پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بحران کرونا و کاهش درآمد حمل‌ونقل جهانی

تاریخ خبر: // کد خبر: 321911 // // //


بحران کرونا و کاهش درآمد حمل‌ونقل جهانی

درآمد خدمات حمل‌ونقل جهانی به دلیل بحران کووید-۱۹، ۴۵۰ میلیارد دلار کاهش یافته‌است.


بحران کرونا و کاهش درآمد حمل‌ونقل جهانی

به گزارش تراول دیلی نیوز، بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط شرکت BuyShares.co.nz  انتظار می‌رود درآمد بازار جهانی خدمات حمل‌ونقل تا ۴۵۰ میلیارد دلار، در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته کاهش داشته باشد و در سال ۲۰۲۰ به ۶۱۶ میلیارد دلار تنزل یابد.

با توجه به بحران کروناویروس، زندگی اجتماعی در همه کشورها در حال کاهش است. قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی، میلیون‌ها انسان را در سراسر جهان مجبور کرده است که عادات روزمره خود، ازجمله شیوه سفر یا استفاده از خدمات حمل‌ونقل را تغییر دهند.

پروازها و خدمات تاکسی ۳۹۵.۳ میلیارد دلار درآمد خود را ازدست‌داده‌اند. بازار خدمات حمل‌ونقل شامل پرواز، خدمات اسنپ، خدمات تاکسی، مسافرت راه دور با اتوبوس و بلیت قطار، کرایه اتومبیل و خدمات اشتراک خودرو، رزرو آنلاین و آفلاین شامل می‌شود. در سال ۲۰۱۷ درآمد بخش خدمات جهانی حمل‌ونقل ۹۷۵ میلیارد دلار بوده است. طی دو سال بعد، این رقم به ۱.۰۶ تریلیون دلار افزایش یافت. پروازها، تاکسی‌ها و خدمات اسنپ، به‌عنوان دو بخش پیشرو، نزدیک به ۸۰ درصد از این مقدار را تشکیل می‌دادند.

بااین‌حال، بحران کووید-۱۹ ضربه جدید به بازاری بود که در حال حاضر با نگرانی‌های روزافزون زیست‌محیطی، رویه‌های نظارتی جدید و تغییر سلایق مشتری روبرو است. آمارها نشان می‌دهد که بخش پرواز انتظار می‌رود ۴۷ درصد درآمد سالانه را از دست بدهد و از ۵۳۸.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۲۸۵.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ کاهش یابد.

خدمات اسنپ و تاکسی شاهد کاهش ۳۷ درصدی درآمدها هستند و درآمد آن‌ها  در سال جاری با کاهش ۳۷.۸ میلیارد دلار  به ۵۳.۳ میلیارد دلار رسیده است. پیش‌بینی می‌شود درآمدها قطار و اتوبوس ۴۶.۷ میلیارد دلار کاهش یابد و ارزش آن در سال ۲۰۲۰ به ۷۷.۴ میلیارد دلار برسد.

خدمات کرایه اتومبیل در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کاهش ۴۱ درصدی روبرو است و در پایان سال به ۵۳.۳ میلیارد دلار درآمد می‌رسد. امسال پیش‌بینی می‌شود درآمدهای کوچکترین بخش بازار، خدمات اشتراکی خودرو، در سال ۲۰۲۰ به ۲.۱ میلیارد دلار برسد، که ۲۲ درصد نسبت به سال گذشته کاهش می‌یابد.

داده‌های آماری Statista نشان می‌دهد که بهبود بازار خدمات حمل‌ونقل پس از بروز بحران ویروس کرونا، حداقل سه سال طول خواهد کشید، با درآمدی که در سال ۲۰۲۳ به ۱.۱۷تریلیون دلار، تنها ۱۰ درصد افزایش در مقایسه با ارقام قبل از کووید-۱۹، خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۲۰۲۴، این رقم  به ۱.۳ تریلیون دلار برسد.

همچنین تعداد استفاده‌کنندگان از این خدمات در سال ۲۰۲۰ به ۵۹۱ میلیون نفر می‌رسد.

فروش آنلاین ۶۸ درصد از کل درآمدهای خدمات حمل‌ونقل را در سال ۲۰۲۰ به خود اختصاص داده است که نسبت به سال گذشته رشد یک‌درصدی نشان می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود این رقم تا سال ۲۰۲۴ به ۷۲ درصد برسد.

آمارها همچنین نشان می‌دهد که طی بحران کووید-۱۹، کل بازار شاهد افت قابل‌توجهی در تعداد استفاده‌کنندگان است که از ۴.۲ میلیارد یورو در سال ۲۰۱۹ به حدود ۳.۶ میلیارد در سال ۲۰۲۰ کاهش‌یافته است.

انتظار می‌رود بخش‌ پروازها و  کرایه اتومبیل بیشترین سهم را در این روند منفی داشته باشند. بررسی جهانی مشتریان Statista  نشان داد که در سال ۲۰۱۹ تعداد استفاده‌کنندگان در بخش پرواز ۹۹۳.۷ میلیون نفر بوده است. پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال ۲۰۲۰ به ۵۱۱.۵ میلیون نفر تنزل یابد، که ۴۸ درصد نسبت به سال گذشته کاهش می‌یابد. انتظار می‌رود تعداد افرادی که از خدمات کرایه اتومبیل در سراسر جهان استفاده می‌کنند، امسال به ۲۶۶.۱ میلیون نفر برسند که ۴۰ درصد کاهش نسبت به آمار سال ۲۰۱۹ دارد.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو