پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سوریه مسئول بررسی تعرض دو جنگنده آمریکایی به هواپیمای ایران است/ با تصمیم دمشق، جعبه سیاه بازخوانی می‌شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 316107 // // // // // خبر مهم


سوریه مسئول بررسی تعرض دو جنگنده آمریکایی به هواپیمای ایران است/ با تصمیم دمشق، جعبه سیاه بازخوانی می‌شود

از آنجایی که این رویداد در فضای سوریه رخ داده، مسئولیت اصلی بررسی با هواپیمایی کشوری سوریه خواهد بود و گزارش رسمی بر اساس ضمیمه ۱۳ پیمان توسط آن کشور باید به ایران و ایکائو و سایر ذینفعان ارائه شود.


سوریه مسئول بررسی تعرض دو جنگنده آمریکایی به هواپیمای ایران است/ با تصمیم دمشق، جعبه سیاه بازخوانی می‌شود

روز گذشته  هواپیمای مسافربری ماهان از مبدا تهران به مقصد بیروت در مسیر خود، در حریم هوایی سوریه مورد مزاحمت دو جنگنده آمریکایی قرار گرفت. ابتدا این دو جنگنده متعلق به رژیم صهیونیستی اعلام شدند اما ساعاتی بعد تایید شد که جنگنده ها آمریکایی هستند.

در جریان این فرود اضطراری چند مسافر از جمله دو کودک مصدوم شدند. هواپیمای ماهان بلافاصله پس از فرود اضطراری و سوخت گیری بیروت را به مقصد تهران ترک کرد. ایکائو برای حفظ امنیت هواپیماهای مسافری باید به این موضوع ورود کرده و به رخداد روز گذشته واکنش نشان دهد.

 یک منبع آگاه از تشکیل کمیته کارشناسان فنی برای بررسی رخداد روز گذشته خبر داد و گفت: با توجه به اینکه رویداد منجر به مصدومیت شده، براساس ضمیمه ۱۳ پیمان شیکاگو باید موضوع بررسی شود و بر همین اساس تیم بررسی سانحه سازمان به موضوع ورود کرده است.

وی تاکید کرد: البته از آنجایی که این رویداد در فضای سوریه رخ داده، مسئولیت اصلی بررسی  با هواپیمایی کشوری سوریه خواهد بود و گزارش رسمی بر اساس ضمیمه ۱۳ پیمان توسط آن کشور باید به ایران و ایکائو و سایر ذینفعان ارائه شود.

به گفته این منبع آگاه، خوانش جعبه سیاه هواپیمای ماهان بستگی به تصمیم سوریه دارد. با بازخوانی جعبه سیاه هواپیما می توان اعلام کرد که خلبان از سوی جنگنده های مزاحم تهدید به شلیک شده است.

وی با تاکید براینکه فقط کشور سوریه حق دارد هواپیمای مسافربری را رهگیری کند، گفت: رهگیری قواعدی دارد که مهم ترین آن حفظ فاصله ی ایمن با هواپیما و عدم به مخاطره انداختن ایمنی هواپیما و مسافرین است. در فیلم های منتشر شده ، عدم رعایت ایمنی و اصول رهگیری کاملا مشهود است.

این منبع آگاه افزود: آمریکایی ها مجاز به رهگیری بر فراز سوریه نیستند.

وی گفت: در جریان روز گذشته دو  تخلف آشکار بین المللی صورت گرفته؛ اول اینکه  رهگیری غیرقانونی در فضا ی سوریه که باید مورد اعتراض سوریه باشد و دوم، تعرض به هواپیمای مسافربری ایرانی رخ داده که مورد اعتراض ایران است.

به گفته این منبع آگاه، سوریه مسئول بررسی رویداد روز گذشته است و می توان از ایران درخواست دریافت اطلاعاتی مانند فهرست مسافران و جزییات فنی دیگری را داشته باشد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو