 2014 در شرق اوکراین اتفاق افتاد، ‌شکایت کند.


هلند از روسیه به دلیل حادثه برای هواپیمای خطوط مالزی شکایت می‌کند

«استف بلاک» وزیر امور خارجه هلند روز جمعه خبر داد که این کشور قصد دارد در دادگاه اروپایی حقوق بشر به دلیل حادثه سقوط هواپیمای MH17 از روسیه شکایت کند.

پرواز MH17 خطوط هواپیمایی مالزی روز 17 جولای 2014 (26 تیرماه 1393) در شرق اوکراین سرنگون شد. سرنگونی این هواپیما در بحبوحه درگیری‌ها در شرق اوکراین روی داد.

تمامی 298 مسافر این هواپیما که اغلب هلندی و مالزیایی بودند در این حادثه جان خود را از دست دادند.

بلافاصله پس از این حادثه، آمریکا و متحدان اروپایی‌اش بدون هیچگونه شواهدی مدعی شدند که روسیه مسئول این فاجعه است.

این ادعا به عنوان دستاویزی برای واشنگتن و بروکسل برای ارائه تحریم‌هایی علیه مسکو تبدیل شد این در حالی است که روسیه بارها این ادعا را رد کرده است.

پس از این حادثه تیم تحقیقاتی به رهبری هلند تشکیل شد که از اوکراین، بلژیک و استرالیا برای پیوستن به این تحقیق نیز دعوت شد اما روسیه را برای مشارکت در این تحقیقات دعوت نکردند.

در سال 2018، این تیم تحقیقاتی مدعی شد که هواپیما توسط سامانه موشکی باک سرنگون شده و این سامانه متعلق به یگان پنجاه‌وسوم موشک‌های ضد هوایی ارتش روسیه است. این تیم تحقیقاتی اعلام کرد که به کمک اطلاعات محرمانه‌ای که توسط مقامات هلند و روسیه فراهم شده و نمی‌تواند آنها را فاش کند به این نتیجه رسیده است. این تیم همچنین گفت که از تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی بدست آورده برای اثبات ادعای خود استفاده کرده است.

روسیه با هدف پاسخ دادن به این ادعا نیز تحقیقات مستقلی را آغاز و اعلام کرد سامانه باک که ادعا شده باعث سرنگونی هواپیمای مالزیایی شده توسط سایت اسلحه سازی «دولگوپرودنی» در سال 1986 ساخته و به ارتش اوکراین تحویل داده شده و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 نیز در آن کشور باقی مانده است. اگر چه تیم تحقیقات هلندی این شواهد را کاملا نادیده گرفته است.

پس از گذشته چند سال از حادثه سقوط، تیم تحقیقات هلندی سه شهروند روس و یک اوکراینی را مظنون اصلی سرنگونی این هواپیما اعلام کرده است.

 

منبع: با اندکی تلخی صو ضاافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو