پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ثبت رکوردهای صادراتی جدید فرودگاه شهید بهشتی اصفهان در روزهای کرونایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 320166 // // //


ثبت رکوردهای صادراتی جدید فرودگاه شهید بهشتی اصفهان در روزهای کرونایی

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان گفت: شرکت‌های صادراتی با برخورداری از نیروهای جوان و فعال بیش از 60 درصد محصولات ارسالی به کشورهای هدف را از فرودگاه شهید بهشتی صادر می‌کند.


ثبت رکوردهای صادراتی جدید فرودگاه شهید بهشتی اصفهان در روزهای کرونایی

احمدرضا همتی پیش از ظهر امروز در سلسله نشست‌های مجازی علمی با موضوع پیامدهای ناشی از کرونا در حوزه کسب‌وکار که این هفته به بخش محصولات کشاورزی اختصاص داشت اظهار کرد: این بیماری موذی و به نوعی مخرب در بخش کشاورزی هم همچون دیگر بخش‌ها مشکلاتی را به وجود آورده است.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: اگر نگاهی به آمار شود، شاهد آن خواهیم بود که در ماه‌های ابتدایی سال یعنی فروردین و اردیبهشت، به دلیل شیوع این بیماری و فشار ناشی از تحریم‌ها، آمار قابل‌توجه نبوده و در مجموع با کاهش ۸۰ درصدی مواجه بوده‌ایم، اما ظرف دو ماه اخیر وضعیت بهبود پیدا کرده است.

وی با اشاره به وضعیت صادرات محصولات کشاورزی ادامه داد: ۱۳ اقلیم در دنیا وجود دارد و کشور ما ۱۰ اقلیم از این تعداد را دارا است و این نعمت بزرگی است که در اختیار ما قرار گذاشته شده و با مشکلاتی که ناشی از کم‌آبی و خشک‌سالی در کل کشور پیش آمده در بخش کشاورزی بیشتر از ۱۲۰ میلیون تن تولیدات داریم که این از افتخارات ما است و اگر می‌بینیم مشکلات ما بیش از این نیست دلیل آن این است که در بخش کشاورزی گام گسترده‌ای در بخش کشاورزی برداشته شده است.

همتی تصریح کرد: یکی از منابع اصلی ما در استان اصفهان، رودخانه زاینده‌رود بود که در چند سال اخیر به دلیل خشک‌سالی و کم‌آبی با مشکلات جدی رو به رو بوده‌ایم اما با این حال شرایط استان اصفهان خوب است، این خوب بودن به معنای این نیست که نمی‌تواند بهتر از این باشد، از همین رو باید برنامه‌هایی را تعیین و تمهیداتی را در نظر گرفت تا از وضعیت فعلی هم فراتر برویم.

بازار باید به بخش تولید بگوید چه طور تولید کند

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان با اشاره به اهمیت برقراری الگو کشت در حوزه عرضه و تقاضا عنوان داشت: تا سیاست و الگو کشت برقرار نشود، نمی‌توان انتظار داشت کشاورز و یا تولیدکننده با نگاه خودش درست عمل کند، از همین رو جاری کردن این سیاست، بومی‌سازی بر اساس مدل‌های موجود در دنیا و هدایت تولیدکننده بر اساس الگو کشت بر عهده دستگاه کشاورزی و جهاد کشاورزی است، بنابراین بازار باید به بخش تولید بگوید چه طور تولید کند نه تولید به بازار و تا این اتفاق نیافتد مشکلات باقی خواهد ماند.

وی با اشاره به تمهیدات صورت گرفته در ایام کرونا به‌خصوص در پیک دوم تأکید کرد: اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی باهدف فراخوان سه مجموعه تولیدکنندگان شاخص، توزیع‌کنندگان و صادرکنندگان از سال 1380 ثبت اتاق ایران شده است چرا که باور داریم اگر تولید شکل بگیرد باید در بخش‌های دیگر پخش شود.

همتی ادامه داد: از همین رو اگر درست نگاه کنیم، منافع مشترکی این سه گروه را پیوند داده است، اگر بخواهیم در تولید، توزیع و مخصوصاً صادرات حرف برای گفتن داشته باشیم باید از تجارب دیگر کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته در این عرصه استفاده و بومی‌سازی کنیم و باوجود تمام مشکلات چشم آن‌ها هم به ما است تا از تجارب ما استفاده کنند.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان یادآور شد: در طول این 20 سال بر روی 3 پروژه کارشده که نخستین پروژه پایانه صادرات بار هوایی در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان بود چراکه به دلیل فسادپذیری محصولات کشاورزی باید از حمل سریع برای بازارهای هدف استفاده شود.

وی گفت: باوجود اینکه این صنعت در جهان بیش از ۹۰ سال قدمت دارد در ایران حدود ده سال است که مورد استفاده قرار می‌گیرد همچنین اهمیت این موضوع از آن جهت است که در صورت ارسال محصولات کشاورزی با راهی از طریق غیر از هوایی، چند روز زمان خواهد برد، آن هم در شرایطی که قیمت‌ها در طول یک روز هم چند با تغییر داشته است.

دولت و بخش خصوصی باید در کنار یکدیگر قرار گیرند

همتی ادامه داد: اگر دو مجموعه دولت و بخش خصوصی در کنار یکدیگر قرار نگیرند هیچ اتفاق مثبتی در حوزه محصولات کشاورزی رخ نخواهد داد، البته این موضوع که باید بخش خصوصی به خود اتکا کرده و وارد میدان شود، صحیح است اما در جاهایی همچون فرودگاه به دلیل ضوابط و مقررات خاص خود، بدون همکاری و همیاری دولت امکان ورود بخش خصوصی وجود ندارد، بر همین اساس طرح خود را برای پایانه صادرات بار هوایی در قالب کارگروه توسعه صادرات استان اصفهان مطرح کردیم و نهایتاً با همکاری و همیاری دستگاه‌های دولتی این طرح به ثمر نشست.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان اذعان داشت: فاصله بین دولت و ملت باید کمتر و در عین حال پیوندشان محکم‌تر شود که این اتفاق در استان اصفهان افتاده و ثمرات آن را شاهد هستیم.

وی خاطرنشان کرد: البته در بحث صادرات اصفهان مقام پنجم یا ششم کشور را دارد که این امر اصلاً شایسته استان اصفهان نیست و دلیل آن هم این است که استان‌های دارای مرز مشترک زمینی با بازارهای هدف مانند استان‌های آذربایجان، خراسان و حتی سیستان و بلوچستان وضع مناسب‌تری دارند و اصفهان به دلیل حضور در مرکز کشور، از این جهت دچار مشکل است.

همتی با بیان اهمیت توجه به حمل و نقل هوایی محصولات کشاورزی ابراز داشت: اگر استان اصفهان می‌خواهد در زمینه توسعه صادرات در تمامی بخش‌ها موفق باشد باید توجه کرد ارتباط با بازارهای هدف صرفاً از طریق راه هوایی امکان‌پذیر است که در این صورت می‌توان به سرعت محصولات خود را به بازارهای هدف رسانده و رقبا را کنار بزنیم.

ترکیه بازارهای منطقه ما را در اختیار دارد

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان افزود: طی 20 سال اخیر تولیدات به دلیل تحریم فقط با نگاه به داخل بوده است و با چنین نگاه نمی‌توان انتظار حضور در بازارهای جهانی را داشت، ترکیه در حال حاضر سالانه در حدود 10 میلیون دلار محصولات کشاورزی به روسیه و اقمار شوری سابق صادر می‌کند این در حالی است که علایق این کشورها به ایران در زمینه‌های مختلف از جمله آداب و سنن و فرهنگ به مراتب بیشتر از ترکیه است ولی ما نتوانسته‌ایم این‌ها را شناسی کرده و بهره‌برداری کنیم.

وی تصریح کرد: حتی سال گذشته به دلیل مشکلات سیاسی که بین روسیه و ترکیه پیش آمد، روسیه به سراغ ما آمد و تمایل جایگزینی ایران به جا ترکیه را داشت اما از آن جایی که نگاه فقط به داخل بوده و فقط برای داخل تولید محصول داشتیم و از نیازها و استاندارهای بازار جهانی اطلاع نداشتیم، نتوانستیم خلأ پیش‌آمده را پر کنیم.

همتی ادامه داد: کرونا تهدیدی است که می‌تواند به فرصت تبدیل شود، در بهمن و اسفند سال گذشته به علت لغو پروازها، صادرات به صفر رسید که به اتاق بازرگانی هشدار داده شد در صورت ادامه این وضع، بحران‌های جدی خواهیم داشت اما از طرف دیگر شیوع ویروس کرونا فرصت‌هایی را هم فراهم کرده.

شرکت‌های هواپیمایی ترجیح می‌دهند مسافر جابجا کنند تا محصولات کشاورزی

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان افزود: چند سال است که ترمینال حمل و نقل هوایی محصولات کشاورزی در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان راه‌اندازی شده و مانع فساد این محصولات می‌شود اما مجموعه‌ای بهره‌برداری و مدیریت این ترمینال را بر عهده نمی‌گیرد، همچنین شرکت‌های هواپیمایی ترجیح می‌دهند در زمینه حمل و نقل مسافر فعالیت کنند.

وی اذعان داشت: اخیراً موفق به جلب رضایت مجموعه پرشین کارگو پارسیان شدیم که با موافقت سازمان هواپیمایی کشور، مدیریت خط حمل و نقل هوایی محصولات کشاورزی به این مجموعه واگذار شده، اکنون این شرکت صادراتی با برخورداری از نیروهای جوان و فعال بیش از ۶۰ درصد محصولات ارسالی به کشورهای هدف را از فرودگاه شهید بهشتی صادر می‌کند.

همتی تأکید کرد: به دنبال گسترش بیماری کرونا، صادرات ماهی و میگو در خلیج‌فارس به علت رعایت مسائل بهداشتی، با مشکل روبرو شد تا جایی که کشورهای هدف صادرات به دنبال کاهش تقاضای خود بودند که صیادان و شرکت‌های صادراتی ماهی و میگو موفق شدند به خط حمل و نقل هوایی بار فرودگاه شهید بهشتی وصل شده و تا حد زیادی مشکلات صادرات این حوزه را کاهش دهند، در پی محدود شدن پروازها، موافقت سازمان هوایی کشور را در خصوص اجاره چارتر کسب کردیم که این امر به تولیدکنندگان فرصت عرضه محصولات خود را می‌دهد.

درآمدزایی فرودگاه اصفهان بیشتر از فرودگاه امام خمینی 

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان یادآور شد: تا کنون تنها ۱۲۰۰ تن محصول با ۶۰ پرواز به کشور کویت صادر شده که ۹۵ درصد از این محصولات، فرآورده‌های کشاورزی هستند و ارزش این صادرات در حدود ۵ میلیون دلار برآورد می‌شود که به جرات می‌توان گفت این درآمدزایی حتی در فرودگاه امام خمینی (ره) تهران نیز حاصل نمی‌شود، به عبارتی می‌توان گفت استان اصفهان در دوران رکود تولیدکنندگان، به پیشرفت در صادرات محصولات کشاورزی رسیده است.

وی ابراز داشت: درگذشته تولیدکنندگان محصولات کشاورزی برای ارسال محصولات خود راضی به استفاده سامانه هوایی نبودند چراکه فکر می‌کردند بازدهی اقتصادی ندارد؛ اما اکنون به سودمند بودن آن پی برده‌اند و محصولات خود را مطابق فناوری روز دنیا به بازار هدف عرضه می‌کنند.

همتی خاطرنشان کرد: با وجود آن که سامانه حمل و نقل هوایی محصولات کشاورزی در فرودگاه اصفهان قرار دارد، سهم تولیدات استان اصفهان از صادرات هوایی محصولات کشاورزی کمتر از ۵ درصد است و این در حالی است که کشاورزی اصفهان جایگاه قابل توجهی در کشور دارد، بنابراین انتظار می‌رود تولیدات استان به میزان بیشتری به کشورهای هدف صادر شود.

اعتراض خوزستانی‌ها به کم‌کاری تولیدکنندگان و مسؤولان اصفهانی

رئیس هیأت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان اصفهان بیان کرد: تولیدکنندگان محصولات کشاورزی استان خوزستان بیش از ۶۰۰ کیلومتر راه را طی می‌کنند تا محصولات خود را از طریق خطوط هوایی فرودگاه اصفهان به کشورهای هدف صادر کنند.

وی بیان داشت: صادرات قابل توجه استان خوزستان از طریق این سامانه کم‌کاری تولیدکنندگان و مسؤولان استان اصفهان دست به دست هم داده تا اعتراض تولیدکنندگان خوزستانی را برانگیزد و از نبود چنین امکاناتی در استان خوزستان انتقاد کنند و به همین جهت به دنبال جلب رضایت تولیدکنندگان اصفهانی هستیم.

همتی در پایان گفت: از راه‌های گوناگون به دنبال جلب رضایت تولیدکنندگان اصفهانی هستیم، در ماه‌های اخیر بازدیدهای زیادی از این سامانه هوایی شده، از طرفی هم تولیدکنندگان باید نوع و تعداد محصولات ارسالی خود را با این سامانه هوایی هماهنگ کنند همچنین باید بپذیریم که به تعداد کافی هواپیما در اختیار نداریم و تولیدکننده نمی‌تواند انتظار ارسال سریع محصولات خود را داشته باشد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزار ی فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو