پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | کاپیتان تورج دهقانی زنگنه کیست؟ + فیلم

تاریخ خبر: // کد خبر: 320889 // // // //


کاپیتان تورج دهقانی زنگنه کیست؟ + فیلم

تورج دهقانی زنگنه در سال 1337 در یک خانواده متوسط و با اصل و نسب و ریشه دار استان کرمانشاه متولد گردید.


کاپیتان تورج دهقانی زنگنه کیست؟ + فیلم

او بعد از اخذ مدرک دیپلم با قبولی در آزمون خلبانی دوره های آموزشی را در آمریکا گذراند و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی  و در حالی که شرایط برای ماندگاری‌ اش در آمریکا فراهم بود، قید حضور در ینکه دنیا را زد و به ایران بازگشت تا در زادگاهش خدمت نماید.

کاپیتان تورج دهقانی زنگنه از زندگی مشترکش دارای دو فرزند دختر و یک پسر می باشد.

با آغاز جنگ تحمیلی عراق او به همراه خیلی دیگر از خلبانان تیز پرواز ایران اسلامی بارها و بارها به مواضع دشمن بعثی حمله کردند و  توانستند عملیات‌های هوایی بسیاری را با موفقیت پشت سربگذارند.

 

از کاپیتان تورج دهقانی زنگنه به عنوان یکی از خلبان‌های تاثیر گذر دوران جنگ تحمیلی یاد می‌شود که با رشادت‌های فراوانی خود در طول هشت سال دفاع مقدس، نام خود را در تاریخ صنعت هوایی کشور و دفاع مقدس به ثبت رسانده است.

بعد از پایان جنگ تحمیلی او که همیشه شوق پرواز را در دل داشت، روی به  آموزش خلبانی هواپیماهای مسافربری آورد و مدارک آن را دریافت کرد تا هم چنان در پرواز حضور داشته باشد.

سرتیپ خلبان تورج دهقانی زنگنه در ادامه فعالیت های خود بعنوان مشاور فرماندهی ارتش جمهوری اسلامی و همچنین سالها فرماندهی آشیانه جمهوری اسلامی را بر عهده داشت. مسئولیتی سنگین و بسیار حساس  که در حدود 15 سال بر عهده او نهاده شده بود.

کاپیتان زنگنه یکی از بنیانگذاران شرکت هواپیمایی معراج بود و در سال 1389 توانست مجوز این شرکت هواپیمایی را از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت نماید . شرکتی که در بدو فعالیت به دو قسمت تشریفاتی و مسافری تقسیم  گردید که ناوگان تشریفاتی در اختیار دولت و ناوگان مسافری به نقاط مختلف ایران پرواز دارد.

کاپیتان تورج دهقانی زنگنه در دوران مدیریتش بر شرکت هواپیمایی معراج توانست خدمات ارزنده‌ای را ارائه دهد و در اوج تاخیر شرکت‌های هواپیمایی که مردم را کلافه کرده بود،  پروازهای این شرکت را در موعد مقرر انجام میداد و براساس اعلام سازمان هواپیمایی کشوری، در سال ۱۳۹۳ این شرکت با میانگین زمان تأخیر ۷ دقیقه‌ای کمترین تأخیرات پروازی را در میان شرکت‌های هواپیمایی دیگر داشت.

یکی دیگر از موفقیت‌های کاپیتان تورج دهقانی زنگنه در دوران مدیریت‌اش در شرکت هواپیمایی معراج این بود که  در سال ۱۳۹۵ هواپیمایی معراج رکورد طولانی‌ترین پرواز ایرانی را با انجام پرواز هیئت دیپلماتیک جواد ظریف از سیدنی به تهران که به مدت ۱۷ ساعت بدون توقف و سوخت‌گیری انجام شد را شکست .

خلبان تورج دهقانی زنگنه در تاریخ پانزدهم اردیبهشت سال 1398 با تأیید هیأت دولت و ابلاغ حکم از سوی وزیر راه و شهرسازی، به مدیرعاملی شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و تاکنون نیز این مسئولیت را برعهده دارد.

یکی از اقدامات ارزنده مدیریت او در شرکت هواپیمایی ایران‌ایر، انجام موفقیت آمیز انتقال حجاج ایرانی به مکه مکرمه و مدینه منوره در سال 1398 بود که علی‌رغم تحریم های شدید و در حالی که همه نگران انجام به موقع  حجاج بودند، این اتفاق را به نحو بسیار مطلوبی رقم زد تا در کارنامه مدیریت‌اش به ثبت برسد.

 

براساس شنیده‌ها قرار است کاپیتان تورج دهقانی زنگنه بعنوان معاون وزیر راه و شهرسازی و ریاست سازمان هواپیمایی کشوری  عهده دار این مسئولیت شده و جانشین علی عابدزاده‌ای شود که حدود 5 سال در این پست مدیریت کرده است.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از فرتاک نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو