پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پرواز بجنورد – عشق‌آباد منتظر پاسخ دولت ترکمنستان

تاریخ خبر: // کد خبر: 313488 // // //


پرواز بجنورد – عشق‌آباد منتظر پاسخ دولت ترکمنستان

استاندار خراسان شمالی گفت: برای برقراری نخستین پرواز خارجی استان، در مسیر بجنورد – عشق‌آباد و بالعکس در انتظار موافقت دولت ترکمنستان هستیم.


پرواز بجنورد – عشق‌آباد منتظر پاسخ دولت ترکمنستان

محمدعلی شجاعی اظهار داشت: در این خصوص درخواستی از استان خراسان شمالی به همراه نامه وزارت امور خارجه از طریق سفیر  جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد برای مسوولان کشور همسایه ارسال شده که اکنون منتظر دریافت پاسخ آنان هستیم.

وی افزود: در خصوص برقراری این پرواز خارجی، در چند روز اخیر با دو تن از معاونان وزارت امور خارجه در حوزه اقتصادی – کنسولی و ویزا نیز جلساتی برگزار کرده ایم و البته کمی نگران هستیم که شانس این پرواز از استان ما گرفته شود.

نمانده عالی دولت در خراسان شمالی، با بیان اینکه هم اکنون هیچ پروازی بین ایران و ترکمنستان صورت نمی گیرد، تاکید کرد: خراسان شمالی برای برقراری این پرواز تلاش و پیگیری بسیاری کرده است و مقدمات و زیرساخت های تجهیزاتی آنرا نیز در فرودگاه بجنورد فراهم کرده است.

شجاعی با بیان اینکه این پرواز می تواند نقش ارزنده ای در توسعه تجارت خارجی استان خراسان شمالی و نیز گردشگری منطقه داشته باشد،  افزود: با برقراری این خط پروازی، در هفته ۲ پرواز بین عشق آباد- بجنورد- تهران و بالعکس صورت خواهد گرفت.

خراسان شمالی علیرغم داشتن ۳۰۱ کیلومتر مرز با ترکمنستان،  هیچ گذرگاه مرزی با این کشور ندارد و بر این اساس مسوولان این استان تلاش دارند با برقراری یک خط پروازی، این نقیصه را جبران و روابط بین این ۲ منطقه همسایه را تقویت کنند.

۱۰ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی را ترکمنان تشکیل می دهند که عمدتا در خطه مرزی شهرستان های راز و جرگلان و مانه و سملقان سکونت دارند.

نزدیکی به کشورهای آسیای مرکزی و دارا بودن مشترکات تاریخی و فرهنگی از مزیت‌های مهم این خطه برای توسعه تجارت خارجی است.
فرودگاه بجنورد به عنوان فرودگاه مرز هوایی فعال است که دارای یک باند به ابعاد ۴۲۰۰ در ۴۵ متر، اپرون به ابعاد ۲۴۵ در ۱۱۸ متر، تاکسی وی عمود به ابعاد ۲۳ در ۱۲۰ متر و ساختمان ترمینال مسافری به مساحت ۱۷۰۰ متر مربع و ترمینال جدید به مساحت ۴۶۰۰ مترمربع است.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو