پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اطلاعاتی در خصوص نرخ اضافه بار و جریمه کنسلی بلیط هواپیمایی ماهان

تاریخ خبر: // کد خبر: 320122 // // //


اطلاعاتی در خصوص نرخ اضافه بار و جریمه کنسلی بلیط هواپیمایی ماهان

بعضی اوقات ممکن است به‌دلیل شرایطی که از قبل احتمال آن را نمی‌دادیم، مجبور شویم سفری حتی بسیار مهم را کنسل کنیم و نتوانیم خود را به آن برسانیم. در شرایط پیش‌آمده علاوه‌بر ناراحتی که از کنسلی بلیط مان داریم، یک‌سری شرایط اداری را باید طی کنیم تا بتوانیم هزینه پرداخت‌شده برای بلیط را مسترد کنیم. همچنین اضافه بار و مواردی به‌این‌شکل نیز از مسائل مهمی هستند که درعقیده بعضی افراد مهم به‌نظر نمی‌رسند؛ اما به‌گونه‌ای هستند که درنظر گرفتن آن بسیار مهم است. در این مطلب به شرایط و قوانین کنسلی بلیط و نرخ اضافه بار هواپیمایی ماهان پرداخته‌ شده است.


اطلاعاتی در خصوص نرخ اضافه بار و جریمه کنسلی بلیط هواپیمایی ماهان

بعضی اوقات ممکن است به‌دلیل شرایطی که از قبل احتمال آن را نمی‌دادیم، مجبور شویم سفری حتی بسیار مهم را کنسل کنیم و نتوانیم خود را به آن برسانیم. در شرایط پیش‌آمده علاوه‌بر ناراحتی که از کنسلی بلیطمان داریم، یک‌سری شرایط اداری را باید طی کنیم تا بتوانیم هزینه پرداخت‌شده برای بلیط را مسترد کنیم. اگر از جزییات آن اطلاع نداشته باشیم، استرداد پرواز، می‌تواند به‌اندازه ازدست‌دادن سفر ناخوشایند باشد. درادامه به شرایط و قوانین کنسلی بلیط هواپیما ماهان پرداخته‌ شده است.

قوانین و مقررات سیستم خرید بلیط هواپیما ماهان

همه تراکنش‌های خرید بلیت در این سایت مشمول قوانین جاری تجارت الکترونیک بوده و هرگونه تخلف تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. خریدار اظهار می‌کند که از همه قوانین و مقررات خرید بلیت آگاهی کامل دارد. خرید بلیت در وب‌سایت فروش اینترنتی هواپیمایی ماهان مانند دیگر ایرلاین‌ها فقط با کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب امکان‌پذیر خواهد بود. اگر کارت‌بانکی شما مشکلی نداشته باشد، در خرید بلیط هواپیما ماهان دچار دردسر نخواهید شد.

بلیط نمی‌تواند به شخصی غیر از خریدار انتقال داده شود. شرایط گفته‌شده در بلیط، به‌معنی مفاد قرارداد میان شرکت هواپیمایی و خریدار بلیط است. صدور بلیط از شرکت هواپیمایی برای مسافر نشان می‌دهد که مسافر همه شرایط و قوانین وضع‌شده از طرف شرکت هواپیمایی ماهان را پذیرفته است.

کلاس‌های پروازی هواپیمایی ماهان ایر

کلاس‌های پروازی در ماهان ایر به دو دسته «کلاس اکونومی» و «کلاس بیزنس» تقسیم می‌شود:

کلاس اکونومی: شرکت ماهان پروازهایی با نام کلاس اکونومی یا اقتصادی دارند که خدمات معمولی در این بخش ارائه می‌شود. در این نوع کلاس، معمولا ۳۱ صندلی برای مسافران وجود دارد که در مقایسه با هواپیمایی‌های دیگر، فضای بازتری را شامل می‌شود. با خرید بلیط هواپیما ماهان حتما پیش از سفر باید این نکات را رعایت کنید.

کلاس بیزنس: در پروازهای خارجی کلاس بیزنس یا همان کلاس تجاری انجام می‌شود؛ که ماهان ایر آن‌ها را با کیفیت بالایی انجام می‌دهند. مسافران با غذاهای ویژه ایرانی و بین‌المللی و نوشیدنی‌های مختلف پذیرایی می‌شوند.

شرایط کنسلی

درصورت اعلام کنسلی از طرف هواپیمایی ماهان، یک‌بار، امکان جابه‌جایی رایگان به اولین پرواز موجود روی نرخ خریداری‌شده در همان مسیر بلیط کنسلی، توسط تیم پشتیبانی وب‌سایت ماهان وجود دارد؛ در غیراین‌صورت، با تیم پشتیبانی تماس بگیرید.

در پروازهای دوطرفه داخلی، درصورت اعلام کنسلی یا تاخیر بیش از دو ساعت یکی از مسیرهای پروازی از طرف شرکت هواپیمایی، مسافر وظیفه دارد برای تعیین تکلیف مسیر باقی‌مانده دربازه 24 ساعت از زمان اطلاع‌رسانی شرکت هواپیمایی با تیم پشتیبانی وب‌سایت ارتباط برقرار کند.

درباره بلیط‌های دو طرفه خارجی، اگر قصد کنسلی یکی از مسیرهای پروازی را دارید، سیستم نرخ بلیط یک‌طرفه مورداستفاده را با شما محاسبه خواهد کرد. درصورت دوطرفه‌بودن بلیط خارجی و عدم‌استفاده از مسیر رفت (جاماندن از پرواز مسیر رفت)، سیستم مسیر برگشت شما را کنسل می‌کند.

شرایط:

1. درخواست هرگونه خدمات ویژه فقط تا 48 ساعت مانده به زمان پرواز امکان‌پذیر خواهد بود، همچنین درروزهای کاری پیش از تعطیلات رسمی و روزهای پنجشنبه تا ساعت 12 ظهر می‌توانید خدمات ویژه را سفارش دهید.

2. درصورت تغییر تاریخ پرواز، ثبت مجدد درخواست ترانسفر فرودگاهی برمبنای تاریخ جدید، در سیستم برای ارائه خدمات الزامی است. درصورت نیاز به هماهنگی بیشتر می‌توانید، با تلفن 021-48384029 یا باشرکت پاکرو به‌شماره تلفن 1884 تماس بگیرید.

3. حتما دقت کنید که عدم‌نمایش سرویس موردنظر در مرحله انتخاب خدمات ویژه، به‌معنی تکمیل ظرفیت یا عدم ارائه آن در پرواز انتخاب‌شده است. هواپیمایی ماهان هیچ‌گونه قراردادی با شرکت‌های هواپیمایی دیگر درباره ادامه مسیر پروازهای بین‌المللی ندارد.

4. پرواز بین‌المللی به پرواز بین‌المللی (به‌عنوان مثال IKA-IKA) سه ساعت

5. پرواز بین‌المللی به پرواز داخلی (به‌عنوان مثال IKA-THR) پنج ساعت

6. پرواز داخلی به پرواز بین‌المللی (به‌عنوان مثال THR-IKA) پنج ساعت

7. پرواز داخلی به پرواز داخلی (به‌عنوان مثال THR-THR) دو ساعت

مسافر هنگام کنسلی بلیط باید بداند درصورت تغییر شماره تلفن‌همراه یا آدرس پست الکترونیکی، برای اصلاح آن باید با تلفن پشتیبانی سایت تماس بگیرد. زمان استرداد وجه بلیط بعد از لغو آن توسط کاربر روی سایت به‌شکل اتوماتیک طی 72 ساعت بانکی به همان شماره کارتی که خرید با آن انجام شده، مسترد می‌شود. همچنین باید بدانید آخرین زمان برای تغییر تاریخ و کنسلی بلیط هواپیما ماهان برای پروازهای داخلی سه ساعت و پروازهای خارجی حداکثر پنج ساعت پیش از ساعت پرواز است.

علاوه‌برآن در همه پروازهای هواپیمایی ماهان (داخلی و خارجی)، قوانین تغییر تاریخ، کنسلی بلیط و حداکثر بار مجاز باتوجه به کلاس نرخی، تغییر می‌کند. مطالعه قوانین برای خرید بلیط هواپیما ماهان هنگام خرید، پیش از پرداخت نهایی، در قسمت جمع کل که به رنگ سبز در سایت ماهان مشخص شده، الزامی خواهد بود. درنهایت باید گفت تغییر تاریخ یا کنسلی بلیط‌هایی که از طریق وب‌سایت ماهان خریداری شده، صرفا توسط شخص مسافر و ازطریق سایت امکان‌پذیر است.

همچنین لازم به‌ذکر است در زمان تاخیر بیش از دو ساعت در مسیرهای داخلی و چهار ساعت تاخیر در مسیرهای خارجی یا ابطال پرواز توسط هواپیمایی ماهان، درصورت عدم‌استفاده از بلیط، طبق درخواست و انصراف مسافر از پرواز، پس از تماس با تیم پشتیبانی خرید اینترنتی، همه بهای بلیط مسترد می‌شود. باید همه این نکات را بدانید و هنگام خرید بلیط هواپیما ماهان آن‌ها را درنظر داشته باشید.

نرخ اضافه بار پرواز ماهان

اضافه بار و مواردی به‌این‌شکل از مسائل مهمی هستند که درعقیده بعضی افراد مهم به‌نظر نمی‌رسند؛ اما به‌گونه‌ای هستند که درنظرگرفتن آن بسیار مهم است. اگر شرایط اضافه بار هواپیما را رعایت نکنید، احتمال زیاد دچار مشکل خواهید شد.

اگر شما این مسئله را مهم ندانید، ممکن است برای شما مشکلاتی به‌وجود بیاورد و استرس زیادی ایجاد کند؛ تاجایی‌که ممکن است موجب جاماندن یا لغو سفر شما شود. درادامه اضافه بار شرکت هواپیمایی ماهان را برای شما توضیح می‌دهیم.

هزینه اضافه بار و میزان بار مجاز ایرلاین‌های داخلی:

در سفرهای هوایی داخلی، شما می‌توانید حداکثر ۲۵ کیلوگرم بار در کلاس اکونومی همراه داشته باشید. البته این میزان بار در کلاس‌های بالاتر هواپیمایی‌های ایران‌ایر و ماهان به ۴۰ و ۵۰ کیلوگرم افزایش یافته است.

میزان بار مجاز ایرلاین‌های داخلی پروازهای اکونومی را ۳۰ کیلوگرم درنظر گرفته‌اند. میزان بار مجاز ایرلاین‌های داخلی پروازهای اکونومی برای بار دستی داخل کابین پنج کیلوگرم است. میزان بار مجاز ایرلاین‌های داخلی پروازهای بیزینس کلاس یا پرواز تجاری ۴۰ کیلوگرم خواهد بود. میزان بار مجاز ایرلاین‌های داخلی پروازهای بیزینس کلاس یا پرواز تجاری بار دستی داخل کابین هفت کیلوگرم است.

میزان بار در ایرلاین‌های خارجی

درباره میزان بار مجاز ایرلاین‌های خارجی تا ۳۰ کیلوگرم بار مجاز هستید. بعضی از ایرلاین‌ها میزان بار مجاز را به ۴۰ کیلوگرم افزایش داده‌اند؛ اما یادتان باشد که اگر می‌توانید ۴۰ کیلو بار داشته باشید، حتما باید آن را در دو چمدان تقسیم کنید.

قوانین اضافه بار در پروازهای داخلی و خارجی هواپیمایی ماهان

میزان بار مجار در پروازهای داخلی این کلاس پروازی، ۲۵ کیلوگرم و در پروازهای خارجی تا ۴۰ کیلوگرم درنظر گرفته شده است. همچنین هر مسافر پرواز خارجی و داخلی در کلاس عادی می‌تواند چمدان کوچک یا ساک‌دستی خود را تا وزن پنج کیلوگرم داخل هواپیما ببرد. این میزان برای پروازهای داخلی و خارجی کلاس بیزینس هفت کیلوگرم است.

هزینه اضافه بار چقدر است؟

در خطوط هوایی ایران مانند دیگر خطوط هوایی اکثرا مقصد، وزن و تعداد بسته‌های باری در مشخص‌کردن میزان بار مجاز تاثیر می‌گذارد. گاهی‌اوقات شکل بسته‌بندی بسته و ابعاد آن ممکن است شما را مشمول هزینه اضافه بار کند. قبل از خرید بلیط هواپیما ماهان حتما باید اطلاعات درمورد اضافه بار داشته باشید تا هنگام سفر دچار مشکل نشوید.

باید بدانید حداکثر وزن مجاز هر بسته نباید بیشتر از ۳۲ کیلوگرم و حداکثر جمع ابعاد آن ۱۵۸ سانتی‌متر باشد. به‌طور میانگین نرخ اضافه بار برای هر کیلوگرم بار برابر با یک درصد قیمت بلیط در همان مسیر است و مبلغ دقیق آن برحسب قیمت بلیط،‌ طول پرواز و کلاس پرواز شما محاسبه خواهد شد.

میزان بار دستی در ایرلاین‌های ایرانی و خارجی

درحالی‌که ایرلاین‌هایی مثل ماهان و ایران ‌ایر حداکثر بار را برای کلاس اکونومی ۳۰ کیلوگرم همراه پنج کیلوگرم بار دستی داخل کابین و برای بیزنس کلاس ۴۰ کیلوگرم بار و هفت کیلو داخل کابین درنظر گرفته‌اند، ایرلاین اروپایی KLM وزن مجاز را برای کلاس اکونومی یک چمدان ۲۳ کیلویی و دو چمدان ۲۳ کیلویی برای بیزنس اعلام کرده است.

لوفت‌هانزا نیز به مسافران کلاس اکونومی اجازه حمل یک چمدان ۲۳ کیلویی، برای کلاس پرمیوم اکونومی دو چمدان ۲۳ کیلویی، برای کلاس بیزنس دو چمدان ۳۲ کیلویی و در فرست‌کلاس سه چمدان ۳۲کیلویی را می‌دهد.

مسافران قطر‌ایرویز و امارات در کلاس اکونومی مجاز به داشتن بار حداکثر ۳۰ کیلویی و کیف دستی هفت کیلویی، در بیزنس‌کلاس ۴۰ کیلو بار و باردستی ۱۵ کیلویی و در فرست‌کلاس ۵۰ کیلو بار و باردستی معادل دو کیف دستی ۱۵ کیلویی هستند.

میزان بار مجاز هواپیمایی ترکیش در قسمت اکونومی یا کامفورت‌کلاس، ۲۰ کیلو بار و برای مسافران بیزنس ۳۰ کیلوگرم است. در همه کلاس‌های پروازی این ایرلاین مسافران می‌توانند هشت کیلو بار داخل کابین ببرند.

با خرید بلیط هواپیما ماهان باید درمورد نرخ اضافه بار پرواز ماهان اطلاعات کامل داشته باشید و بدانید که آیا می‌توانید این خدمات را داشته باشید یا خیر. با اطلاعاتی که در این مطلب به شما ارائه شده، اکنون بهتر می‌توانید درباره بارتان تصمیم گرفته و سفر خود را راحت‌تر انجام دهید. برای خرید بلیط هواپیما ماهان می‌توانید سری به سایت علی‌بابا بزنید و این بلیط را با قیمتی مناسب تهیه کنید.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از نامه نیوز / شفاف


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو