پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | امارات شورشیان لیبی را به پهپادهای اسرائیلی مجهز می‌کند/ احتمال تجهیز دولت وفاق ملی به اس ۴۰۰

تاریخ خبر: // کد خبر: 312513 // // // //


امارات شورشیان لیبی را به پهپادهای اسرائیلی مجهز می‌کند/ احتمال تجهیز دولت وفاق ملی به اس ۴۰۰

منابع لیبیایی نزدیک به مسئولان شرق لیبی اعلام کردند که یک هواپیمای ترابری اماراتی در اواسط هفته گذشته در پایگاه نظامی الجفره در مرکز کشور که تحت کنترل نیروهای واگنر روسیه است، فرود آمد که حامل مقادیر زیادی تجهیزات نظامی بود.


امارات شورشیان لیبی را به پهپادهای اسرائیلی مجهز می‌کند/ احتمال تجهیز دولت وفاق ملی به اس ۴۰۰

به نقل از العربی الجدید، منابع اعلام کردند که امارات، شبه نظامیان شرق لیبی و مزدوران همپیمان با آن را اخیراً به پنج پهپاد مجهز کرد.منابع خاطرنشان کردند که ابوظبی در اقدامی کاملاً محرمانه شبه نظامیان شرق لیبی را به سه پهپاد ساخت اسرائیل از نوع “هیرون” مجهز کرد که این پهپادها دارای امکانات بسیار هستند؛ چراکه قادر به حمل مقادیر زیادی مواد منفجره هستند.

پهپادهای هیرون تی‌بی۲ به نام ایتان معروف هستند و یکی از پهپادهایی هستند که ارتش اسرائیل در عملیات جنگی خود از آنها استفاده می‌کند و می‌توانند مقادیر زیادی سلاح و سامانه‌های ارتباطی را حمل کنند و ۳۰ ساعت در هوا بمانند و با سرعت بیش از ۴۰۰ کیلومتر در ساعت پرواز کنند.

منابع خاطرنشان کردند که ابوظبی شبه نظامیان شرق لیبی را به دو هواپیما از نوع سی اچ ۵ مجهز کرده که شرکت کاسکو چین آنها را می‌سازد و این پهپاد قادر به انجام ماموریت‌های جنگی و ماموریت‌های شناسایی و اطلاعاتی است و سرعت آن به ۲۱۸ کیلومتر در ساعت می‌رسد و می‌تواند ۶۰ ساعت در هوا بماند.

عملیات تجهیز نیروهای شرق لیبی در سایه آماده شدن طرف‌های بحران لیبی و حامیانشان برای نبرد شهر سرت و الجفره صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر، یک منبع میدانی در غرب لیبی اعلام کرد که خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در سفر اخیرش به لیبی امکان مجهز کردن نیروهای دولت وفاق به موشک‌های اس ۴۰۰ را مورد بررسی قرار داد که ترکیه در ژوئیه سال گذشته، از روسیه آنها را خریداری کرد.

این منبع گفت که این پیشنهاد بنا به درخواست یک مسئول برجسته لیبیایی از نیروهای مستقر در شهر مصراته در شرق طرابلس مطرح شد و وزیر دفاع ترکیه نیز وعده داد که این درخواست را در داخل بخش‌های تصمیم‌ساز نظامی در آنکارا مورد بررسی قرار می‌دهد.

در حالی که امارات، روسیه و مصر از نیروهای خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی حمایت می‌کنند، ترکیه و قطر از نیروهای دولت وفاق ملی لیبی به ریاست فائز السراج پشتیبانی می‌کنند.

لیبی از زمان برکناری معمر قذافی، دیکتاتور مخلوع شاهد دودستگی و جنگ و ناآرامی است و دو دولت یکی در غرب( دولت وفاق ملی به ریاست فائز السراج) و دیگری در شرق (به ریاست خلیفه حفتر) بر این کشور سلطه دارند که هر یک تلاش دارد با شکست دیگری، کنترل کل کشور را در دست بگیرد. دولت اول از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده و دولت شرق لیبی هم از سوی برخی کشورها از جمله روسیه حمایت می‌شود.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو