پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | درگیری های هوایی ارمنستان و آذربایجان در منطقه اگورنو قره‌باغ

تاریخ خبر: // کد خبر: 314261 // // //


درگیری های هوایی ارمنستان و آذربایجان در منطقه اگورنو قره‌باغ

بار دیگر درگیری ها در منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره‌باغ شدت گرفته و شماری از نظامیان آذربایجانی و ارمنستانی در این درگیری ها کشته شدند.


درگیری های هوایی ارمنستان و آذربایجان در منطقه اگورنو قره‌باغ

بار دیگر درگیری ها در منطقه مورد مناقشه ناگورنو قره‌باغ شدت گرفته و شماری از نظامیان آذربایجانی و ارمنستانی در این درگیری ها کشته شدند. بررسی نیروهای هوایی دو طرف متخاصم یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان نشان می دهد که هر دو از توان هوایی کمی برای ارتش یک کشور برخوردارند.
جمهوری آذربایجان دارای 12 فروند جنگنده میکویان MiG-29 فالکروم و پنج فروند جنگنده MiG-21 است که می‌توانند از 12 فروند هواپیمای تهاجم زمینی سوخو Su-25 فراگ‌فوت پشتیبانی کنند.
12 فروند جت آموزشی مسلح L-39 نیز توان انجام حملات سبک بر ضد نیروهای ارمنستان را دارند.
اما جنگ‌اغزار اصلی نبرد در کوهستان هلیکوپترها هستند، آذربایجان 17 فروند هلیکوپتر تهاجمی میل Mi-35 هایند در اختیار دارد که توسط 65 فروند میل Mi-17 هیپ پشتیبانی می‌شوند.
در آنسوی میدان ارمنستان چهار فروند جنگنده مولتی رول سنگین پیشرفته سوخو Su-30SM در خدمت دارد و منتظر دریافت 8 فروند دیگر از این تایپ برای تغییر بازی است. 10 فروند هواپیمای تهاجم زمینی سوخو Su-25K به همراه جت سبک L-39 ماموریت های یورشی را بر عهده دارند.
15 فروند هلیکوپتر تهاجمی میل Mi-24/35 هایند با پشتیبانی 12 فروند میل Mi-8/17/171 نوک پیکان حمله به نیروهای جمهوری آذربایجان در قره‌باغ هستند.

اما اکنون در آسمان قره‌باغ پهپادها حکومت می‌کنند، با اینکه بیشتر تلفات آذربایجان ناشی از آتش دقیق توپخانه ارمنستان بوده، نیرویه ای آذربایجان اهداف ارمنی را با پهپاد هدف قرار داده‌اند.
جمهوری آذربایجان پهپادهای پیشرفته‌ای از اسراییل دریافت کرده که شامل پهپادهای هرمس 450 و 900، هرون، اوربیتر و سرچر است. بیشتر حملات تهاجمی نیز توسط پهپادهای انتحاری مانند Sky Striker ساخت اسراییل انجام می‌شود.
ارمنستان نیز بطور متقابل از پهپادها بر ضد نیروهای آذربایجان استفاده کرده است.

نبرد قبلی در ناگورنو قره‌باغ با پیروزی ارمنستان همراه بود. آذربایجان با وجود کمک های ترکیه، اسراییل، پاکستان، اوکراین و برخی کشورهای عربی نتوانست مواضع خود را در منطقه مورد مناقشه در برابر ارمنستان که از سوی روسیه و یونان پشتیبانی میشد، تثبیت کند.
با متوقف شدن روندهای دیپلماتیک باید دید در درگیریهای تازه عملکرد ارتش های دو کشور چگونه خواهد بود.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال تلگرامی Aerospacetalk


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو