پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پروازهای ایران و عراق بدون اعزام زائران عتبات از سر گرفته می‌شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 312509 // // // //


پروازهای ایران و عراق بدون اعزام زائران عتبات از سر گرفته می‌شود

با توجه به دستورالعمل‌های اعلام شده از سوی عراقی‌ها، پروازهای ایران و عراق به زودی با رعایت نکات بهداشتی و محدودیت‌های پیش‌بینی شده از سر گرفته می‌شود، اما با توجه به شرایط عراق، خبری از اعزام زائر نیست.


پروازهای ایران و عراق بدون اعزام زائران عتبات از سر گرفته می‌شود

سفر به عتبات از اوایل اسفندماه سال گذشته با شیوع کرونا لغو شد و دیگر هیچ زائری امکان تشرف به شهرهای مقدس عراق را نداشت؛ تا جایی که حتی مرزهای ایران و عراق بسته شد و نه تنها زائران، بلکه روابط اقتصادی دو کشور نیز تا مدتی به تعویق درآمد.

پس از کاهش نسبی مبتلایان به کرونا در ایران، مسؤولان حج و زیارت کشورمان با همکاری وزارت بهداشت اقدام به تدوین پروتکل‌های بهداشتی برای برقراری سفر به عتبات کردند و وزارت امور خارجه نیز این پروتکل‌ها را به طرف عراقی ابلاغ کرد، اما در نخستین واکنش، استاندار نجف اشرف از عدم پذیرش زائران خارجی به این شهر تا پایان کرونا خبر داد و چند روز بعد نیز استاندار کربلا ضمن قرنطینه این شهر، اجازه ورود نه تنها زائران سایر کشورها، بلکه زائران شهرهای دیگر عراق را نداد و هم‌اکنون نیز این دو شهر در قرنطینه هستند.

با این وجود، علیرضا رشیدیان در نشست خبری به ادامه مذاکرات برای برقراری سفر به عتبات خبر داد و گفت: با توجه به وضعیت عراق، سفرهای زیارتی به عتبات فعلا برقرار نمی‌شود و باید منتظر نظر طرف عراقی باشیم.

از طرفی نیز به نظر می‌رسد که از هفته‌های آینده پروازهای ایران و عراق از سر گرفته خواهد شد. به طوری که با توجه به درخواست‌های مکرر مردم عراق برای برقراری سفر به ایران، مسؤولان عراقی برای سفر به ایران دستورالعمل‌هایی وضع کرده‌اند.

علاوه بر این، افراد مبتلا به بیماری‌های غیر قابل درمان که گزارش پزشکی دارند و تمام مجروحان گروه‌های امنیتی داخلی، دفاعی و حشدالشعبی نیز با داشتن ویزا مجاز به سفر به ایران هستند. همچنین افراد با داشتن ویزای برای مقاصد تجاری هم می‌توانند به ایران سفر کنند.

با این روند، ویزای عراق و ایران که اوایل سال گذشته رایگان و در ماه‌های محرم و صفر و حتی پس از آن برداشته شده بود، همچون سال‌های گذشته ضروری است و عراقی‌ها برای سفر به ایران و حتی ایرانی‌ها برای سفر به عراق باید ویزا اخذ کنند.

با برنامه‌ریزی صورت گرفته از سوی مسؤولان، احتمال می‌رود تا ۱۰ روز آینده پروازهای ایران و عراق از سر گرفته شود و حتی مرزها برای پذیرش افراد واجد شرایط بازگشایی شود. البته بازگشایی مرزهای دو کشور و برقراری پروازهای ایران و عراق به معنای از سرگیری سفر زائران نیست؛ چرا که مسؤولان سازمان حج و زیارت تاکنون اظهارنظر و واکنشی نسبت به سفرهای زیارتی به عراق نداشته و طرف عراقی هم رغبتی برای پذیرش زائران با توجه به وضعیت کرونا ندارد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو