پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | دانشمند ناسا روی خاک ماه باغبانی کرد / ایده‌ای نو از فیلم «مریخی»

تاریخ خبر: // کد خبر: 316226 // // //


دانشمند ناسا روی خاک ماه باغبانی کرد / ایده‌ای نو از فیلم «مریخی»

دانشمندان ناسا با پرورش تربچه روی خاک ماه در خانه‌شان، نشان دادند که فضانوردان در آینده می‌توانند روی کره ماه باغبانی کنند.


دانشمند ناسا روی خاک ماه باغبانی کرد / ایده‌ای نو از فیلم «مریخی»

مکس کولمن، دانشمند ناسا برای اینکه نشان دهد فضانوردان در آینده می‌توانند محصولات کشاورزی خود را از خاک ماه به عمل بیاورند، تربچه‌هایی را روی یک کیسه خاک ماه در آشپزخانه‌ پرورش داد. کولمن ایده این کار را از فیلم «مریخی» با بازی مت دیمون و کارگردانی ریدلی اسکات و ساخت ۲۰۱۵ گرفت.
کولمن می‌گوید که تربچه را برای پرورش روی خاک ماه انتخاب کرده، زیرا چند وقت پیش فضانوردان این گیاه را در فضا امتحان کرده بودند و متوجه شده بودند که در شرایط فضا خیلی زود جوانه می‌زند.
به گفته دانشمندان ناسا، فضانوردان روی کره ماه تنها ۱۴ روز زمینی (معادل با نیم روز در ماه) تابش نور خواهند داشت و بعد از آن دیگر تا ۱۴ روز زمینی دیگر نور خورشید را نخواهند دید.
کولمن و تیمش متشکل از ۱۲ دانشمند دیگر، پس از همه‌گیر شدن ویروس کرونا مجبور شدند که کار‌های تحقیقاتی خود را روی آزمایش دستی حسگر‌های خاصی که برای کره ماه آماده کرده بودند، متوقف کنند. اما کولمن تصمیم گرفت امور تحقیقاتی را به دست بگیرد. او مقداری بذر تربچه و همچنین شن بیابانی را به صورت آنلاین سفارش داد و دست به کار شد. برنامه او رشد بذر در ماسه‌های بیابانی بود که به اندازه پوسته سطح ماه از نظر تغذیه‌ای خالی است. به همین دلیل مقداری مواد مغذی اضافی به خاک اضافه کرد.
کولمن در این مورد می‌گوید: می‌خواهم با این کار به فضانوردان نشان دهم که با کمک باغبانی علمی می‌توانند غذا‌های مورد نیازشان را روی کره ماه بکارند. باغبانی علمی یا Horticulture شاخه‌ای از کشاورزی است که با هنر، علم، تکنولوژی و تجارت پرورش سبزی و گیاه در باغ سروکار دارد و شامل کاشت گیاهان دارویی، میوه، سبزیجات، مغزدانه‌ها، دانه‌ها، علف‌ها، جوانه‌ها، قارچ‌ها، جلبک، گل‌ها، جلبک‌های دریایی و محصولات غیرغذایی مانند علف و درختان و گیاهان معطر می‌شود.
کولمن همچنین می‌گوید: از هم‌اکنون می‌خواهیم روی خاک ماه مطالعه کنیم تا ببینیم چه چیز‌هایی را می‌توانیم به عنوان مواد مغذی گیاهان از آن استخراج کنیم. این مواد شامل عناصر شیمیایی مناسب برای گیاهانی است که کلروفیل می‌سازند و دیواره‌های سلولی خود را رشد می‌دهند.
البته کولمن باز هم دست‌بردار نبود و بعد از ماسه‌های بیابانی، انواع و اقسام وسایل درون آشپزخانه‌ای از جمله حوله‌های کاغذی، کوله پشتی و ظروف پلاستیکی را نیز برای باغبانی امتحان کرد. او حتی از ظرف کنسرو ماهی و تستر باتری برای اندازه‌گیری و ردیابی سطح رطوبت آن‌هابرای پرورش گیاهان استفاده کرد. با توجه به نتایج وی، تربچه یکی از بهترین گزینه‌ها برای پرورش در فضاست، زیرا فقط به مقدار کمی آب برای جوانه زدن نیاز دارد و با حداقل مقدار آب شروع به رشد می‌کند.
یکی از چالش‌های فضانوردان برای سفر و زندگی در ماه این است که باید با حداقل‌ترین وسایل خود به این سفر بروند. کولمن توضیح می‌دهد: هر چیزی که بتوان از آن در کره ماه استفاده کرد، کارآمدترین خواهد بود، زیرا دیگر لازم نیست که وسایل بیشتری را با خود به این کره حمل کنید. از سوی دیگر ما فرصت این را نداریم که برویم و روی خاک ماه آزمایش‌های خود را انجام دهیم، از این رو بهتر است هر کاری را که لازم است، فعلا روی زمین آزمایش کنیم.
منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجو

دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو