پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | راه‌اندازی پرواز مستقیم، مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط تل‌آویو و کشورهای عربی

تاریخ خبر: // کد خبر: 317183 // // // خبر مهم


راه‌اندازی پرواز مستقیم، مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط تل‌آویو و کشورهای عربی

نقش دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی در راه‌اندازی پروازهای مستقیم هواپیماهای صهیونیستی به کشورهای حاشیه خلیج فارس غیرقابل انکار است.


راه‌اندازی پرواز مستقیم، مقدمه‌ای برای عادی‌سازی روابط تل‌آویو و کشورهای عربی

اقدامات برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در راستای علنی‌سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی، وارد مرحله جدیدی شده است. در جریان شیوع ویروس کرونا در منطقه غرب آسیا، تل آویو و برخی کشورهای عربی نظیر امارات متحده عربی، به بهانه کنترل جمعی ویروس کووید-19، همکاری‌هایی را آغاز کردند.

نتانیاهو، بن سلمان و بن زاید معتقدند شیوع ویروس کرونا و تمرکز افکار عمومی منطقه روی این موضوع، می‌تواند به تسهیل پروژه عادی‌سازی روابط اعراب و رژیم اشغالگر قدس کمک کند. در آخرین اقدام اما سران اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس تصمیم گرفته‌اند پروازهای مستقیم بین دو منطقه را آغاز کنند.

شرکت هواپیمایی غیشیر افیری، هفته گذشته رسما و برای اولین‌بار از انجام پروازهای مستقیم از سرزمین‌های اشغالی به کشورهای حاشیه خلیج فارس خبر داد. پیشتر پروازها به دلیل نبود توافق‌نامه هوایی بین امارات و رژیم صهیونیستی به صورت غیرمستقیم صورت می‌گرفت، به‌طوری‌که هواپیماهای رژیم‌صهیونیستی ابتدا در فرودگاه شرم الشیخ در مصر، عمان‌ یا لارنکا به مدت پنج دقیقه فرود می‌آمدند و سپس مسیر خود را از طریق عربستان ادامه می‌دادند. براساس گزارش منتشر شده ریاض، ابوظبی، دبی، قطر و…مقصد این پروازها است.

این شرکت تصریح کرد: «این سرویس ویژه بوده و با چالش‌های مختلفی روبه‌روست و به مشتری‌های ما جایگزینی ویژه برای پیداکردن راه‌حل‌های سازگار با نیاز‌های تجاری‌شان اعطا می‌کند.» نیر برونشتاین، مدیر این شرکت صهیونیستی در گفت‌وگو با پایگاه واینت در این‌باره تصریح کرد:‌ «بیشتر مشتری‌های ما، تاجر هستند. به علت رعایت حریم خصوصی و محافظت از حریم شخصی مشتر‌ی‌هایمان، نام مسافران را ذکر نخواهیم کرد. روابط ما با کشورهای حاشیه خلیج [فارس] بسیار گرم است. از سال‌ها پیش، اسرائیلی‌هایی در دبی و ابوظبی زندگی کرده و ارتباطات خوبی دارند.»

نقش ریاض و ابوظبی در راه‌اندازی پروازهای مستقیم تل آویو

نقش دو کشور عربستان سعودی و امارات متحده عربی در راه‌اندازی پروازهای مستقیم هواپیماهای صهیونیستی به کشورهای حاشیه خلیج فارس غیرقابل انکار است. اخیرا پایگاه اینترنتی واینت اعلام کرده بود تجهیزات پزشکی که رژیم صهیونیستی برای مقابله با کرونا به آن دست یافته است، با تلاش موساد و توسط یک هواپیمای اوکراینی که در فرودگاه بن گوریون فرود آمده، از سوی امارات تأمین شده است. در ضمن مطابق آنچه روزنامه رای‌الیوم و دیگر رسانه‌های منطقه افشا کرده‌اند، ریاض در جریان کلیه توافقات کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس و تل آویو قرار داشته و هدایت مستقیم این گفت‌وگوها و توافقات را به عهده دارد.

اعلام رسمی عادی‌سازی روابط تل آویو- ریاض

راه‌اندازی پرواز مستقیم هواپیماهای صهیونیستی به کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس، مقدمه‌ای برای اعلام عادی سازی روابط تل آویو  و  اعراب در آینده‌ای نزدیک خواهد بود. منابع مطلع در منطقه تاکید کرده‌اند نتانیاهو قصد دارد قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 میلادی و در راستای کمک به ترامپ، این روابط را علنی و آن را دستاوردی مشترک برای آمریکا و رژیم صهیونیستی تلقی کند.
به اعتقاد کارشناسان صهیونیست، بنیامین نتانیاهو مدت‌هاست منتظر سامان یافتن کابینه خود برای علنی کردن روابط خود با ریاض است و گرچه او بارها از وجود روابط محرمانه خود با ریاض و چند کشور دیگر حوزه جنوبی خلیج‌فارس سخن گفته است، اما تحقق این رابطه علنی را منوط به تحقق پیش شرط‌هایی از جمله فعالیت مشترک بخش‌های خصوصی و نیمه‌خصوصی رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دانسته است.

این بازی، پیشینه‌ای طولانی دارد

روابط برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و رژیم اشغالگر قدس، دهه‌هاست ادامه دارد. به عبارت بهتر، تلاش سعودی‌ها (و متعاقبا دیگر کشورهای هم‌پیمان واشنگتن در منطقه) برای عادی سازی روابط با رژیم اشغالگر قدس، معطوف به ماه‌ها و سال‌های اخیرنمی‌شود. این تلاش، پس از پایان جنگ اعراب و رژیم‌صهیونیستی پس از سال‌های ۱۹۶۷ و ۱۹۷۳ میلادی آغاز شده است.

حدود شش ماه قبل، عبدا… بن زاید، وزیر خارجه امارات متحده عربی، ضمن بازنشر مقاله پایگاه اسپکتیتور در خصوص لزوم عادی سازی روابط اعراب و رژیم صهیونیستی در صفحه توییتر خود، رسما از طرح کشورهای عربی برای ایجاد رابطه مستقیم و آشکار با تل آویو پرده برداشت. هرچند سال‌هاست مقامات سیاسی و امنیتی کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس چنین ارتباطی را با رژیم اشغالگر قدس برقرار کرده‌اند، اما هم اکنون سران کشورهای عربی قصد دارند این روابط را از فاز پنهان خارج و به فاز آشکار هدایت کنند.

بن سلمان چشمان خود را به تل آویو دوخته است

پروفسور حسین عسکری، مشاور اقتصادی ملک‌عبدا…، پادشاه سابق عربستان سعودی در گفت‌وگو با جام‌جم تاکید کرده است: «محمد بن‌سلمان، خواستار حکومت بر عربستان است. او برای پادشاهی در عربستان خیز برداشته و برای کسب قدرت، حاضر است هر اقدامی انجام دهد. به عبارت بهتر، هدف بن سلمان، حضور در راس معادلات قدرت در ریاض است. در این معادله، مسائل دیگر برای ولیعهد فعلی عربستان اهمیتی ندارد. او در دوران ریاست جمهوری ترامپ، مورد حمایت رئیسجمهور آمریکا و جرد کوشنر بوده است. در‌‌حال‌حاضر، ترامپ و دامادش هستند که بن‌سلمان را در قدرت نگاه داشته‌اند و از پادشاهی او حمایت می‌کنند.»

استاد دانشگاه جورج واشنگتن آمریکا افزود: «از آنجا که معادلات قدرت در آمریکا تغییر می‌کند و هر یک از دموکرات‌ها و جمهوریخواهان، از یک جریان یا فرد خاص حمایت می کنند، بن‌سلمان سعی دارد از طریق استحکام پیوند خود با اسرائیل و نتانیاهو، تضمین‌هایی را برای بقای خود در قدرت (در صورت شکست ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر) دریافت کند. اما این محاسبه نیز نمی‌تواند درنهایت به سود بن‌سلمان و همراهانش تمام شود.»

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو