پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | خرید هلی‌کوپتر آبپاش در توان کهگیلویه و بویراحمد نیست/ پیشنهاد توجیه فنی و اقتصادی ندارد

تاریخ خبر: // کد خبر: 311986 // // //


خرید هلی‌کوپتر آبپاش در توان کهگیلویه و بویراحمد نیست/ پیشنهاد توجیه فنی و اقتصادی ندارد

عزیر فیلی معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: خرید هلی‌کوپتر در توان استان نیست و اگر هم باشد نگهداری آن بسیار پرهزینه است.


خرید هلی‌کوپتر آبپاش در توان کهگیلویه و بویراحمد نیست/ پیشنهاد توجیه فنی و اقتصادی ندارد

خبرگزاری فارس در گزارشی به آتش گرفتن جنگل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان یکی از مشکلاتی که طی سالیان اخیر موجب نگرانی مردم این استان شده، اشاره کرده است. استانی که تنها 13 درصد از خاک آن جنگل و مرتع نیست و این آمار نشان دهنده سرانه بالای جنگلی و مرتعی به نسبت سایر استان‌های کشور است.

در سال‌های اخیر به دلایل مختلف از سهوی گرفته تا عمدی بخش زیادی از جنگل‌ها و مراتع استان در آتش سوخته‌‌اند که با امکانات کمی که وجود دارد نیروها عملا در مواجهه با آتش با دست خالی کار آن چنانی نمی‌توانند انجام دهند و تنها نظاره‌گر سوختن درختان صدها ساله بلوط، بنه و زالزالک و ….. در آتش هستند.

به گزارش این خبرگزاری یکی از مطالبات عمومی مردم استان کهگسلویه و بویر احمد خرید هواپیمای آبپاش به منظور اطفا حریق های احتمالی در جنگل ها و مراتع این استان می باشد، متن یکی از پیام های مردمی منتشر شده از سوی این خبرگزاری به شرح ذیل می باشد:

«از آنجا که سالهای گذشته و امسال آتش سوزی‌های متعددی در جنگل‌های زاگرس اتفاق افتاده و تقریبا در هیچ کدام از آنها مهار آتش به وسیله هواپیماهای آب پاش نبوده است و صدها هکتار از با ارزش ترین منابع ملی کشور در آتش سوخته از مسئولان تقاضا داریم نسبت به خرید هلی‌کوپتر و هواپیمای آب‌پاش و تجهیز استان‌های زاگرس نشین مخصوصا کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری لرستان، کرمانشاه و کردستان اقدامات لازم صورت بپذیرد…
این یک دغدغه ملی است و اهمیت آن برای نسل های آینده قطعا اولویت زیادی دارد…
خرید هواپیمای آب پاش و هلی کوپتر های آب پاش هزینه سنگینی برای دولت ندارد و می‌توان به سرعت آنرا خرید و تحویل استان ها داد..»

هر چند خرید هلی‌کوپتر آب‌پاش برای یک استان به تنهایی شاید غیر ممکن باشد اما در همین مدت و با آتش‌سوزی‌های سنگین اخیر در سطح مراتع و جنگل‌های استان اقدامات خوبی انجام شد و بنا به گفته استاندار کهگیلویه و بویراحمد در همین مدت چند ماه اخیر به اندازه کل سال‌های گذشته و حتی چندین برابر تجهیزات ضد آتش مانند دمنده‌ها به استان تعلق گرفته است.

در همین زمینه با عزیر فیلی معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد که ستاد بحران استان زیر مجموعه معاونت تحت امر اوست در پاسخ به این درخواست مردمی گفت: خرید هلی‌کوپتر در توان استان نیست و اگر هم باشد نگهداری آن بسیار پرهزینه است.

وی گفت: خرید هلی‌کوپتر آب پاش نه توجیه اقتصادی و نه توجیه فنی دارد و نگهداری آن بیش از خرید آن برای استان هزینه خواهد داشت.

این مسوول گفت: وقتی با بخش خصوصی و شرکت هلی‌کوپتری ایران برای مواقع بحرانی مثل آتش‌سوزی‌ها قرارداد امضا کرده‌ایم دیگر نیازی به خرید هلی‌کوپتر نیست چرا که هزینه نگهداری آن بسیار سنگین است و هیچ توجیهی ندارد.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد به خرید دمنده‌های اطفای حریق در استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تعداد 100 دستگاه دمنده در استان داریم که برای مقابله با آتش‌سوزی کاربرد بسیار خوبی دارند.

وی گفت: با پی‌گیری‌های انجام شده تا پایان امسال 200 عدد دیگر از این دمنده‌ها به استان تعلق خواهد گرفت تا در مواقع آتش‌سوزی با تعداد زیادی به مصاف آتش برویم.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو