پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | انهدام باند بزرگ کلاهبرداری شبکه ای فعال در کشور در فرودگاه مشهد + تصاویر

تاریخ خبر: // کد خبر: 321057 // // // // خبر مهم


انهدام باند بزرگ کلاهبرداری شبکه ای فعال در کشور در فرودگاه مشهد + تصاویر

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از انهدام شبکه بزرگ کلاهبرداری شبکه ای فعال در کشور به مبلغ بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال و دستگیری ۱۳ کلاهبردار توسط پلیس فرودگاه مشهد خبر داد.


انهدام باند بزرگ کلاهبرداری شبکه ای فعال در کشور در فرودگاه مشهد + تصاویر

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور از انهدام شبکه بزرگ کلاهبرداری شبکه ای فعال در کشور به مبلغ بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال و دستگیری ۱۳ کلاهبردار توسط پلیس فرودگاه مشهد خبر داد.

سردار حسن مهری در تشریح جزئیات این خبر، اظهار داشت: همکاران من در پلیس فرودگاه مشهد ابتدا به تعداد زیادی چک در بار همراه یکی از مسافران خروجی به مقصد تهران مشکوک و در بازرسی دقیق مشخص شد تمامی چک‌ها با نام افراد مختلف و سفید امضاست.

این مقام انتظامی افزود: به منظور اطمینان بیشتر، موضوع توسط کارشناسان مربوطه بررسی و مشخص شد فرد حامل چک یکی از عوامل اصلی باند کلاهبرداری کلان است که در سطح کشور فعالیت می‌کند.

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور با بیان اینکه با اهمیت یافتن موضوع، پیگیری این پرونده به طور ویژه در دستور کار پلیس فرودگاه مشهد قرار گرفت، ادامه داد: با هماهنگی مقام قضائی پس از انجام دو ماه کار اطلاعاتی ۱۳ نفر از اعضای اصلی این باند در شهرهای مختلف کشور توسط این پلیس دستگیر شدند.

سردار مهری در خصوص نحوه فعالیت این باند، گفت: سر شبکه این باند از طریق رابطان خود در شهرهای مختلف افراد بی خانمان، معتاد و نیازمند را شناسایی و با پرداخت اندک وجهی مدارک هویتی آنها را برای انجام کلاهبرداری اخذ می کرده است.

وی تصریح کرد: این باند همزمان با شناسایی افراد نیازمند با نفوذ در برخی از شرکت‌ها و مجامع امور صنفی اقدام به اخذ پروانه کسب به نام افراد بی بضاعت می‌کردند از طرفی این شبکه با استفاده از خلاء های قانونی در سیستم بانکی اقدام به اخذ دسته چک به نام این افراد و یا وام‌های کلان با استفاده از پروانه‌های کسب کرده اند.

سردار مهری با بیان اینکه صاحبان چک می‌بایست برای دریافت دسته چک‌های ۲۵ و ۵۰ برگی ابتدا دسته چک ۱۰ برگی را دریافت و میانگین حساب برای خود ایجاد می‌کردند، ادامه داد: افراد این باند دسته چک ۱۰ برگی را شخصاً پاس کرده و پس از جلب اعتماد به محض دریافت دسته چک ۲۵ یا ۵۰ برگی اقدام به کلاهبرداری می‌کردند.

وی در مورد نحوه پرداخت دستمزد به افراد نیازمند، گفت: اعضای این باند در قبال دسته چک ۲۵ برگی ۵۰۰ هزار تومان و در قبال دسته چک ۵۰ برگی یک میلیون تومان پرداخت می‌کردند بنابراین تمامی دسته چک‌ها در اختیار عوامل اصلی باند بود که در بازار خرج و یا برای ضمانت وام در اختیار بانک قرار می‌دادند همچنین تعدادی از دسته چک‌ها را در ازای هر برگ ۱۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان به افراد سودجو در بازار تهران واگذار می‌کردند.

سردار مهری در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به فعالیت این باند در زمینه‌های مختلف تاکنون ۱۳ نفر از اعضای اصلی آن دستگیر و میزان کلاهبرداری انجام شده تاکنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال عنوان و تعداد شاکیان این پرونده بالغ بر ۳۰ هزار نفر اعلام شده است ضمناً این پرونده در دادسرای عمومی مشهد مفتوح و تحقیقات برای روشن شدن دیگر زوایای کلاهبرداری‌های انجام شده ادامه دارد.

تشکیل شورای راهبردی مبارزه با فساد اقتصادی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد

قاضی حسینی، معاون دادستان مشهد نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد و تحقیقات بر روی این پرونده همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد:  تاکنون دوازده نفر از اعضای این باند، یک خانم و یازده مرد دستگیر شده‌اند. اتهامات متعددی از جمله مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای، جعل و استفاده از اسناد، رهبری در ایجاد شبکه کلاهبرداری و… داشته اند و متهمان با صدور بازداشت موقت و شناسایی دستگیری سایر متهمان در اختیار ماموران قرار دارند.

حسینی خاطرنشان کرد: به صورت کلی قانون‌گذار برای اقداماتی که به صورت شبکه‌ای انجام می‌شود، مجازات شدیدی را پیش‌بینی کرده و علاوه بر رد مال و جزای نقدی، حبس‌های طویل‌مدت و گاهاً مجازات اعدام برایشان پیش‌بینی شده است. دستگاه قضایی با افرادی که به اموال مردم تعدی کنند، با قاطعیت برخورد خواهد کرد و به هیج وجه مماشات نخواهد کرد.

معاون دادستان مشهد اظهار کرد: یک سری نواقصی در سیستم‌های بانکی  وجود دارد که می‌توان به افتتاح حساب و اخذ دسته چک از بانک‌های مختلف در یک روز توسط یک فرد اشاره کرد. راستی‌آزمایی دربانک‌ها به نحو احسن انجام نمی‌شود و اگر این نواقص برطرف شود، پرونده‌های کمتری تشکیل خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای اولین بار در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، با دستور دادستان شورای راهبردی مبارزه با فساد اقتصادی تشکیل داده‌ایم که تعدادی از بازپرسان و قضات باتجربه  در این شورا حضور دارند و یکی از مسئولیت‌های این شورا، ارائه بسته پیشنهادی پیشگری از وقوع جرم است.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر / ایرنا / ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو