پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | هواپیمای جاسوسی آمریکا در سواحل جنوب چین

تاریخ خبر: // کد خبر: 313149 // // //


هواپیمای جاسوسی آمریکا در سواحل جنوب چین

همزمان با آغاز رزمایش بزرگ تایوان در منطقه، آمریکا یک فروند هواپیمای جاسوسی خود را به سواحل جنوبی چین اعزام کرده است.


هواپیمای جاسوسی آمریکا در سواحل جنوب چین

روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست هنگ کنگ روز سه شنبه اعلام کرد حضور یک هواپیمای جاسوسی آمریکا از مدل «یی ۸ سی» در نزدیکی سواحل استان گوانگ دونگ در جنوب چین همزمان با آغاز رزمایش بزرگ سالانه ارتش تایوان یکی از بی سابقه ترین اقدامات واشنگتن دربرابر پکن محسوب می شود.

گزارش افزوده است فرستادن این هواپیما به مرزهای چین تازه ترین مورد در روابط دو کشور محسوب می شود که به شکلی کم سابقه ای تیره شده است چین می گوید روابط وارد بدترین مرحله در ۴ دهه گذشته شده است.

یک موسسه وابسته به دانشگاه پکن تصاویری را منتشر کرده است که وجود این هواپیمای جاسوسی آمریکا را در ۱۱۰ کیلومتری مرز استان گوانگ دونگ در جنوب چین نشان می دهد .

این پرواز با برگزاری رزمایش سالانه تایوان موسوم به «هان کوانگ» همزمان شده است برای اولین بار تایوان از بسیاری از امکانات رزمی و تسلیحاتی در این تمرینات بزرگ بهره گرفته است.

این هواپیمای آمریکایی قبل از اینکه وارد حریم هوایی در نزدیکی استان گوانگ دونگ چین شود ، یعنی در روز دوشنبه در اطراف توکیو در ژاپن پرواز کرده بود.

از زمانی که تنش ها در منطقه از جمله در آسیای شمال شرقی افزایش یافته هواپیماهای جاسوسی برفراز حریم هوایی شبه جزیره کره پروازهای فراوانی داشته اند و کمتر دیده شده است به سواحل چین نزدیک شوند.

با تیره تر شدن روابط چین و آمریکا ، حضور نظامی واشنگتن در منطقه از جمله در نزدیکی سواحل چین و در دریای جنوبی که چین آن را بخشی از حق حاکمیت خود می داند ، پررنگ تر شده است.

«سونگ جونگ پینگ» مفسر نظامی چین می گوید که آمریکا بخوبی می داند که ارتش چین چه اقداماتی می تواند انجام دهد و اینکه باید بداند که برای حل مساله تایوان هم حتی با توسل به زور در آینده ای نه چندان دور می تواند آماده شود.

منبع : ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو