پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تهدید هواپیمای مسافربری ایران نشانه درماندگی آمریکا

تاریخ خبر: // کد خبر: 316309 // // //


تهدید هواپیمای مسافربری ایران نشانه درماندگی آمریکا

شب جمعه یک فروند هواپیمای مسافربری ماهان که به مقصد بیروت در حال پرواز بود با راهزنی و اقدام تهدید زای دو جنگنده آمریکایی روبرو شد.


تهدید هواپیمای مسافربری ایران نشانه درماندگی آمریکا

راهزنی جنگنده‌های آمریکایی در مسیر هواپیمای مسافربری ماهان نشانه روشنی از شکست راهبرد ضد ایرانی دولت ترامپ و درماندگی آمریکا در برابر ایران است.
شب جمعه یک فروند هواپیمای مسافربری ماهان که به مقصد بیروت در حال پرواز بود، با راهزنی و اقدام تهدید زای دو جنگنده آمریکایی روبرو شد. این هواپیما مجبور به کاهش سریع ارتفاع و فرود گردید که بر اثر آن تعدادی از مسافران مصدوم شدند.
قرار گرفتن جنگنده‌های متخاصم آمریکایی در فاصله 100 متری هواپیمای مسافربری ماهان آن هم پس از سلسله اقدامات ضد ایرانی دولت ترامپ، یادآور هدف قرار گرفتن یک فروند هواپیمای مسافربری شرکت ایران ایر در 12 تیر ماه 1367 است که در مسیر بندر عباس به دوبی هدف حمله موشکی ناو یو اس اس وینسنس قرار گرفت و 290 نفر از سرنشینان آن به شهادت رسیدند.
حمله موشکی به این هواپیمای مسافربری در حالی صورت گرفت که آمریکا با وجود اعمال اقداماتی چون کودتا، تحریم و حمایت از صدام در جنگ تحمیلی نتوانسته بود جمهوری اسلامی را با براندازی روبرو سازد و پیشروی های ایران در جبهه‌های جنگ به روشنی دست برتر ایران را به نمایش گذاشته بود و به همین دلیل آمریکا از روی درماندگی بطور مستقیم با هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایر باس وارد جنگ شد و تهران دو هفته بعد در 27 تیر ماه 67 قطعنامه 598 مبنی بر آتش بس در جنگ تحمیلی از سوی رژیم بعثی صدام را پذیرفت.
اکنون نیز به نظر می‌رسد تهدید جنگنده های امریکایی علیه هواپیمای مسافربری که هیچ تهدیدی برای ارتش آمریکا نبوده و کاملا قابل شناسایی بوده است اقدامی عمدی و حاوی این پیام بوده که دولت ترامپ پس از شکست در اقدامات ضد ایرانی خود به هر جنایتی متوسل خواهد شد.
ترامپ پس از ورود به کاخ سفید از برجام خارج شد و تحریم یک جانبه را به منظور فروپاشی ایران از سر گرفت.
همچنین ترامپ با توسل به اهرم های فشار حداکثری منتظر این بود که تهران وارد مذاکره برای توافق هسته‌ای جدیدی با وی شود اما دوره ریاست جمهوری ترامپ به ماه‌های پایانی خود رسیده و نه تنها نشانه ای از تسلیم در تهران دیده نشده بلکه، ایران از یکسو در داخل بر توانمندی‌های خود اتکا کرده است و در حوزه خارجی با توافق‌هایی اقتصادی بلند مدت با چین و روسیه که هر دو کشور با تحریم های آمریکا روبرو هستند ائتلاف جدیدی تشکیل داده است که با به چالش کشیدن یک جانبه گرایی آمریکا می‌تواند حوزه نفوذ این کشور در غرب آسیا پایان دهد.
اما یک تفاوت در حادثه راهزنی با هدف قرار دادن هواپیمای ایرباس در تیر ماه 1367 وجود دارد، در سال 1367 ایران در وضعیتی بود که به ناچار مجبور شد تن به قطعنامه 598 بدهد.
اما در برهه فعلی شکست آمریکا در جبهه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و نظامی در مقابله با محور مقاومت چشم انداز روشنی از درماندگی آمریکا در مقابله با ایران را به نمایش گذاشته است و اوج این درماندگی در راهزنی هوایی جنگنده های آمریکایی به نمایش در آمده است.
امروز توانمندی های نظامی و اقتصادی و سیاسی و حوزه نفوذ کشور در جهان و گسترش بازوهای نظامی ایران در غرب آسیا این جرات را از آمریکا برای عملی کردن تهدید خود گرفته است.
آمریکا اکنون به درماندگی کامل رسیده است و با چنین جنگ های روانی قادر نیست در ایستادگی ایران خللی ایجاد کند.
ایران در مرداد ماه 1399 ایران تیر ماه 1367 نیست.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو