پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش کامل رونمایی از برج کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی ساخت ایران

تاریخ خبر: // کد خبر: 317116 // // // // // // خبر مهم


گزارش کامل رونمایی از برج کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی ساخت ایران

سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی با حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی رونمایی شد.


گزارش کامل رونمایی از برج کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی ساخت ایران

صبح امروز ششم مردادماه ۱۳۹۹، سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی با حضور وزرای دفاع و راه و شهرسازی رونمایی شد. این محصول یک سامانه کاملاً بومی است که برای هدایت همه پروازهای فرودگاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله ویژگی‌های این برج مراقبت پرواز سیار مجهز بودن آن به رادیوهای باند هوایی بومی فرودگاهی، سیستم ضبط مکالمه تلفنی و رادیویی سیستم سوئیچینگ رادیویی، سامانه هواشناسی پرتابل و سیستم همزمان سازی شبکه است. همچنین امکان جابجایی نصب و راه اندازی سامانه در حداقل زمان ممکن، سهولت در تعمیر و نگهداری، هدایت و هشدار به سازمانه‌های پروازی تجاری و کنترل ترافیک هوایی در شرایط بحران از دیگر ویژگی‌های این سامانه بومی است.

گزارش ویدئویی از لحظات اولیه تولید و ساخت تا لحظات رونمایی:

ویدئویی از رونمایی از برج مراقبت پرواز سیار ایرانی:

 

افزایش سفارشات شرکت فرودگاه‌ها و سازمان هواشناسی به شرکت‌های داخلی

محمد اسلامی در آئین رونمایی از برج مراقبت پرواز سیار فرودگاهی تولید داخل با اشاره به این موضوع که توجه به تولید و ظرفیت‌های داخلی کشور به یک باور و فرهنگ سازمانی در این وزارتخانه تبدیل شده است، اظهار داشت: در این چارچوب روز گذشته چهارمین مرحله تولیدات داخل حوزه ریلی در راه‌آهن توسط صنایع سازنده تحویل داده شدند.

وی افزود: امروز هم در بخش مراقبت‌های پروازی و ناوبری برای شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، اولین برج مراقبت موبایلی پیشرفت کشور که توسط یک شرکت داخلی ساخته شده است، تحویل این شرکت شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: توجه به ساخت تولید و استفاده از ظرفیت‌های داخلی برای وزارت راه و شهرسازی از اهمیت ویژه‌ای دارد چرا که چرخ حرکت توسعه کشور به واسطه فشارهای طاقت‌فرسا و تحریم‌ها نباید کند شود.

وی ادامه داد: به همین خاطر همواره از فرصت تحریم‌ها باید برای جهش استفاده شود تا با تکنولوژی‌های به کار گرفته شده، تجهیز و توسعه فرودگاه‌ها با سرعت بالاتر و اطمینان بیشتری تحصیل شود.

وزیر راه و شهرسازی ضمن تبریک به همه دست‌اندرکاران در تولید این سامانه اظهار داشت: در این زمینه سفارش‌های بیشتری توسط شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و سازمان هواشناسی بابت بهره‌گیری از رادار و سیستم‌های مراقبت پرواز در اختیار تولیدکننده ایرانی گذاشته خواهد شد.

وی افزود: این نقطه آغازی است که بتوان به صورت گسترده‌تر در همه ابعاد حوزه‌های حمل و نقل در جاده‌ای، ریلی، دریایی و هوایی از ظرفیت‌های داخل، بهره برده شود و به سمت یک سیستم یکپارچه و هوشمند حمل و نقل در کشور حرکت کنیم.

وزیر دفاع مطرح کرد: برای ساخت برج مراقبت سیار ۲ میلیون یورو صرفه جویی خواهیم داشت

امیر حاتمی وزیر دفاع در مراسم رونمایی از سامانه پیشرفته کنترل و مراقبت پرواز سیار فرودگاهی، با بیان این که کشور ما در حوزه‌های هوایی نیاز به تنوع محصولات در بخش‌های مختلف دارد، گفت: یکی از این نیازها سامانه برج مراقبت سیار بود که با اعلام نیاز شرکت فرودگاه‌های کشور و همکاری صاایران با اتکا به توان داخلی ساخته شده است.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان این که در کشوری مثل ایران که همواره شاهد حوادث طبیعی مختلف مثل سیل و زلزله هستیم، به سامانه‌های مراقبت هوایی موقت نیاز داریم، گفت: این سامانه کمک زیادی در عملیاتی شدن فرودگاه‌ها یا فرودگاه‌های موقت می‌کند و در حوزه‌های دفاعی نیز کارآیی بسیاری دارد و باعث پایداری هوایی می‌شود.

وی گفت: در ساخت این سامانه از تجهیزات پیشرفته الکترونیکی مطابق با بالاترین استانداردهای هوایی روز دنیا استفاده شده است.

امیر حاتمی افزود: این سامانه به لحاظ فناوری ارزش زیادی دارد زیرا معدود کشورهایی در دنیا آن را تولید می‌کنند و در بعد اقتصادی نیز با یک سوم قیمت جهانی ساخته شده است که برای هر یک از این سامانه‌ها حدود دو میلیون یورو صرفه جویی ارزی خواهیم داشت.

امیر شهرام : آماده تامین نیازهای کشور به تجهیزات پیشرفته الکترونیکی هستیم

امیر شاهرخ شهرام رئیس صنایع الکترونیک صا ایران امروز در مراسم رونمایی از برج کنترل و مراقب پرواز سیار فرودگاهی، گفت: این سامانه دارای سه جزء اصلی ازجمله تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی منطبق بر استانداردهای هوایی، تجهیزات مکانیکی منطبق بر استانداردهای هوایی زمین‌پایه و تجهیزات توان و تغذیه اضطراری و سیار است.

وی رادیوی دیجیتال باند هوایی مجهز به گیرنده اضطراری (گارد) سامانه تجمیع، دور سازی و توزیع اطلاعات رادیوها و خطوط تلفن (vccs) و سامانه ضبط کلیه مکالمات رادیویی و تلفنی (vrs) را از مهم‌ترین تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی این سامانه برشمرد.

رئیس صنایع الکترونیک وزارت دفاع با تشریح تجهیزات مکانیکی این سامانه، افزود: برج کنترل و مراقب پرواز سیار فرودگاهی شامل کابین اصلی، مکانیزم بالابر (سیزر)، شیشه‌های دوجداره خاص برای ایجاد بهترین دید و ضد بار تابش نور خورشید، سیستم‌های جک تراز کننده، سیستم‌های تهویه و کنسول‌های اپراتوری است.

امیر شهرام درباره تجهیزات توان و تغذیه اضطراری و سیار این سامانه، گفت: برج کنترل و مراقبت سیار دارای دیزل ژنراتور توان بالا با قابلیت بکارگیری اتوماتیک در زمان قطع برق اصلی (ATS)، تغذیه اضطراری بدون وقفه (UPS)، تابلوی توزیع توان در کل سامانه (PDU) و تجهیزات ارث و صاعقه‌گیر است.

وی با بیان اینکه تمامی این زیرسیستم‌ها با استفاده از فناوری‌های بومی و به سیله متخصصان داخلی طراحی و ساخته شده است، تصریح کرد: در یک سامانه برج کنترل مراقبت پرواز، برخی تجهیزات جانبی و تجهیزات هشدار و اعلام وضعیت با کاربری خاص وجود دارد که تعدادی از آن‌ها بومی شده (مثل دوربین‌های دید در شب) و برخی نیز (مثل سامانه هواشناسی) در صورت توسعه همکاری‌ها و اعلام نیاز می‌تواند در برنامه بومی‌سازی قرار گیرد.

رئیس صنایع الکترونیک وزارت دفاع، برقراری ارتباطات سریع و پایدار با خلبان هواپیما با کیفیت صوت دیجیتال، قابلیت افزایش برد و پایداری ارتباط با پرنده از طریق امکان جابجایی برج سیار و ارتفاع دید از سطح زمین (هفت متر)، ریموت و مونیتورینگ تمامی اطلاعات کاربری برج (اطلاعات رادیویی و تلفنی، ضبط مکالمات و اطلاعات سامانه‌های هواشناسی و GPS) به هر نقطه از فرودگاه منطقه و کشور با استفاده از بسترهای زیرساختی (فیبر و زوج سیم)، افزایش باند فرکانسی به‌منظور برقراری ارتباط با پرنده‌های جنگی (باند UHF) و توسعه قابلیت‌های برج سیار از طریق بکارگیری سیستم‌های برج ثابت با استفاده از فناوری سامانه VCCs را از مهمترین قابلیت‌های این سامانه برشمرد.

وی با بیان اینکه تلاش برای جهش تولید و خودکفایی در شرایط بحران و تحریم نیاز اصلی کشور است، تاکید کرد: یکی از دلایل اصلی اجرایی شدن جهش تولید در صنایع الکترونیک وزارت دفاع و حرکت به سمت شکوفایی، تبدیل تهدیداتِ تحریم به فرصت و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی بوده است.

امیر شهرام با بیان اینکه صنایع الکترونیک وزارت دفاع از زیرساخت و بستر بسیار پیشرفته‌ای در حوزه الکترونیک و مخابرات برخوردار است، گفت: آماده‌ایم تا نیاز کشور و صنایع مختلف را در زمینه تجهیزات پیشرفته الکترونیکی مرتفع کنیم.

ضرورت نیاز به برج مراقبت پرواز

سعید اکبری عضو هیئت مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران درباره این اتفاق اظهار داشت: قاعدتاً همه فرودگاه‌ها به برج مراقبت ثابت مجهز هستند؛ اما در برخی شرایط برج‌های مراقبت ثابت قابل استفاده نیست. به عنوان مثال وقتی در بم زلزله آمد، برج مراقبت فرودگاه بم فرو ریخت تا زمانی که برج مراقبت سیار به بم برسد، ما در فرودگاه این شهر برای کمک به نشست و برخاست هواپیماها مشکل داشتیم از همین رو در آن سال یک دستگاه خودروی آتش نشانی را در کنار برج مراقبت قرار دادیم و با استفاده از پله‌های نردبان آتش نشانی، اقدام به هدایت هواپیماها کردیم تا اینکه برج سیار قدیمی شرکت فرودگاه‌ها به بم رسید.

وی افزود: همچنین سال گذشته قرار شد برج مراقبت فرودگاه شیراز را اوورهال و تعمیر اساسی کنیم؛ در مدتی که برج مراقبت در حال آماده سازی بود، از برج مراقبت سیار که در اختیار یکی از شرکتهای ایرانی بود استفاده کردیم که این برج سیار، یک ماه در اختیار شرکت فرودگاه‌ها بود.

معاون عملیات فرودگاهی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران یادآور شد: بنابراین برج مراقبت سیار هم در زمان رخداد حوادث غیر مترقبه مانند سیل و زلزله و هم در زمان نوسازی و بازسازی برج‌های مراقبت ثابت می‌تواند به هدایت و نشست و برخاست هواپیماها کمک کند. چون وقتی برجی مراقبت اصلی از اپراتوری خارجی می‌شود، باید جایگزینی داشته باشد که همه اینها در چارچوب پدافند غیر عامل قرار می‌گیرند.

وی تصریح کرد: با توجه به وسعت کشور و تعدد و تنوع حوادث غیر مترقبه، بر اساس محاسباتی که در شرکت فرودگاه‌ها داشته‌ایم، نیازمند تهیه ۵ دستگاه برج مراقبت سیار هستیم. سال گذشته در خراسان رضوی زلزله‌های سریالی رخ داد که سبب شده بود تا برج مراقبت فرودگاه‌های این استان از عملیاتی بودن خارج شده و نیازمند فعالیت با برج‌های مراقبت سیار باشیم.

اکبری درباره اینکه آیا این شرکت ایرانی برج مراقبت قدیمی خود را اوورهال کرده یا تولید محصولی جدید است؟، گفت: شرکت ایرانی، برج مراقبت سیاری که امروز به شرکت فرودگاه‌ها تحویل داد را از صفر تا صد در داخل تولید کرده و محصول جدید این شرکت است که اتفاقاً بر اساس بررسی‌های شرکت فرودگاه‌ها، از کیفیت خوبی برخوردار است.

به گفته عضو هیئت مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، برج‌های مراقبت سیار امکان حمل زمینی با کشنده‌های کامیونی فعال در کشور را دارند.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ( لینک1 ) / ( لینک2 ) / (لینک3 ) / ( لینک4 ) / ( لینک5 ) / خبرگزاری دفاع مقدس /مشرق نیوز (لینک 1)، (لینک 2) / خبرگزاری صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو