پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سقوط پرواز تهران – شیراز در سال 1331 و پس دادن پول ها!!!

تاریخ خبر: // کد خبر: 321946 // // // // خبر مهم


سقوط پرواز تهران – شیراز در سال 1331 و پس دادن پول ها!!!

متن زیر ، داستان سقوط هواپیمای پرواز تهران- شیراز در سال 1331 است . سقوطی که تنها دو مسافر از آن جان سالم بدر برند. ماجرای ما هم به علت سقوط و تعداد کشته ها، بلکه به بار هواپیما مربوط است. پول هایی که بدون کم و کاست، به صاحب اصلی ان برگردانده شد. سوال متن از علت فروپاشی اخلاق در جامعه کنونی است. آیا مسئول و مدیری در نظام اداری ما پیدا می شود که کاری را نداند و با صداقت نپذیرد؟ واقعا چرا؟ به یقین خوب می دانید از چه چیزی حرف زده می شود.


سقوط پرواز تهران – شیراز در سال 1331 و پس دادن پول ها!!!

68 سال پیش یعنی در سال ۱۳۳۱ شمسی ، هواپیمایی از تهران به مقصد شیراز، دچار نقص‌فنی می شود و نزدیک شیراز در بین چند روستا و چادر مردم ترک قشقائی سقوط می کند. به جز دو تن از مسافران ،متاسفانه همه کشته می‌شوند. اما موضوع این گفتار بار هواپیما بوده و چند چمدان پر از اسکناس و سکه طلا، متعلق به آقای عدل، سرمایه‌دار شیرازی که داشته سرمایه‌اش را به شیراز منتقل می کرده است .
مردم از روستاها و چادرهای عشایری قشقائی به صحنه می‌آیند. آتش را خاموش می‌کنند دو نفر زنده را سر و سامان می دهند. مردم روستایی و عشایر قشقائی تا جریان چمدانها را از عدل می‌شنوند شروع به گشتن می کنند. نقطه برخورد شیبدار بوده و هواپیما بعد از اولین برخورد هم دو تکه شده و قسمت بار خودش هم تکه شده و اسباب و اثاثیه به هر نقطه‌ای افتاده است . بعد از ساعت ها تلاش ، مردم هرچه پیدا کرده بودند را آوردن و یکجا جمع کردند. چند روز بعد پلیس تمام پول ها و طلاهای موجود را به دفتر عدل می‌آورند.
این کار بزرگ روستاییان و عشایرکه آن همه طلا و پول را جمع کرده و تحویل داده بودند چنان تعجب‌آمیز بود که تمام خبرنگاران، حتی نمایندگان روزنامه‌های خارجی در ایران را هم به دفتر عدل کشانده بود. جناب عدل که اشتیاق روزنامه‌نگاران برای سفر به منطقه را می‌بیند و خودش هم می خواهد برای تشکر به آنجا برود، مقدمات سفر همه را فراهم می کند. مقدار زیادی طلا برای دختران و زنان، پول برای مردان و اسباب‌بازی و عروسک هم برای بچه‌هایشان می‌برد.
خبرنگاری نوشته که عدل داشت هدایا را توزیع می کرد و ما هم با مردم صحبت می‌کردیم و آنها از حرام و حلال می‌گفتند و اینکه مال مردم را نباید خورد چه شخصی باشد چه دولتی و… . که همهمه‌ای از طرف دیگر روستا بلند شد. چوپانی چند بسته اسکناس های درشت در دست به سمت ما می‌آمد و خدا را شکر می‌کرد که صاحب مال اینجاست تا پولش را پس بدهم .
میگفت دیروز یکی از بزغاله‌هام از سر بازیگوشی در تنگه‌ای گیر افتاده بود. رفتم بیرونش بیارم که یه بسته پول دیدم، خوب گشتم چند تای دیگه هم پیدا کردم. منتهی شب باید می‌موندم، صبح که شد گفتم گله را نزدیک ده می برم و پول ها را به کسی می دهم تا یه جوری به صاحبش برگرداند.
می گه همه ما چه خارجی و داخلی به سر و وضع چوپان نگاه می‌کردیم و بسته‌های اسکناس و اشک می‌ریختیم. یه آمریکایی حاضر در صحنه می گفت : همه اون ثروتی که تو شیراز دیدیم هیچ، همین چند بسته اسکناس می تونه همه این مردم رو ثروتمند کُنه.
چی باعث میشه به این راحتی همه آن ثروت بدون ذره‌ای خدشه، به صاحبش برگرده؟ همه دنیا را گشتم، محاله جای دیگری به جز ایران چنین چیزی را دید….. . این سؤالی است که امروز باید از خیلی ها در کشور پرسیده بشه. از جامعه علمی گرفته تا بازاری ، از روستائی گرفته تا شهری، از مدیر و مسئول گرفته تا کارمند و ….. .
چی شده؟ چوپانی که به نوشته خبرنگار، مدت ها توی کوه بود و تمام بدنش و لباس هایش چرک شده، ثانیه‌ای هم به تصاحب پول ها فکر نمی کند. ماها رو چه شده !؟ چه شده که ادم های سوار بر ماشین های چند صد میلیونی، با لباس های مرتب و گوشی‌های میلیونی و زندگی در خانه‌هایی که حداقل چند میلیارد می‌ارزد و درآمد ماهیانه چند ده میلیون تومانی، به چند دانه پرتقال که از واژگون شدن کامیونی به زمین ریخته است رحم نمی کنند !!!! صاحب بار تو سر خودش میزند و جماعت با لبخند مستانه ناشی از موقعیت بدست آوردن برای غارت، پرتقال ها را جمع می کنند. هر کدام اگر دو کیلو هم جمع کنند، ته تهش می شود ده هزار تومن… . علت این سطح تغییرات و یا بعبارتی فروپاشی اخلاقی در جامعه چیست؟
آیا مدیر و مسئولی در نظام اداری ما پیدا می شود که مدیریت کاری را که نمی داند ، نپذیرد؟ چرا همه این عزیزان احساس دین برای انجام دادن خدمات و احساس تکلیف برای خدمت رسانی به جامعه می کنند؟ چه شده که یک فرد می شود، رجائی و یک فرد می شود …… ؟ راستی حال صنعت هوانوردی کشور چطور است؟

ویدئویی از سخنان شهید رجایی را در ادامه مشاهده می نمایید:

 

برگرفته از منابع گوناگون، اختصاصی شده توسط ایرلاین پرس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو