پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | چین: پروازهای جاسوسی آمریکا خطر جدی برای هواپیماهای مسافری است

تاریخ خبر: // کد خبر: 321502 // // //


چین: پروازهای جاسوسی آمریکا خطر جدی برای هواپیماهای مسافری است

یک مقام نظامی چین به ترفند هواپیماهای جاسوسی آمریکا و رژیم صهیونیستی برای فریب رادارهای دشمن و خطرات اینگونه ماموریت‌ها برای هواپیماهای مسافربری اشاره کرد.


چین: پروازهای جاسوسی آمریکا خطر جدی برای هواپیماهای مسافری است

یک مقام نظامی چین نسبت به پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا بر فراز دریای چین جنوبی و خطرات آن علیه هواپیماهای مسافربری هشدار داد.

به نوشته روزنامه «چاینا مورنینگ پست» یک مقام نظامی چین که مایل به افشای هویت خود نبود، گفت که نیروی هوایی آمریکا برای هواپیماهای مسافربری بر فراز دریای چین جنوبی ایجاد خطر می‌کند. این مقام نظامی چین توضیح داد که ارتش آمریکا چندین هواپیمای جاسوسی دارد که بر پایه هواپیماهای تجاری توسعه یافته و آن‌ها حین نزدیک شدن به حریم هوایی چین با تعقیب هواپیماهای مسافربری  از آنها به عنوان پوشش استفاده می‌کنند.

این مقام نظامی چین فاش ساخت که به تازگی سامانه‌های راداری مستقر در استان گوانگژو در جنوب چین یک فروند هواپیمای تجسسی «ایی–سی 8» را به عنوان یک هواپیمای مسافربری شناسایی کردند و پس از نزدیک شدن بیشتر هویت واقعی آن برملا شد.

این مقام چینی افزود، اینگونه رفتار امکان سانحه و تخمین‌های غلط را در بحبوحه تشدید تنش بین چین و آمریکا دربردارد و استفاده از هواپیمای مسافربری به عنوان پوشش هوایی، یک عملیات مرسوم از سوی آمریکا و متحدش اسرائیل است.

این مقام چینی توضیح داد که پکن برای ممانعت از سوانح هوایی خواستار ایجاد سازوکار ارتباطی با آمریکا شده است.

چندی قبل یک هواپیمای نظامی آمریکا  با پرواز نزدیک بنادر چین به نزدیکترین فاصله طی سالهای اخیر به قلمروی  این کشور رسید. یکی از هواپیماهای نظامی ایالات متحده با پرواز به سمت بندر «شانگهای» به مسافت 76.5 کیلومتری این بندر رسید که نزدیکترین فاصله به قلمروی چین طی سالهای اخیر محسوب می‌شود.

روزنامه «ساوت چاینا مورنینگ پست» چین روز چهارشنبه گزارش کرد که پیش از این نیز پروازهای جاسوسی موجب شده است تا برخی از هواپیماهای مسافربری به صورت اشتباهی هدف قرار گیرند.

منابع نظامی در چین تاکید کرده اند پروازهای جاسوسی آمریکا یک خطر بزرگ برای هواپیماهای مسافربری است برخی از هواپیماهای جاسوسی با الگوی هواپیماهای مسافربری ساخته شده اند تا تحت همین پوشش عملیات جاسوسی و شناسایی انجام دهند.

ساوت چاینا از قول مقامات ارتش چین آورده است برخی از این هواپیماهای جاسوسی به همین سبب ممکن است هواپیمای مسافربری تلقی شود و به اشتباه هدف قرار گرفته و سقوط کند.

با افزایش پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا و تحرکات بیشتر نظامیان این کشور در آبهای دریای جنوبی، ژنرال «وی فونگخه» وزیر دفاع چین یک هفته قبل تلفنی با مارک اسپر همتای آمریکایی خود گفت و گو کرد.

با وجود افزایش تحرکات نظامی هر دو کشور در این پهنه آبی، ارتش چین به نیروهای خود دستور داده است تا درصورت مواجهه و رویارویی با آمریکا ابتدا اقدام به تیراندازی نکنند.

گزارش حاکی است پرواز هواپیماهای جنگی و جاسوسی تحت پوشش هواپیماهای مسافربری در واقع این خطر را برای هواپیماهای دیگر بوجود می آورد و اشتباهات انسانی در چنین صورتی می تواند فاجعه به بار بیاورد.

در سال ۲۰۰۱ میلادی یک فروند جنگنده چینی با یک هواپیمای جاسوسی و شناسایی «یی ۳» آمریکا که در مناطق جنوبی چین و اطراف استان هاینان پروازمی کرد برخورد کرد که بر اثر آن خلبان چینی جان خود را از دست داد.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس / ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو