پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | «استقامت» در سطح سیاره سرخ چه خواهد کرد؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 317533 // // //


«استقامت» در سطح سیاره سرخ چه خواهد کرد؟

جدیدترین کاوشگر مریخ ناسا به نام «استقامت» پنجشنبه ۳۰ ژوئیه (۹ مرداد) زمین را به مقصد سیاره سرخ ترک خواهد کرد.


«استقامت» در سطح سیاره سرخ چه خواهد کرد؟

پایگاه اینترنتی سازمان فضایی آمریکا (ناسا)، امروز سه شنبه اعلام کرد: کاوشگر «استقامت»”(Perseverance) که به اندازه یک خودرو است، بخش مهمی از ماموریت ۲.۷ میلیارد دلاری «مریخ ۲۰۲۰» این سازمان محسوب می‌شود.

قرار است استقامت پنجشنبه هفته جاری در یک بازه زمانی دو ساعته که از ساعت ۷:۵۰ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی باز می‌ شود، روانه سیاره سرخ شود. این فضاپیما سوار بر موشک «اطلس ۵» از پایگاه فضایی «کیپ کاناورال» در فلوریدا به فضا خواهد رفت.

طبق اعلام ناسا، اگر «استقامت» در روز تعیین شده پرتاب شود، در تاریخ ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ روی سطح مریخ فرود خواهد آمد. این تاریخ حتی با تعویق پرتاب همچنان حفظ می‌شود؛ زیرا به برنامه‌ریزان ماموریت کمک می‌کند تا شرایط روشنایی و دما را در محل فرود پیش ‌بینی و همچنین اطمینان حاصل کنند که ماهواره ‌های مدارگرد مریخ برای مشاهده و انتقال اطلاعات به زمین در دسترس هستند.

جستجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در مریخ

«استقامت» از هفت ابزار خود برای توصیف سطح شناسی دهانه «جزرو» و جستجوی نشانه‌هایی از حیات باستانی در مریخ در شعاع ۴۵ کیلومتری سنگ‌های این دهانه که میلیاردها سال پیش میزبان یک دریاچه و یک دلتای رودخانه‌ای بوده است، استفاده خواهد کرد.
این ربات ۶ چرخ همچنین چند نمونه از مکان ‌های قابل مطالعه و امیدوارکننده جمع‌آوری و ذخیره می‌ کند. این نمونه ‌ها سپس در عملیاتی که توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا انجام خواهد شد، به زمین آورده خواهند شد و محققان در آزمایشگاه ‌های سراسر جهان، آنها را با جزئیات کامل بررسی می‌کنند و به دنبال نشانه‌هایی از زندگی و سرنخ‌هایی در مورد تاریخ تکامل سیاره سرخ در آنها خواهند گشت.

فراهم کردن زمینه برای ماموریت‌های سرنشین‌دار به مریخ

استقامت همچنین قصد دارد زمینه‌هایی را برای ماموریت‌های سرنشین دار به سیاره سرخ که ناسا می‌خواهد در دهه ۲۰۳۰ آن را انجام دهد، فراهم کند. به عنوان مثال، استقامت نیز مانند مریخ نورد «تیان ون-۱» چینی ‌ها مجهز به رادارهای نفوذپذیر به زیر سطح مریخ برای یافتن یخ-آب است. همچنین یکی دیگر از ابزارهای مریخ نورد ناسا موسوم به MOXIE از جو نازک مریخ که دارای ۹۵ درصد کربن دی اکسید است، اکسیژن تولید می‌کند.

اولین کاوش هوایی در دنیای فرازمینی

ابزار MOXIE تنها نمایش فناوری کاوشگر استقامت نیست؛ چرا که این مریخ نورد به یک هلیکوپتر ۱.۸ کیلوگرمی به نام «نبوغ» (Ingenuity) نیز مجهز است که در زیر این کاوشگر تعبیه شده و به سیاره سرخ سفر می‌کند. نبوغ پس از فرود روی سطح مریخ، آزاد خواهد شد و چند پرواز آزمایشی کوتاه را در آسمان مریخ انجام می‌دهد تا اولین کاوش هوایی در دنیای فرازمینی را رقم بزند.

استقامت نخستین صدای مریخ را به زمین مخابره می‌کند

با وجود اینکه تاکنون هشت ماموریت روانه مریخ شده‌اند اما هنوز هیچ صدایی به طور مستقیم از این سیاره به زمین مخابره نشده است؛ این موضوع به زودی با ارسال مریخ نورد «استقامت» به سیاره سرخ تغییر خواهد کرد.

استقامت به دو میکروفن برای ضبط صدای سیاره سرخ مجهز است. میکروفن اول بخشی از سیستم EDL (ورود، کاهش ارتفاع و فرود) است که فرود امن استقامت را بر سطح مریخ تضمین می‌کند. صدای فرود این مریخ نورد با تصاویر دوربین ‌های آن جفت می شود تا نخستین تجربه یک تصویر همراه با صدا را از فرود یک ماموریت بر سطح مریخ داشته باشیم. میکروفن دوم نیز یک نسخه بهبود یافته از ابزار اندازه گیری لیزری SuperCam تعبیه شده روی مریخ نورد «کنجکاوی» است.

استقامت از سیستم ChemCam دقیقاً مانند نسخه قدیمی خود روی سطح سیاره سرخ استفاده خواهد کرد. ChemCam از شلیک لیزر مادون قرمز برای گرم کردن و تبخیر سنگ ها و خاک مریخ استفاده می کند. همین‌طور که لیزر کار خود را انجام می‌دهد، یک دوربین، ترکیب شیمیایی مواد تبخیر شده را تجزیه و تحلیل کرده و به دنبال ترکیبات آلی می‌شود. اما صدایی که از این سنگ‌های در حال متلاشی شدن در می‌آید، می‌تواند به محققان  سرنخ هایی راجع به ترکیب آنها بدهد. این میکروفن خارجی همچنین صدای محیط را در حالی که این مریخ نورد در حال گشت و گذار در مریخ است، ضبط می‌کند و این یک مزیت دیگر برای محققان به همراه دارد.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو