پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آغاز بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در فرانسه

تاریخ خبر: // کد خبر: 314957 // // // // // //


آغاز بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در فرانسه

سازمان هواپیمایی کشوری از ورود گروه اعزامی این سازمان امروز ۳۰ تیرماه ۱۳۹۹ به همراه جعبه سیاه پرواز PS۷۵۲ سانحه دیده اوکراینی به لابراتوار هواپیمایی کشوری فرانسه BEA خبر داد.


آغاز بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در فرانسه

به نقل از سازمان هواپیمایی کشوری، این سازمان در اطلاعیه‌ای از ورود گروه اعزامی ایرانی امروز ۳۰ تیر ماه ۱۳۹۹ به همراه جعبه‌های سیاه پرواز PS۷۵۲ سانحه دیده اوکراینی به لابراتوار دفتر بررسی و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشوری فرانسه BEA خبر داد. بر اساس این گزارش، جلسه هماهنگی در حال برگزاری است و کار بازیابی و دریافت اطلاعات جعبه‌های سیاه از امروز آغاز خواهد شد.

جعبه‌های سیاه هواپیمای مذکور پس از وقوع سانحه بلافاصله تحویل سازمان هواپیمایی کشوری شده و در محل امنی در همین سازمان تحت تدابیر فنی و امنیتی مناسب طبق مقررات نگهداری شد.

جعبه‌های سیاه روز جمعه ۲۷ تیرماه سال جاری با رعایت پروتکل‌های فنی و امنیتی و همراهی پلیس فرودگاه‌ها در معیت تیم تخصصی از محل این سازمان به فرودگاه امام خمینی منتقل و رهسپار پاریس شد.

پس از ورود به پاریس هم با هماهنگی سفارت ایران در پاریس، پلیس فرانسه مسئولیت محافظت از جعبه‌ها را تا محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس و پس از آن به لابراتوار بر عهده گرفت.

مطابق مقررات بین المللی و قوانین داخلی سازمان هواپیمایی کشوری ایران، مسئولیت بررسی سانحه مذکور را برعهده دارد.

با توجه به اینکه مقامات قضائی نیز در حال رسیدگی به پرونده هستند، مقام محترم قضائی نیز مطابق استانداردهای ضمیمه ۱۳ پیمان شیکاگو در فرآیند بازخوانی حضور دارد و بازخوانی جعبه‌های سیاه با هدایت مسئول بررسی سانحه و در لابراتوار فرانسه صورت می‌گیرد.

در اجرای مقررات بین المللی، کشور طراح و سازنده ی هواپیما و همچنین اوکراین به عنوان کشور محل ثبت و بهره بردار هواپیما از طریق معرفی نماینده رسمی در مراحل بررسی سانحه شرکت می‌کنند، با توجه به اینکه بازخوانی در لابراتوار کشور فرانسه انجام می‌شود، کشور فرانسه نیز با معرفی نماینده‌ای در تحقیقات مرتبط شرکت می‌کند.

سایر کشورها که به دلایلی نظیر جان باختن اتباع خود ذی نفع موضوع رسیدگی به سانحه هستند نیز می‌توانند نسبت به معرفی کارشناسانی در جریان روند بررسی سانحه قرار گیرند و از طریق مسئول بررسی سانحه به داده‌ها و گزارش نهایی بررسی سانحه نیز دسترسی داشته باشند.

بر اساس مقررات بین المللی کشورهای کانادا، سوئد، آلمان و انگلستان درخواست خود را مبنی بر حضور نماینده در فرآیند بازخوانی ارائه کردند که با موافقت مسئول بررسی سانحه، نمایندگان کانادا، سوئد و انگلستان جهت مشاهده فرآیند بازخوانی در فرانسه حضور دارند.

هدف از انجام این تحقیقات، ارتقای سطح ایمنی هوانوردی از طریق شناسایی و رفع زمینه‌ها و علل رخداد آن بوده و مستقل از رسیدگی‌های قضائی در دست انجام است.

غلامعباس ترکی گفت: طبق مقررات سازمان بین‌المللی هوانوردی، از کشورهای ذی‌نفع شامل آمریکا سازنده هواپیما، اوکراین مالک هواپیما، کانادا، سوئد و افغانستان به لحاظ اتباع جان‌باخته در این سانحه، برای خوانش جعبه‌های سیاه دعوت به‌عمل آمده است.

دادستان نظامی استان تهران در ادامه افزود: نمایندگان سازمان ایکائو، سازمان هواپیمایی کشوری ایران به همراه نماینده دادسرای نظامی تهران در عملیات خوانش حضور خواهند داشت.

وی با اشاره مجدد به این نکته که جعبه‌های سیاه این مدل از هواپیما تاکنون سابقه بازخوانی نداشته است، گفت: بنا به تشخیص سازمان هواپیمایی کشوری، آزمایشگاه‌های کشور فرانسه از امکانات فنی لازم برای خوانش اطلاعات جعبه‌های سیاه برخوردارند و این کشور بعد از اعلام آمادگی ایران به سازمان ایکائو برای ارسال جعبه سیاه، آمادگی خود را برای خوانش اعلام کرد.

بر اساس اعلام تیم فنی اعزامی سازمان هواپیمایی کشوری به فرانسه، بخش موسوم به CVR (ضبط مکالمات کابین خلبان) جعبه‌های سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی بازخوانی گردید و بررسی جعبه سیاه دوم که حاوی داده‌های پروازی موسوم به FDR است در دستور کار بعدی لابراتوار قرار گرفت.

گفتنی است، ۱۸ دی ماه یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین پس از پرواز از فرودگاه امام خمینی (ره) دچار سانحه شد و پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در حوالی پرند و شهریار سقوط کرد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ( لینک 1 ) / ( لینک 2 ) / ( لینک 3 )


دیدگاه خود را بنویسید




برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو