پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | امارات: تحریم های قطر باقی می ماند

تاریخ خبر: // کد خبر: 313617 // // // // خبر مهم


امارات: تحریم های قطر باقی می ماند

امارات در واکنش به تصمیم «دیوان کیفری بین‌المللی» درباره تحریم هوایی قطر از سوی کشورهای محاصره کننده آن، اعلام کرد که ابوظبی در «سازمان بین‌المللی هوانوردی» (ایکائو) از توقف پرواز بر آسمان قطر دفاع می‌کند.


امارات: تحریم های قطر باقی می ماند

عبدالله العتیبه، سفیر این کشور در هلند گفت: رای دیوان کیفری بین‌المللی، تصمیمی فنی و مربوط به مسایل اجرایی و پیشگرانه برای حل اختلاف میان قطر و کشورهای تحریم‌کننده آن (عربستان، امارات، بحرین و مصر ) بوده است.

وی افزود که این کشورها از جمله امارات معتقدند که مسایل مهم دیگری وجود داشته که دیوان کیفری بین‌المللی به آنها نپرداخته و باید در برابر شورای سازمان سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) مطرح شود.

العتیبه گفت که امیدواریم که برای شورای «ایکائو» روشن کنیم که دولت امارات پروازهای قطر در آسمان امارات را ممنوع کرده، همانطور که ده کشور دیگر قطر را تحریم کرده‌اند، به این دلیل که دوحه از گروههای تروریستی و افراط‌گرا حمایت می‌کند و مدام در راستای برهم زدن ثبات منطقه تلاش می‌نماید .

سفیر امارات همچنین تصریح کرد که اختلاف این ده کشور با قطر از طریق ایکائو یا هیچ سازمان بین‌المللی دیگری حل نمی‌شود و روابط به شکل اول خود باز نمی‌گردد، مگر اینکه قطر در برابر چهار کشور تحریم کننده آن به «توافق ریاض» پایبند باشد و ثابت کند که می‌تواند نقش موثری در منطقه داشته باشد.

دیوان کیفری بین‌المللی در شهر لاهه دیروز در حکمی، اتهامات چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر را در خصوص بی‌توجهی شورای ایکائو به شکایت این کشورها از قطر درباره ممنوعیت پروازها در آسمان این کشور از سال 2017، را رد کرد.

عربستان، بحرین، امارات و مصر از 15 خرداد قطر را به اتهام حمایت از گروه‌های تروریستی و چند اتهام دیگر، تحریم هوایی، زمینی و دریایی کردند و حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای مسافری و تجاری این کشور بستند.

تصمیم این دیوان، عالی‌ترین هیات قضائی سازمان ملل که مقرش در لاهه است، مربوط به مساله‌ای اساسی در اختلافاتی است که سه سال قبل میان قطر با بحرین، مصر، عربستان و امارات شکل گرفت.

این چهار کشور از دیوان خواسته‌اند تا تصمیمی را که سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی (ایکائو) وابسته به سازمان ملل صادر کرده و تصمیم آن به نفع قطر صادر شده بود، لغو کند.

ایکائو پیشتر احکامی صادر کرده که به قطر فرصت می‌دهد، در دادگاه در خصوص اقدامات کشورهای محاصره کننده، صحبت کند.

این سازمان در سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت، از اختیارات حقوقی‌اش برای پایان دادن به اختلافاتی که به موجب آن قطر، کشورهای همسایه خود را به نقض توافق آزادی عبور هواپیماهای مدنی در حریم هوایی خارجی متهم کرده، استفاده کند.

این چهار کشور سریعاً مخالفت خود را با این تصمیم اعلام و تاکید کردند که سازمان هوانوردی مدنی نهادی نیست که اختیار تصمیم‌گیری در مورد این اختلافات را داشته باشد. این چهار کشور از قاضیان دیوان کیفری بین‌المللی خواستند تا تصمیم هیات هواپیمایی را ملغی و باطل اعلام کنند.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو