پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پرواز هواپیمای تجسسی آمریکایی در نزدیکی بندر شانگهای

تاریخ خبر: // کد خبر: 317432 // // //


پرواز هواپیمای تجسسی آمریکایی در نزدیکی بندر شانگهای

به نوشته روزنامه «تایمز ایندیا» به نقل از رسانه‌های چینی همزمان با تشدید تنش بین آمریکا و چین، یکی از هواپیماهای نظامی ایالات متحده با پرواز به سمت بندر «شانگهای» به مسافت 76.5 کیلومتری این بندر رسید که نزدیکترین فاصله به چین طی سالهای اخیر است.


پرواز هواپیمای تجسسی آمریکایی در نزدیکی بندر شانگهای

به نوشته روزنامه «تایمز ایندیا» به نقل از رسانه‌های چینی همزمان با تشدید تنش بین آمریکا و چین، یکی از هواپیماهای نظامی ایالات متحده با پرواز به سمت بندر «شانگهای» به مسافت 76.5 کیلومتری این بندر رسید که نزدیکترین فاصله به چین طی سال های اخیر است.

بر اساس این گزارش، طی یک ماموریت هوایی در روز یکشنبه یک فروند هواپیمای ضد زیر دریایی «پوسیدان-8» و یک فروند هواپیمای تجسسی «ایی جی-3» با گذر از تنگه تایوان نزدیک ساحل «ژی جیانگ» و«فوجیان» پرواز کردند.

در این ماموریت هواپیمای پوسیدان-8 آمریکا با حمایت ناوشکن «یو اس اس رافائل پرالتا» به بندر شانگهای نزدیک شد. این هواپیما با پرواز به سوی شانگهای  در فاصله 76.5 کیلومتری  این بندر قرار گرفت. این نزدیکترین مسافت از سوی یک هواپیمای نظامی آمریکایی محسوب می‌شود که طی سال‌های گذشته به قلمروی چین نزدیک شده است.

به نوشته این منبع خبری، این دوازدهمین روز متوالی از پرواز هواپیماهای نظامی آمریکا نزدیک سواحل چین است. طی روزهای گذشته نیروی دریای چین در یک نوبت به یک فروند هواپیمای نظامی آمریکایی هشدار کرده و اعلام می‌کند که این هواپیما باید فورا منطقه را ترک کند و گرنه از سوی جنگنده‌های چینی رهگیری می‌شود.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا چندی قبل در پیامی در توئیتر بار دیگر موضع ستیزه‌جویانه‌ای علیه چین گرفت. وی در این پیام توئیتری نوشت: «سیاست ایالات متحده کاملا شفاف است،‌ دریای چین جنوبی (متعلق) به امپراتوری دریایی چین نیست.»

سخنگوی وزارت خارجه چین نیز به اظهارات ضد چینی وزیر خارجه آمریکا پاسخ داد و اقدامات او را به مورچه‌ای تشبیه کرد که قصد تکان دادن درختی را دارد.

سوخو-۲۷ روسیه هواپیمای «پوسیدان-۸ » آمریکا را رهگیری کرد

وزارت دفاع روسیه از رهگیری موفق یک فروند جنگنده خود علیه یک هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز دریای سیاه خبر داد.

به نوشته خبرگزاری رویترز»» بنابر اعلام وزارت دفاع روسیه، یک فروند جنگنده «سوخو-۲۷» روسیه روز دوشنبه موفق شد یک فروند هوایمای تجسسی آمریکا از نوع «پوسیدان-۸» را بر فراز دریای سیاه رهگیری کند.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه خود افزوده که هواپیمای جاسوسی آمریکا با مشاهده سوخو-۲۷ روسیه و تغییر مسیر از مرزهای روسیه دور شد.

پدافند هوایی ناوگان دریای سیاه و دریای بالتیک روسیه،  چهارشنبه گذشته نیز هواپیماهای شناسایی آلمان و آمریکا را ردیابی و رهگیری کرد.  پیش‌تر نیز جنگنده‌های روسی موفق شده بودند طی یک پرواز اضطراری یک فروند پهپاد «ام کیو۹ ریپر»  را حین پرواز بر فراز آب‌های بین‌المللی در دریای سیاه شناسایی و رهگیری کنند. ام‌کیو-۹ ریپر، پهپادی تجسسی  با قابلیت حمل موشک و پرواز خودکار است که در نیروی هوایی آمریکا در حال فعالیت است.

«آلکساندر گروشکو»، معاون وزیر خارجه روسیه چندی  در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» از تقویت احتمالی مرزهای غربی این کشور خبر داد.  گروشکو گفت اگر لازم باشد مسکو مرزهای غربی خود را در پاسخ به جابه‌جایی‌ نیروهای ناتو  تقویت می‌کند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس / اسپوتنیک ایران / مشرق


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو