پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | درخواست اتحادیه اروپا از آمریکا برای لغو تعرفه ها

تاریخ خبر: // کد خبر: 316310 // // //


درخواست اتحادیه اروپا از آمریکا برای لغو تعرفه ها

کمیسر تجاری اتحادیه اروپا پس از پیشنهاد ایرباس برای حل اختلاف با بوئینگ از آمریکا خواست به سرعت تعرفه‌ها بر محصولات اروپایی را لغو کند.


درخواست اتحادیه اروپا از آمریکا برای لغو تعرفه ها

شرکت ایرباس، روز جمعه، پیشنهادی را با هدف حل و فصل یک اختلاف بسیار قدیمی با شرکت رقیب خود یعنی بوئینگ مطرح کرد. بنابر اعلام اتحادیه اروپا این پیشنهاد باید به لغو فوری تلافی جویی‌های تجاری اتخاذ شده از سوی آمریکا در این زمینه منجر شود.
فیل هوگان، کمیسر تجاری اتحادیه اروپا روز جمعه گفت: اعمال تعرفه گمرگی بر محصولات اروپایی، قابل قبول نیست. وی پس از پیشنهاد ایرباس از آمریکا خواست به سرعت این تعرفه‌ها را لغو کند. وی هشدار داد: در صورت عدم ساماندهی، اتحادیه اروپا آماده است از حق خود برای اعمال تحریم استفاده کند.

برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه هم گفت: اگر آمریکا ادامه مذاکره دوستانه را رد کند، اتحادیه اروپا چاره‌ای جز اعمال تعرفه‌های گمرکی برای محصولات آمریکایی نخواهد داشت. ما برای احترام گذاشتن به حقوقمان در این زمینه قاطع هستیم.
شرکت سازنده هواپیمای اروپایی و رقیب آمریکای آن از اکتبر سال ۲۰۰۴ درگیر پرونده‌ای نزد سازمان تجارت جهانی هستند. علت آن نیز کمک‌های دولتی پرداخت شده به هر دو شرکت است که از سوی هر دو شرکت غیرقانونی تلقی می‌شود. این طولانی‌ترین و پیچیده‌ترین اختلاف تجاری است که سازمان تجارت جهانی با آن رو به رو است.
ایرباس روز جمعه اعلام کرد: در انطباق کامل با قوانین سازمان تجارت جهانی عمل می‌کند. به طور مشخص شرکت ایرباس با دولت اسپانیا و فرانسه برای پرداخت بهره بسیار بالاتر به منظور کمک مالی قابل بازپرداخت اعطا شده از سوی پاریس و مادرید در زمان راه اندازی طرح هواپیما‌های مسافت طولانی A۳۵۰ توافق کردند. این نظام کمک قابل بازپرداخت، موجب کاهش خطرات مالی در نظر گرفته شده توسط یک شرکت در هنگام راه اندازی طرح‌های کلان می‌شود.
ایرباس اعلام کرد: نرخ بهره از این پس با آنچه سازمان جهانی تجارت اعلام می‌کند برابر است و معیار‌های برآورد خطرات نیز متناسب با آن خواهد بود. ایرباس افزود: پس از ۱۶ سال بحث، این آخرین مرحله برای پایان دادن به این اختلافات طولانی و از بین بردن همه توجیهات مربوط به تعرفه‌های گمرکی آمریکاست. گیوم فوری، رئیس اجرایی ایرباس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: ما الزاما از همه مطالبات سازمان تجارت جهانی راضی نیستیم. این اصلاحات اضافی در مورد کمک‌های قابل بازپرداخت طرح A۳۵۰ نشان می‌دهد ایرباس، هیچ جزئیاتی را برای دستیابی به راه حل نادیده نمی‌گیرد.
وی افزود: این نشانه‌ای آشکار از حمایت از کسانی است که تحت تاثیر تعرفه‌های گمرکی اعمال شده از سوی دفتر نماینده تجاری آمریکا قرار گرفته اند؛ آن هم در شرایطی که صنایع، به شدت تحت تاثیر بحران کووید ۱۹ هستند.
آمریکا در اکتبر گذشته از سوی سازمان تجارت جهانی اجازه یافت بر حدود ۷.۵ میلیارد دلار از کالا‌ها و خدماتی که سالانه از اروپا وارد می‌شود، مالیات وضع کند. این از جمله سنگین‌ترین مجازات‌هایی است که تاکنون از سوی سازمان تجارت جهانی اعمال شده است. واشنگتن از آن زمان بر برخی محصولات واردارتی از اتحادیه اروپا بالغ بر ۲۵ درصد تعرفه گمرکی اعمال کرده است. تعرفه گمرکی ۱۰ درصدی بر هواپیما‌های ایرباس هم در ماه مارس به ۱۵ درصد افزایش یافت. این اقدام بر شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی هم که با هواپیما‌های ایرباس تجهیز می‌شوند، تاثیر گذار است. در اقدامی متقابل، اتحادیه اروپا هم انتظار دارد سازمان تجارت جهانی به اروپا اجازه دهد در واکنش به اقدامات واشنگتن آن‌ها نیز شرکت سازنده هواپیمای آمریکایی را هدف قرار دهند. منابع نزدیک به این پرونده اعلام کردند در ماه سپتامبر یا اکتبر در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو