پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | مسافران آسمان؛ کتابی در رثای مسافران پرواز تهران- یاسوج

تاریخ خبر: // کد خبر: 318806 // // //


مسافران آسمان؛ کتابی در رثای مسافران پرواز تهران- یاسوج

مسافران آسمان عنوان کتابی است در رثای مسافران پرواز تهران- یاسوج بهمن 1396. این عنوان هم حکایت از آسمانی شدن این افراد دارد و هم اشاره دارد به این‌که آنان مسافران شرکت هواپیمایی آسمان بودند.


مسافران آسمان؛ کتابی در رثای مسافران پرواز تهران- یاسوج

مسافران آسمان عنوان کتابی است در رثای مسافران پرواز تهران- یاسوج بهمن 1396. این عنوان هم حکایت از آسمانی شدن این افراد دارد و  هم اشاره دارد به این‌که آنان مسافران شرکت هواپیمایی آسمان بودند.
سانحه دلخراش جان باختن 66  مسافر این پرواز که غالبا از افراد زبده و نخبه بودند، باعث شده بود که در فضای مجازی بازتاب وسیعی داشته باشد و بر عواطف مردم نیز بسیار تأثیرگذار بود. به فاصله‌ی مدتی که لاشه‌ هواپیما یافت نمی‌شد، چه دست‌ها که به آسمان بلند نبود و برای رهایی این عزیزان از دام مرگ و پناه‌گرفتن هواپیما در جایی امن صمیمانه دعا نمی‌کرد؛ اما در نهایت با قطعی‌شدن موضوع سقوط هواپیما و جان‌باختن مسافران آسمان، اندوهی ماندگار در قلب همه به یادگار ماند؛ به گونه‌ای که هرکس توان گفتن داشت، تأثر درونی خویش را در قالب شعری یا متنی به نگارش درآورد.
تأثیرگذاری این حادثه و بسیاری این سخنان باعث شد که نگارندگان در صدد آن برآیند تا این نوشته‌ها را اعم از شعر و نثر در حد امکان جمع‌آوری کنند؛ برای این‌که هم یاد آن یاران در خاطرها بپاید و هم این دل‌گویه‌ها که نمودگاری فرهنگی است، جاودان بماند. برای گردآوری این متن‌ها تنها راهی که در پیش رو داشتیم آن بود که از طریق شبکه‌های مجازی فراخوان دهیم. در مدت‌زمانی که بالغ بر یک سال و چندماه بود؛ مطالب کتاب به گونه‌های مختلفی چون فایل‌های ورد و پی‌دی‌اف، پیام‌های متنی و تصویری و فایل‌های صوتی و تصویری به دستمان رسید. اهتمام نگارندگان برای گردآوری اشعار و دل‌نوشته‌ها تا آن‌جا بود که حتی فایل‌های صوتی و تصویری مربوط به این حادثه را نیز به متن برگرداندند؛ البته در این میان شاعران و نویسندگانی هم بودند که با آن‌ها مستقیماً در ارتباط بودیم و مطالبشان را جمع‌آوری کردیم.
اشعاری که در این‌باره به دست آمد، فراوان و متنوع بود: از نو و سنتی، قوی و ضعیف، کوتاه و بلند، اشعار با نام و بی‌نام گرفته تا اشعاری که به زبان ترکی و لری بود و چون هدف ما ترسیم عواطف صمیمانه‌ی مردم بوده است، جز مواردی اندک در پی داوری این اشعار یا جداکردن غث و سمین آن نبوده‌ایم.
افزون بر بخش اشعار و دلنوشته‌ها، زندگی‌نامه‌ جان‌باختگان این سانحه بخش دیگری ازکتاب است که خالی از لطف نیست و گاه دربردارنده‌ی نکاتی خواندنی و جالب و آموزنده است. برای تنظیم مطالب مربوط به این بخش با دشواری‌های بسیار و پی‌گیری‌های مداوم شماره تماس مربوط به بازماندگان این افراد به دست آمد و در نشست‌هایی که با برخی از خانواده‌های این عزیزان صورت گرفت، مطالب مورد نظر جمع‌‌آوری شد.
این کتاب، اثری فرهنگی است، افزون بر اینکه یادمان 66 مسافر پرواز نافرجام تهران-یاسوج است و یاد و خاطره آنها گرامی داشته شده است، به معرفی 224 نفر از کسانی که ذوق شعری و نثر‌نویسی دارند، پرداخته‌ایم، یعنی شعر و دلنوشته آنها در این کتاب چاپ شده است.
گر خطا گفتیم اصلاحش تو کن
مصلحی تو ای تو سلطان سخن
کیمیا داری که تبدیلش کنی
گرچه جوی خون بود نیلش کنی
سید علی‌سینا رخشنده‌مند  (مدرس دانشگاه‌های تهران – عضو بنیاد ملی نخبگان ایران)
 زهرا حسینی (عضو هیئت علمی دانشگاه جهرم)
*جهت دریافت این کتاب با شماره تلفن های زیر تماس حاصل فرمایید:*
تهران: ۰۹۱۲۷۶۰۷۸۱۸
شیراز: ۰۹۳۶۷۷۴۶۶۹۱
گچساران: ۰۹۱۷۳۴۲۷۸۴۵ کتابفروشی داریوش
یاسوج: ۰۹۱۷۷۴۱۵۵۸۰
سی سخت: ۰۹۱۷۱۴۵۷۴۷۱
دهدشت: ۰۹۱۷۷۴۴۸۲۰۴
کتابفروشی قهرمانی دهدشت: ۰۹۱۷۷۴۴۰۲۶۴
کتابفروشی اوستا دهدشت: ۰۹۱۷۳۴۴۰۹۷۸
چرام: ۰۹۳۸۲۶۶۷۵۰۰
لنده: ۰۹۱۷۳۴۲۴۳۷۹
لیکک:۰۹۱۷۷۴۴۸۰۴۵۰
 قلعه رئیسی: ۰۹۱۷۸۴۴۱۵۰۷
دیشموک: ۰۹۱۷۱۴۹۴۱۱۵
سرفاریاب: ۰۹۱۷۸۱۶۸۸۶۰

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت ندای کهگیلویه و بویر احمد


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو